Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiNorm Cıvata San. ve Tic. A.Ş. Ar-Ge Yöneticisi Dr. Cenk Kılıçaslan: “Yazılımlar, Sektörü Daha da İleriye Taşıyacak”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 1.11.2018 10:58:00

Sektörün geleceğini tayin edecek olan “kişiselleştirme” opsiyonlarının sağlanması için yazılımların sağladığı bu imkân otomotiv sektörünün büyümesinde lokomotif olacaktır.

Akıllı yazılımlar ile kullanıcı alışkanlıkları öğreniliyor
Akıllı ürünler ile tasarımın vazgeçilmez bileşenlerinden biri haline gelen yazılımlar Endüstri 4.0 ile üretim hatlarında kullanılmaya başlanmış ve kendi kendine öğrenme yeteneğine sahip olarak hatasız üretimin ve kendini sürekli yenileyen ürünlerin doğmasına yol açmışlardır. Beklenildiği üzere ulaşılan bu gelişmeler kendisine otomotivde geniş yer bulmuştur. Günümüzde otomotiv endüstrisinde kullanılan yazılımlar mekanik sistemlere yardımcı olmak ya da kontrol etmek amacından tüm sistemi yönetmek, bunu yaparken de öğrenmek üzerine yoğunlaşmaya başlamıştır. Özellikle otonom sürüş adı altında geliştirilen yazılımlar sektörü kısa zamanda ileri götürecek çalışmalardır. Bunun yanında araç yapısında kullanılan akıllı yazılımlar ile kullanıcı alışkanlıkları öğrenilmekte ve kişiye özel sürüş stratejileri çıkarılarak sürücüye tavsiyeler verilmektedir. Sektörün geleceğini tayin edecek olan “kişiselleştirme” opsiyonlarının sağlanması için yazılımların sağladığı bu imkân otomotiv sektörünün büyümesinde lokomotif olacaktır.
Sektörün en önemli çalışma konusu ağırlık azaltma
Kullanımı hızla artan yeni teknolojilerden olan hibrit ve elektrikli araçlarda sürüş menzilinin arttırılması ve fosil yakıt ile çalışan araçlarda egzoz emisyon değerlerinin azaltılması amacıyla ağırlık azaltma çalışmalarına hız verilmiştir. Bu durum üretimini yaptığımız bağlantı elemanlarını direkt olarak etkilemiştir. Otomobil üreticilerinden gelen talepler üzerine standart ürünlerdeki ölçüler minimuma çekilmeye başlanmış, cıvata kafa ve şaft bölgelerinde yapılan inovatif tasarımlar ile tek bir cıvatada yaklaşık %10 civarında ağırlık kazanımı sağlanmıştır. Tasarlanan bu özel bağlantı elemanlarının üretimi soğuk dövme limitlerini oldukça zorlamaktadır ve bu durum proses üzerinde de yenilikçi çalışmaların yapılmasını gerektirmeye başlamıştır. Bu nedenle özgün Ar-Ge çalışmaları ile elde edilen know-how’ın değeri kritik önem arz etmektedir. Ancak bu bilgi birikimine sahip olan firmalar ağırlığı azaltılmış özel ürünleri üretebilmektedir. Bu durum yüksek rekabet olan sektörü tamamen nitelikli bilgi ve ürün ortaya çıkarabilen firmaların koşturmasına olanak sağlar hale getirmiştir. Ayrıca batarya bağlantılarında kullanılacak olan bağlantı elemanlarında farklı kaplama tipleri ve farklı alaşımlar talep edilmeye başlanmıştır. Bu durum üretim hatlarımızın oldukça çeşitli proseslere sahip olmasını ve esnek üretim yapma zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır.     
Mühendislik yeteneği giderek önem kazanıyor
Ar-Ge stratejimizin en önemli maddelerinden biri müşterilerimize ortak tasarımcı olarak hizmet vermektir. Bu amaçla müşteri istekleri ve ihtiyaçları sistematik olarak takip edilmektedir. Ancak bu sayede mevcut ürünler üzerinde inovatif değişimler yapılarak ihtiyaca yönelik özel ürünler tasarlanabilmektedir. Tasarlanan bu özel ürünlerin üretim prosesleri ise standart üretimden oldukça farklı olduğundan mühendislik yeteneği bu noktada önem kazanmaktadır. Mühendislik ve Ar-Ge yeteneklerimizi en çok geliştiren durum bu süreçten elde edilen tecrübedir. Bunun yanında disiplinler arası insan kaynağına sahip olmak inovasyon yeteneğinin artmasında önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle farklı disiplinlerde ve konularında uzman personelin yetiştirilmesi amacıyla yüksek öğretim teşvik edilmektedir. Akademik kariyerine devam eden personelimiz sayesinde üniversite ve araştırma laboratuvarları ile dirsek teması kesilmemekte, ortak yapılan projeler ile Ar-Ge yeteneği artırılmaktadır. Özgün çalışmalarımızdan hazırlanan bilimsel makalelerimiz ile ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlara katılım sağlanarak sektörün nabzı tutulmakta, farklı araştırmacıların yapmış oldukları bilimsel ve endüstri çalışmaları bu sayede yakından izlenilmektedir. Bunlara ek olarak yıl içerisinde yapılacak olan ve sektörümüzle ilgili olan fuarların listesi yapılarak katılım sağlanmaktadır. Bu şekilde yeni çıkan teknolojiler takip edilmektedir.
Teknolojinin gelişmesi ile birçok farklı bilim dalı iç içe geçmeye başlamıştır. Farklı disiplinlerin bir araya gelmesi ile oldukça nitelikli gelişmeler günden güne artmaktadır. Ürünler ve proseslerde güvenlik ve verimlilik üst seviyelere ulaşmaya başlamıştır. Bu durumun hem insan hayat kalitesi hem de çevre açısından olumlu etkisi büyüktür. Bu nedenlerden dolayı yeni teknolojiler bizlere güven vermektedir.

İK Süreçlerini Dijitalleştiriyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Genç Yetenekleri Şirketimize Kazandırmayı Hedefliyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Biz Bir Aileyiz
14.10.2019
Alternate Text
Çalışanlarımızın Becerilerini Doğru Analiz Ediyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekler, Şirket Performansımızı İleriye Taşıyor
14.10.2019
Alternate Text
Yalın Uygulamalar Eşliğinde Kültür Değişimine Karar Verdik
14.10.2019
Alternate Text
Her Çalışanın Bir Potansiyel Olduğuna İnanan Kurum Kültürü Oluşturmak
14.10.2019
Alternate Text
Yeteneklere Yeni Alanlar Açıp Süreçlerde Özgür Bırakmalı
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekler; İnovasyon, Güç, Kalite, Başarı ve Güven İstiyor
14.10.2019
Alternate Text
Yeteneği Bulmak mı, Elde Tutmak mı?
14.10.2019
Alternate Text
Performans Odaklılıktan Gelecek Odaklılığa Evrilmek
14.10.2019
Alternate Text
Endüstri 4.0, İş Yapma Biçimlerimizi Değiştirdi
14.10.2019
Alternate Text
Çalışanlarımız, Bizim İçin Bir Kaynaktan Öte Kıymettir
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekli Çalışan Evet, Peki Ya Tutundurma?
14.10.2019
Alternate Text
İşgücünün Geleceğinde Yetenekli Çalışanların Yeri
14.10.2019
Alternate Text
Teknoloji Daha Yaratıcı İşlerle Uğraşmaya Zaman Kazandırıyor
14.10.2019
Alternate Text
Birimizin Gücü Hepimizin Gücünden Fazla Değildir
14.10.2019
Alternate Text
Y Kuşağı Çalışan Sayımız Her Geçen Yıl Artıyor
14.10.2019
Alternate Text
İnsana Yatırım, Geleceğe Yatırımdır
14.10.2019
Alternate Text
Eğitim ve Kariyer Planları Oluşturuyoruz
11.10.2019
Alternate Text
Geleceğin İşgücüne Hazır Olmak
11.10.2019
Alternate Text
Deneyim Döngüsünün Gücüne İnanıyoruz
11.10.2019
Alternate Text
Etkin İşe Alım Stratejisi Doğru Yeteneği Çeker
11.10.2019
Alternate Text
İş Gücü Stratejileri ve Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
Kalite ve Nitelikli İstihdam Temel Sorunlarımızdan Biri
11.10.2019
Alternate Text
Orta ve Küçük İşletmelerde Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz