BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiOkan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Orhan Alankuş: “Endüstri 4.0 ‘ı takip eden değil, Endüstri 5.0'ı keşfeden olmalıyız”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 2.11.2017 09:11:00

5G ve haberleşme teknolojileri, nesnelerin interneti artık müşteriye katma değer sağlayabilecek şekilde tedarik sanayi sektörünün her ürününü etkileyebilir. Artık yıkıcı inovasyonların devri, bir anda ürettiğimiz ürün devreden çıkabilir. Değişimi kabul etmeliyiz ve inovasyon yöntemlerini en etkin bir şekilde uygulayarak yeni otomotiv dünyasında yerimizi almalıyız.

Yıkıcı inovasyon devri yaşanıyor. Bir anda ürettiğimiz ürün devreden çıkabilir
Senelerden beri konuştuğumuz mobilite, bağlanabilirlik, elektrikli ve otonom araçlar artık geldi. Teknoloji geliştirildi ve hazır.  Bu aşamada geniş kapsamlı testler ve demo projeleri yapılıyor artık.  Diğer yandan hala çözülmesi gereken sorunlar mevcut; otonom araçlarda sorumluluk tamamen araçta, fakat bir çarpışma olasılığında şoföre bilgi vermek ve kontrolü devretmek gerek. Çarpışma öncesi otonom sistemlerin optimizasyonu çalışma alanlarından birisi; diğer yandan detay haritalandırma ve GPS’siz hassas pozisyon tespiti diğer önemli bir alan.5G teknolojisi araçlar arası haberleşmede apayrı bir çığır açacak. 5G teknolojisinin otonom araçlara uygulama projeleri sürüyor.
Akıllı sistemler ve araçlarda ve trafikteki dijital dönüşüm yeni buluşlara ve gelişmelere yol açma potansiyeline sahip. Okan Üniversitesi olarak ortağı  olduğumuz bir Horizon 2020 projesinde (optiTruck)  bulut teknolojileri, akıllı sistemler, ileri modelleme teknikleri ve kestirimci optimizasyon sistemleri  ile yakıt sarfiyatında önemli iyileştirme sağlanabilecek.
Elektrikli araçlar ise aküdeki limitasyonlara rağmen pazardaki önemini gittikçe artırmakta.  Akü teknolojisi bir yandan yeni hücre kimyaları ve malzemeleri ile gelişirken diğer yandan hızlı şarj sistemleri, akü paketleme metodolojileri ve teknolojileri, akıllı sistemler, yeni araç mimarileri  ve hafif araç teknolojileri ile menzil dezavantajını her geçen güz azaltmakta.
5G ve haberleşme teknolojileri, nesnelerin interneti artık müşteriye katma değer sağlayabilecek şekilde tedarik sanayi sektörünün her ürününü etkileyebilir. Artık yıkıcı inovasyonların devri, bir anda ürettiğimiz ürün devreden çıkabilir. Değişimi kabul etmeliyiz ve İnovasyon yöntemlerini en etkin bir şekilde uygulayarak yeni otomotiv dünyasında yerimizi almalıyız.
Otomotiv sektöründe yenilikçi teknolojileri en fazla yönlendiren ülkeler incelendiğinde Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya ön plana çıkmakta.  Diğer yandan Avrupa Komisyonu HORIZON 2020 gibi araştırma çerçeve programları ile  Avrupa çapında yenilikçi teknolojilerin gelişimini desteklemekte ve yaygınlaştırılmasında önemli rol oynamakta. Amerika Birleşik Devletleri’nde ilgili kamu kuruluşları detaylı teknolojik strateji raporları hazırlamakta 10 yıllık teknoloji hedeflerini tespit etmekte, tüm şirketleri, üniversiteleri, araştırma merkezlerini bu hedefler çerçevesinde organize etmekte, fonlamakta öne  çıkan şirketleri desteklemekte. Elbette Çin, Japonya ve Güney Kore de yarıştan kopmamak için ulusal stratejilerini geliştirmekte ve araştırmalarını sürdürmekte.

Şahin Motor Yatakları Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Aysu: “Ülkemizde yenileme pazarı büyük bir role sahip”
25.05.2018
Alternate Text
Jantsa Yurtiçi Satış Müdürü Erdal Eleman: “Ürünlerimizdeki katma değeri yükseltmeliyiz”
25.05.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol: “Sektörün değer zinciri, teknolojik değişime uyum sağlamalı”
25.05.2018
Alternate Text
Frost & Sullivan Mubarak Moosa: Yenilikçi bakım çözümleri tasarlayarak yeni iş modellerine odaklanmak
25.05.2018
Alternate Text
Karland Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Orgun Keskin: “Bilgi ve teknolojiye yatırım yapanlar bir adım önde olacaklar”
25.05.2018
Alternate Text
Sismak Yönetim Kurulu Başkanı Özge Özen Kural: “Hedef; marka olmak, bilinir ve ulaşılabilir hale gelmek”
25.05.2018
Alternate Text
Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Başkanı Rıza Şahin: “İnovasyon temelli itici güçler iş modellerini belirliyor”
25.05.2018
Alternate Text
Mapa Makina Yurt İçi Pazarlama Müdürü Hüseyin Muratoğlu: “Nitelikli iş gücü ve Ar-Ge küresel rekabette fark yaratıyor”
25.05.2018
Alternate Text
Nexus Automotive CEO’su Gael Escribe: “Değişime öncülük etmelisiniz”
25.05.2018
Alternate Text
Wolk Aftersales Kıdemli Danışmanı Zoran Nikolic: “Gelecek nesiller için sürdürülebilir bir pazar yaratmalıdır”
25.05.2018
Alternate Text
TT Çelikyay Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Ağaoğlu: “Dönüşüm derken kendimizi mi kandırıyoruz”
25.05.2018
Alternate Text
Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk: “Araç teknolojisinin gelişimi, yenileme pazarını etkiliyor”
25.05.2018
Alternate Text
Ditaş Yurtiçi Satış Müdürü Mustafa Ertürk: “Sürdürülebilir üretimi destekleyecek politikalar geliştirilmelidir”
25.05.2018
Alternate Text
Temot International Autoparts GmbH Başkanı ve CEO'su Fotios Katsardis: “Pazarda E-ticaret kendini geliştiriyor”
25.05.2018
Alternate Text
Schaeffler Automotive Aftermarket Ülke Direktörü Abdullah Yavuz: “Tedarik sanayini destekleyecek her adım yenileme pazarını geliştirir”
25.05.2018
Alternate Text
LMC Automotive, Global Satış Tahminleri Direktörü Jonathon Poskitt: “Artan mobilite talepleri yeni iş fırsatlarını ortaya çıkartabilir”
25.05.2018
Alternate Text
Otomotiv Sadece Otomotiv Değildir
25.05.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz