BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiOrta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ece Güran Schmidt: “Sektörde bilişim sektörü belirleyici”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 2.11.2017 09:05:00

Bütün araç üreticileri elektrikli araç üretimi yapıyor ve otonom sürüş işlevlerini sürekli artırıyorlar. Gelecekte bulut bilişim kapsamında  otonom araçların kullanıcılar arasında paylaşılabilmesi için “Servis olarak araç” gibi kavramlar ortaya çıkacak.

Tedarik sektörü nasıl etkilenir?
En önemli teknolojiler elektronik kontrollü sürüş (drive-by-wire) donanımı, kablosuz haberleşme arayüzleri ve kamera, radar/Lidar benzeri dış algılayıcılardır. Bütün bu yeni sistemlerin verilerini mevcut araç sistemlerine uyumlu olarak işleyebilen gömülü donanım ve kontrol yazılımları üretilmelidir. Buna göre Tedarikçilerin elektronik, bilgisayar donanım ve yazılım ürünleri çıkarmalarını bekliyorum.
Araçlar servis sağlayıcı olacak
Bilgisayar ve bilişim sektörünün belirleyici olacağına inanıyorum. Apple, Google, Intel gibi bilişim şirketleri otomotiv sektöründe çalışıyorlar. Bu şirketlerle yakın işbirliği için araç üreticileri Silikon Vadisi’nde ofisler açtılar. ABD ve Asya’daki araç üreticileri bu tür işbirliklerine daha açıklar. Avrupalı araç üreticileri ise bu teknolojileri kendileri üretip entegre etmeyi tercih ediyor. Bütün araç üreticileri elektrikli araç üretimi yapıyor ve otonom sürüş işlevlerini sürekli artırıyorlar. Gelecekte bulut bilişim kapsamında  otonom araçların kullanıcılar arasında paylaşılabilmesi için “Servis olarak araç” gibi kavramlar ortaya çıkacak.
Yerli üretim araçlarda Adaptif Hız Sabitleme Sistemi gibi ileri sürüş destek sistemleri gerçekleştirimi ile otonom sürüş için donanım platformu oluşmaya başladı. Otomotivde inovasyonun neredeyse tamamı elektronik ve gömülü yazılımdan geliyor.  IAEC konferansı, otonom araçlar, elektrikli araçlar, mobilite ve bağlanabilirlik konularında yurt içi/yurt dışından gelen, akademik ve endüstriyel alanlarda  bu konularda çalışan uzmanları ve katılımcıları bir araya getirerek bu innovasyon trendine önemli katkıda bulunuyor.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz