BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiYeşilova Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yalçın Yeşilova: “Değişimi öğrenen değil, hazır olan ve uygulayan iş gücü en önemli ihtiyaç”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 23.08.2017 15:17:00

Müşteri odaklı çalışmak günümüzde işletmelerin en önemli konularından biridir. Dolayısıyla hizmet odaklı olmak ana prensibimizdir. Satış öncesi, sırası ve sonrasındaki iletişimin sağlıklı yürümesi için iletişim kanallarımızı etkin kullanarak destekleyici çalışmalar sürdürüyoruz.

Yatırımlarımızı planlarken otomasyon ve dijital dönüşüme uygun olmasına özen gösteriyoruz
Dijital dünya artık hayatımızın bir parçası olmaktan çıkarak vazgeçilmezi haline geldi. Kişisel veri hacminin bulut iletişimi içinde gün geçtikçe artması bir yana, bağlı bulunduğumuz dijital donanımların dahi hızına yetişmek oldukça zor. Dolayısıyla geleneksel modellerin, dijitalleşen dünya içine entegre olması bugün kaçınılmaz bir gerçektir. İş dünyası özellikle 2000’li yıllarla birlikte otomasyon sistemlerinin hayatımıza girmesiyle dijital iş modellerini öğrenmeye başladı diyebiliriz.
Yeşilova Holding olarak biz de yatırımlarımızı planlarken öncelikle otomasyon ve dijital dönüşüme uygun olmasına özen gösteriyoruz. Otomotiv kültürünü yaşayan bir grup olarak kalite ve zamanında üretim gibi kıstaslarımız kendimizi dijital dönüşüme daha hızlı adapte etmemizi sağladı. Bugün geldiğimiz noktada kendi içinde yazılım ekibiyle hareket eden, tüm sistemlerini ERP altyapısıyla yöneten ve sonuçlarını değerlendiren bir yapıya sahibiz. Tabi ki dijitalleşme sadece iş süreçlerini kapsayan bir mekanizma değil, biz grup olarak iç iletişim ve İnsan Kaynakları süreçlerimizi de yine dijital dünyanın bize sunduğu yeniliklerle yönetiyoruz. Daha hızlı ve ölçümlenebilir çalışmalarımızı çalışanlarımızla buluşturup etkin sonuçlar elde ediyoruz. Dijitalleşmenin bizim en önemli misyonlarımızdan biri olan “Çevrecilik” ilkemize de bir araç olması ayrıca dikkat ettiğimiz bir konudur. Özellikle iç iletişim duyurularımız, tebrik kartlarımız, çalışan ve müşteri anketlerimiz, iş başvurularımız, faturalarımız ve bir çok alanda ciddi kağıt sarfiyatı yapılan konularda tümüyle dijitali kullanarak kurumsal vatandaşlık görevimizi de yerine getiriyoruz. Dijital çağ bize birçok kolaylık sunuyor ve yaşıyoruz. Biz de dijital dünyanın araçlarını en iyi şekilde kullanmaya devam edeceğiz.
Fonksiyonel ve verimli ürünlerle oluşturulan katma değer bizi farklılaştırıyor
Ana sanayinin Bursa’da yer almasının bizler için çok değerli olduğunu düşünüyorum. Özellikle otomotiv kültürünün oluşturduğu atmosfer hizmet konusunda otomotiv yan sanayicilerine çok önemli katkılar yaptı. Müşteri odaklı çalışmak günümüzde işletmelerin en önemli konularından biridir. Dolayısıyla hizmet odaklı olmak ana prensibimizdir. Satış öncesi, sırası ve sonrasındaki iletişimin sağlıklı yürümesi için iletişim kanallarımızı etkin kullanarak destekleyici çalışmalar sürdürüyoruz.
Burada en önemli nokta bizim ürünlerimiz son kullanıcıya ulaşmayan ve üzerinde markamızın/logomuzun olmadığı ürünler. Dolayısıyla son kullanıcıya hitap etmeyen ürünler olduğu için algısal olarak farklılaşmak çok kolay değil. Bu sebeple hizmet farkındalığı ile farklılaşmak en fazla önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Otomotiv grubu ürünlerimizde en önemli farkımız Ar-Ge destekli çalışmaları hayata geçiriyor olmamız.  Ana sanayide araçların seri üretime geçmeden önce görsel ve güvenlik parçalarının dizaynları bize gelir ve biz de co-design desteğimizle fonksiyonel ürün tasarlayarak ana sanayinin taleplerine yönelik özel çözümler üretiriz. Otomotiv kültürünü iyi bilen bir yapıda oluşumuz fonksiyonel ve verimli ürünlerle oluşturduğumuz katma değer bizi farklılaştıran en önemli özelliklerimizdendir.
İnovasyon kültürünü şirketlerimizde yaygınlaştırıyoruz
Aslında bakarsanız gelecek dediğiniz şey çok uzakta değil, dünya trendlerini incelersek konuşulan yapay zekalar, sanal gerçeklik gibi kavramlar geleceğe şimdiden ışık tutan önemli göstergelerdir. Yarının göstergelerini bugünden kolları sıvayarak yorumlayabiliriz. 4. sanayi devrimi olarak adlandırılan yaşadığımız dönemde en önemli konular; “hız, esneklik ve verimlilik”. Dolayısıyla özellikle üretim işletmelerinin gelecek planlarını kurgularken bu uygulamaları programlarına almaları çok önemli bir başlık. Uzmanlaşmış insan kaynağının buradaki fonksiyonelliği çok önemli. Yetişmiş ara eleman ve nitelikli iş gücü için meslek liseleri ve teknik okulların daha çok önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Değişimi öğrenen değil, değişime hazır olan ve değişimi uygulayan iş gücü en önemli ihtiyacımız olacaktır. Biz tüm üretim şirketlerimizde yaptığımız inovasyon toplantılarıyla sektörümüze yönelik trendleri, dünyadaki gelişmeleri değerlendiriyoruz. Her toplantıda aldığımız kararlara istinaden araştırma grupları oluşturup bir sonraki toplantıda değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Biliyoruz ki inovatif düşünme zamanla kazanılacak bir alışkanlık, biz de inovasyon kültürünün şirketlerimizde yaygınlaştırarak değişimleri yakından izliyoruz.
Eğitim ve gelişim programlarıyla çalışanlarımızın yetkinliklerini geliştiriyoruz
“Liderlik” tanımsal olarak üzerinde çok dikkat edilmesi gereken bir kavramdır. Biz İnsan Kaynakları perspektifinde “Lider kim?” Sorusu yerine “Lider ne iş yapar?” sorusunu soruyoruz. Dolayısıyla üretimdeki bir operatör aldığı inisiyatif ile önemli bir iş geliştirme yaparken idari binada bulunan bir uzmanımız da aldığı kararla fark yaratabilir.
İK politikası olarak bakış açımız tam da bu noktada etkili olmak. İnisiyatif alan, katılımcı, katkı sağlayan, rehberlik eden, etkili olan ve herkesi oyuna dahil eden çalışanlar yetiştirerek liderlerden oluşan bir atmosfer oluşturmak en önemli başlıklarımız arasındadır. Tabi ki burada en önemli konu eğitim ve gelişim programlarıyla çalışanlarımızın bu yönlerine katkı yapmak. Yıllık planlarımız dahilinde gerçekleştirdiğimiz eğitimlerimizle yönetimsel becerilerin geliştirilmesine katkı yapmaya devam ediyoruz.
Karbon salınımının azaltılması çevrecilik çalışmalarımızın başında geliyor
“Gelecek nesilleri ve doğayı önemsiyoruz” mottomuz aslında bu sorunun tam karşılığı oluyor. Çalışanlarımız ve çevremiz odaklandığımız en önemli gündemlerimizden. Çalışanlarımızın mutluluğu ve sağlığı ile çevremize duyarlı bir şirket olmak için bir çok projeyi aynı anda yürütüyoruz. Örneğin bu yıl şirketlerimizde “Sağlıklı Yaşam Hareketi” başlattık.
Günlük hayat koşuşturması içinde çok kez unuttuğumuz ve yeterli özeni göstermediğimiz bedenimizin en önemli sermayemiz olduğu bilincinde olarak “Sağlıklı Yaşama İmzamı Atıyorum” sloganıyla projelerimize devam ediyoruz. Sağlıklı beslenme, spor, uyku, stresle başa çıkma, su tüketimi, sigara bırakma gibi ana başlıklarda hazırladığımız aktvitelerle uygulamalı farkındalık çalışmalarımızı yürütüyoruz. Aynı zamanda alüminyum gibi çağdaş ve çevreci bir metalle ilgilenen bir grup olarak çevrecilik konusunda önemli çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz.
Özellikle otomotiv sektöründe giderek önem kazanan karbondioksit salınımının azaltılmasına yönelik olarak çok önemli bir misyon sahibiyiz. Araçların hafifletilmesinde çok önemli bir konumda bulunan alüminyum üretim parçalarımızla çevrecilik bilincinde üretimler gerçekleştiriyoruz.
Ayrıca sonsuz kere geri dönüştürülebilen alümimyum ile çevreye zarar vermemenin büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Tabiki çevrecilik yeni yatırımlarımızda da önemsediğimiz bir konu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Mart ayında faaliyete başlayan Holiday Inn Bursa City Centre otelimiz Bursa’nın ilk ve tek Leed sertifikasına sahip çevreci otelidir.
Bunların yanı sıra her yıl ağaç dikimleri gerçekleştirdiğimiz Yeşilova Ormanı projesi de yaşayarak devam ediyor. Biz geleceğe dair en önemli yatırımlarımızı İnsan ve Doğa olarak belirledik ve buna uygun çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz