BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiOkan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Orhan Alankuş: “Endüstri 4.0 ‘ı takip eden değil, Endüstri 5.0'ı keşfeden olmalıyız”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 2.11.2017 09:11:00

5G ve haberleşme teknolojileri, nesnelerin interneti artık müşteriye katma değer sağlayabilecek şekilde tedarik sanayi sektörünün her ürününü etkileyebilir. Artık yıkıcı inovasyonların devri, bir anda ürettiğimiz ürün devreden çıkabilir. Değişimi kabul etmeliyiz ve inovasyon yöntemlerini en etkin bir şekilde uygulayarak yeni otomotiv dünyasında yerimizi almalıyız.

Yıkıcı inovasyon devri yaşanıyor. Bir anda ürettiğimiz ürün devreden çıkabilir
Senelerden beri konuştuğumuz mobilite, bağlanabilirlik, elektrikli ve otonom araçlar artık geldi. Teknoloji geliştirildi ve hazır.  Bu aşamada geniş kapsamlı testler ve demo projeleri yapılıyor artık.  Diğer yandan hala çözülmesi gereken sorunlar mevcut; otonom araçlarda sorumluluk tamamen araçta, fakat bir çarpışma olasılığında şoföre bilgi vermek ve kontrolü devretmek gerek. Çarpışma öncesi otonom sistemlerin optimizasyonu çalışma alanlarından birisi; diğer yandan detay haritalandırma ve GPS’siz hassas pozisyon tespiti diğer önemli bir alan.5G teknolojisi araçlar arası haberleşmede apayrı bir çığır açacak. 5G teknolojisinin otonom araçlara uygulama projeleri sürüyor.
Akıllı sistemler ve araçlarda ve trafikteki dijital dönüşüm yeni buluşlara ve gelişmelere yol açma potansiyeline sahip. Okan Üniversitesi olarak ortağı  olduğumuz bir Horizon 2020 projesinde (optiTruck)  bulut teknolojileri, akıllı sistemler, ileri modelleme teknikleri ve kestirimci optimizasyon sistemleri  ile yakıt sarfiyatında önemli iyileştirme sağlanabilecek.
Elektrikli araçlar ise aküdeki limitasyonlara rağmen pazardaki önemini gittikçe artırmakta.  Akü teknolojisi bir yandan yeni hücre kimyaları ve malzemeleri ile gelişirken diğer yandan hızlı şarj sistemleri, akü paketleme metodolojileri ve teknolojileri, akıllı sistemler, yeni araç mimarileri  ve hafif araç teknolojileri ile menzil dezavantajını her geçen güz azaltmakta.
5G ve haberleşme teknolojileri, nesnelerin interneti artık müşteriye katma değer sağlayabilecek şekilde tedarik sanayi sektörünün her ürününü etkileyebilir. Artık yıkıcı inovasyonların devri, bir anda ürettiğimiz ürün devreden çıkabilir. Değişimi kabul etmeliyiz ve İnovasyon yöntemlerini en etkin bir şekilde uygulayarak yeni otomotiv dünyasında yerimizi almalıyız.
Otomotiv sektöründe yenilikçi teknolojileri en fazla yönlendiren ülkeler incelendiğinde Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya ön plana çıkmakta.  Diğer yandan Avrupa Komisyonu HORIZON 2020 gibi araştırma çerçeve programları ile  Avrupa çapında yenilikçi teknolojilerin gelişimini desteklemekte ve yaygınlaştırılmasında önemli rol oynamakta. Amerika Birleşik Devletleri’nde ilgili kamu kuruluşları detaylı teknolojik strateji raporları hazırlamakta 10 yıllık teknoloji hedeflerini tespit etmekte, tüm şirketleri, üniversiteleri, araştırma merkezlerini bu hedefler çerçevesinde organize etmekte, fonlamakta öne  çıkan şirketleri desteklemekte. Elbette Çin, Japonya ve Güney Kore de yarıştan kopmamak için ulusal stratejilerini geliştirmekte ve araştırmalarını sürdürmekte.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz