BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiMercedes-Benz Türk Ar-Ge Merkezi Sözcüsü & Kamyon Geliştirme Ürün Yönetimi ve Deneme Müdürü Mustafa Üstertuna: “Yazılım ve donanım konularında yeni tedarikçiler portföye eklenecek”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 1.11.2017 16:01:00

Araçtaki mekatronik kapsamın artışı, otomotiv sektöründe yazılım ve donanım konularında yeni tedarikçilerin portföye ekleneceğini bizlere gösteriyor. Data sağlayıcılar, siber-güvenlik şirketleri otomotiv tedarik sanayi sektörü içerisinde yerlerini alacaklar.

Üretilen parçalar nasıl bir evrim geçirecek?   
Artan dijitalleşmenin etkilerini otomotiv sektöründe de göreceğiz. Araçlar gelecekte hem birbirlerine, hem de eş zamanlı olarak ulaşım altyapısına (infrastructure) bağlanabilir olacaklar. Otonom sürüş ve elektrikli araçların kullanımı mümkün olacak. Bu bağlamda daha çok araca sahip olmak yerine, araçların paylaşılarak kullanıldığını göreceğiz. Tabi bu sürece aşamalı bir geçiş olmasını öngörüyoruz.
Araç içerisinde mekatronik kapsamlar giderek artacak. Örnek verecek olursak; araç içerisinde daha fazla elektronik kontrol ünitesi, sensör, radar, kamera sistemleri ve aktuatör göreceğiz. İnsan-makine arayüzünde daha fazla dokunmatik ekranlar ve dokunmatik yüzeyler karşımıza çıkacak.
Araçtaki mekatronik kapsamın bu denli artışı, otomotiv sektöründe yazılım ve donanım konularında yeni tedarikçilerin portföye ekleneceğini bizlere gösteriyor. Data sağlayıcılar, siber-güvenlik şirketleri otomotiv yan sanayi sektörü içerisinde yerlerini alacaklar.
Elektrikli araçlar konusunda öncelikli gelişecek teknolojiler arasında aküleri, bataryaları ve yüksek verimli elektrik motorlarını gösterebiliriz. Araç içerisindeki enerji transferi konusunun oldukça önemli hale gelmesi, kablolama teknolojisini de büyük oranda etkileyecek.
Tüm bunların yanında kişiselleştirme artacak. Örneğin; müşterinin isteğine göre dinamik olarak değişebilen iç döşeme ya da araç rengi gibi müşteri deneyimini özel kılabilecek çözümler tercih sebebi olacak.
Teknolojinin hızla geliştiği global sektörde, bu teknolojileri geliştiren tedarikçiler ile etkileşimin çok daha fazla artması da beklediğimiz sonuçlardan. Dijitalleşme, etkisini üretim teknolojilerinde de göstermeye başlayacak ve dijital ekosistem ile yalın üretimin tanımı yeniden yapılacak.
Sektör oyuncuları teknoloji firmaları ile yarışıyor
Küresel otomotiv sektöründe tüm paydaşların dijital ekosistemde toplanacağı bir teknolojik devrime doğru yol alınıyor. Konvansiyonel sektör oyuncuları artık teknoloji firmaları ile yarışacak.
Örneğin çok yakın tarihlerde silikon vadisini otomotiv sektörünün kaynaklarından biri ve bu ekosistemin parçası olarak göreceğiz.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz