BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiOyak Renault Mühendislik Direktörlüğü Elektrik Sistemleri ve Elektroteknik Parçalar Tasarım & Geliştirme Bölüm Şefi Bertan Birtürk: “Teknolojileri doğru, etkili, kaliteli ve ulaşılabilir yapmak fark yaratacak”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 2.11.2017 11:46:00

Türk otomotiv sektörü hem araç üreticileri hem de tedarikçiler olarak büyük bir potansiyele sahip. Araç üreticileri, üretim teknolojileri bakımından oldukça iyi seviyede. Tedarikçiler de özellikle malzeme bilimi ve teknolojisi bakımından dünyadaki trendleri takip ediyorlar.

Çevreci teknolojilere yatırım yaparak gündemi kaçırmamalıyız
Mobilite,  bağlanabilirlik, elektrikli ve otonom araçlar gibi konu başlıklarının çok yakın gelecekte  “unique selling point/proposition” olmaktan çıkıp standart olarak sunulan birer ihtiyaç haline dönüşeceğini düşünüyorum. Özellikle bağlanabilirlik ve otonom araçlarla birlikte haberleşme teknolojileri, veri toplama, depolama, işleme ve bunları kullanıcı için anlamlı çıktılara dönüştürme çok değerlenecek. Benzer şekilde elektrikli ve hibrit araçları da çok yakın zamanda etrafımızda sıkça göreceğiz. Bu doğrultuda otomotiv tedarik sanayi sektörünün de otonom araç teknolojileri, bağlanabilirlik, gömülü yazılım, elektrik motorları ve batarya teknolojileri alanlarında yatırım yaparak gündemi kaçırmaması en kiritik nokta olarak gözüküyor.
Küresel otomotiv sektöründe farklı teknolojilerin hayatımıza girmesinde öncü olan pek çok ülke ve firma var. Buradaki asıl farkı yaratan o teknolojileri doğru, etkili, kaliteli ve ulaşılabilir yapabilmek. Çok değil, 5-6 sene önce arka park sensörü büyük bir lüks iken şu anda küçük segment araçlarda bile ön-arka park sensörleri geri görüş kamerası ile birlikte müşteriye sunuluyor. Üst orta segmentte yer alan ön kamera, radar gibi ekipmanlar da küçük segmentteki araçlara yerleşmeye başladı. Gelecekte de otonom sürüş ve bağlanabilirlik özelliklerini kaliteli ve ulaşılabilir yapabilen firmalar hep bir adım önde olacak ve sektöre yön verecek gözüküyor.
Türk otomotiv sektörü hem araç üreticileri hem de tedarikçiler olarak büyük bir potansiyele sahip. Araç üreticileri, üretim teknolojileri bakımından oldukça iyi seviyede. Tedarikçiler de özellikle malzeme bilimi ve teknolojisi bakımından dünyadaki trendleri takip ediyorlar. Gelişmesi gereken yön olarak araç elektroniği ve gömülü yazılım alanlarını söyleyebilirim. Dünyada son yıllarda epeyce hızlı gelişen bu iki konuda yerli tedarikçilerimizin biraz daha hareketlenmesi gerektiğini düşünüyorum. IAEC konferansında sunulanlar ve konuşulanlar da sektörü bu yönde motive edecektir.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz