Türk Otomotiv Sanayicisinin Dergisi“Sektörler Varlıklarını Sürdürebilmek İçin İşbirliği Yapmak Zorundalar”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 17.01.2019 10:19:00

Otonom araçlar konusunda, araçları üretecek otomotiv şirketleri, araçların yazılımını yapacak teknoloji şirketleri ve araçların çevrimiçi olmasını sağlayacak telekomünikasyon şirketleri arasında işbirliklerine şahitlik edeceğiz.

 

Tolga Özgül

TOKKDER
Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği
Genel Koordinatörü

 

Aracı kullanmaya olanak veren modellere ilgi gün geçtikçe artıyor.
Günümüzde, sahiplikten mülksüzleşmeye olan kayma tüm hızıyla devam ediyor. İster mülksüzleşme, ister paylaşım ekonomisi diyelim dijital dönüşümün getirdiği yıkıcı unsurlar hızla hayatımızda yerini alıyor. Artık hayatımızda Airbnb gibi hiç odası olmayan konaklama platformları, Uber gibi hiç arabası olmayan ulaşım platformları ve Alibaba gibi hiç stok tutmayan alışveriş platformları var.
Dünya nüfusunun yüzde 50’den fazlası artık şehirlerde yaşıyor ve bu oran günden güne artıyor. Bu oranın 2050 yılına kadar yüzde 65’ler seviyesine ulaşacağı öngörülüyor. Artan şehirleşme aynı oranda ulaşım ihtiyacı doğurmaya devam ediyor. Bu ihtiyacın karşılanması için farklı akımlar ortaya çıkıyor. Genelleme yapmak gerekirse, araç sahipliği artık yeni kuşak için öncelikler arasında yer almıyor. Avrupa ve Amerika’da “Y” nesli bir süredir araç sahipliği yerine kiralama sistemini tercih ediyor. Artık araca sahip olmak yerine yalnızca ihtiyaç olduğu süre kadar aracı kullanmaya olanak veren modellere ilgi gün geçtikçe artıyor.
Kiralama ve araç paylaşım modelleri de tam bu ihtiyaçtan hareketle araç sahipliği yerine alternatif bir ulaşım çözümü olarak ortaya çıkıyor. Örneklerine giderek daha sık rastlamaya başladığımız saatlik kiralama hizmeti, Türkiye’de de kısa dönem kiralama hizmetleri arasında bir seçenek olarak yer almaya başladı.
Megaşehirleşme, artan trafik yoğunluğu, artan seyahatler araç kiralama sektörünü müşterilerinin her türlü mobilite ihtiyacını karşılayan çözüm ortağı olmaya yönlendiriyor. Teknoloji de mobilite çözümleri için artan oranda kullanılıyor. Önümüzdeki dönemde araç kiralama sektörünün gündeminde maliyet optimizasyonu ve dijitalleşen dünyada yenilikler peşinde koşmak gibi konular olacaktır.
Otonom araçların hayatımıza girmesiyle birlikte birçok dinamik değişecek
Dünyamızın kaynakları sınırlı ve bu kaynakları verimli kullanmak sürdürülebilirlik adına çok önemli. Gelecekte enerji tasarrufunu ve verimliliği ön planda tutan teknolojilere daha çok yatırım yapılacak. Fosil yakıtlardan temin edilen enerjinin yerini güneş enerjisinden elde edilen elektrik enerjisi almaya başladı bile. Hatta elektrikli araç şarj istasyonlarında güneş enerjisinden faydalanılmaya da başlandı. Tüm bunlar sürdürebilirlik adına güzel gelişmeler.
Elbette, otonom araçların hayatımıza girmesiyle birlikte birçok dinamik değişecek. Bireyler sahip olma fikrinden daha fazla uzaklaşacak kullanım daha da ön plana çıkacak. Birçok farklı sektör varlıklarını sürdürebilmek için birbirleriyle işbirliği yapmak durumunda olacak. Otonom araçlar konusunda, araçları üretecek otomotiv şirketleri, araçların yazılımını yapacak teknoloji şirketleri ve araçların çevrimiçi olmasını sağlayacak telekomünikasyon şirketleri arasında işbirliklerine şahitlik edeceğiz.
Otonom araçlar trafik güvenliği açısından da çok olumlu sonuçlar doğuracak. İnsan faktörünün ortadan kalkmasıyla, trafik kazaları çok önemli ölçüde azalacak.
Araç kiralama sektörü de zaman içinde önce elektrikli ve sonra da otonom araçları müşterilerine sunuyor olacak.
Sektörün finansman sorunları
2018 yılında dünyada ve ülkemizde birçok gelişme oldu. Bunlardan birçoğu maalesef hayatımızı oldukça zorlaştırdı. Global arenada yaşanan ticaret savaşları ve jeopolitik gelişmeler özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini zora soktu. Amerika Birleşik Devletleri’nin bir süredir uygulamakta olduğu para politikaları neticesinde oluşmuş olan global likitide bolluğu dönemi sona erdi. Ülkemiz de, elbette bu gelişmelerden nasibini aldı. Özellikle yılın ikinci yarısında Türk Lirası’nın ABD Doları ve Euro karşısındaki önemli değer kaybı, tırmanan enflasyon, para piyasalarında yaşanan sıkışıklık ve yükselen kredi faiz oranları ticari hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Şirketler bu dönemi yara almadan atlatabilmek için, maliyetlerini önemli ölçüde düşürmeye, zaten sınırlı olan kaynaklarını ise mümkün mertebe verimli kullanmaya çalışıyor. Ancak, ticari hayat her türlü zorluğa rağmen devam ediyor ve ticari faaliyetlerin devamı için birçok unsura ihtiyaç duyuluyor. Bu unsurların en önemlilerinden biri de elbette şirket araçları. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde şirketler, ihtiyaç duydukları araçları en verimli yöntemi tercih ederek tedarik etmek durumunda. İşte tam bu noktada operasyonel kiralama yönteminin sunduğu avantajlar ön plana çıkıyor.
Operasyonel kiralama yöntemiyle araç filolarını oluşturan şirketler, döviz kuru, faiz, ikinci el satış fiyatı ve sigortada hasar/prim oranı gibi riskleri bertaraf etmekle kalmıyor, araç parkı yönetimi gibi emek, zaman ve para maliyeti azımsanmayacak ölçüde olan yüklerini de hafifletebiliyor, tüm kaynaklarını ve konsantrasyonlarını asıl faaliyetlerine yönlendirerek hem finansal hem de operasyonel verimliliklerini artırıyorlar. Bunun yanı sıra, yeni araçlara erişimi kolaylaştırarak trafik ortamında daha güvenli, yeni teknoloji ürünü araçların payının artmasına katkı sağlayan operasyonel kiralama, araç tedariğinde bu yöntemi tercih eden şirketlere müşterilerine karşı kurum imajlarını yüksek tutma avantajını da sunuyor. Bunca faydayı sunan operasyonel kiralamanın bu dönemde daha fazla tercih edileceğini, sektörümüzün ülke ekonomimize olan katkısını da artırarak sürdüreceğine söylemek yanlış olmayacaktır.
Operasyonel kiralama yüksek yatırım ve finansman gerektiren bir iş kolu. İçerisinden geçtiğimiz dönemde bankalar, sağlayacakları likidite desteğiyle, 30 milyar TL’yi aşkın aktif büyüklüğü olan sektörümüzü canlı tutma noktasında büyük rol oynuyor. Önümüzdeki dönemde, bankacılık ve operasyonel kiralama sektörleri mevcut iş birliklerini şeffaflık çerçevesinde daha da artıracaktır.

İK Süreçlerini Dijitalleştiriyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Genç Yetenekleri Şirketimize Kazandırmayı Hedefliyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Biz Bir Aileyiz
14.10.2019
Alternate Text
Çalışanlarımızın Becerilerini Doğru Analiz Ediyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekler, Şirket Performansımızı İleriye Taşıyor
14.10.2019
Alternate Text
Yalın Uygulamalar Eşliğinde Kültür Değişimine Karar Verdik
14.10.2019
Alternate Text
Her Çalışanın Bir Potansiyel Olduğuna İnanan Kurum Kültürü Oluşturmak
14.10.2019
Alternate Text
Yeteneklere Yeni Alanlar Açıp Süreçlerde Özgür Bırakmalı
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekler; İnovasyon, Güç, Kalite, Başarı ve Güven İstiyor
14.10.2019
Alternate Text
Yeteneği Bulmak mı, Elde Tutmak mı?
14.10.2019
Alternate Text
Performans Odaklılıktan Gelecek Odaklılığa Evrilmek
14.10.2019
Alternate Text
Endüstri 4.0, İş Yapma Biçimlerimizi Değiştirdi
14.10.2019
Alternate Text
Çalışanlarımız, Bizim İçin Bir Kaynaktan Öte Kıymettir
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekli Çalışan Evet, Peki Ya Tutundurma?
14.10.2019
Alternate Text
İşgücünün Geleceğinde Yetenekli Çalışanların Yeri
14.10.2019
Alternate Text
Teknoloji Daha Yaratıcı İşlerle Uğraşmaya Zaman Kazandırıyor
14.10.2019
Alternate Text
Birimizin Gücü Hepimizin Gücünden Fazla Değildir
14.10.2019
Alternate Text
Y Kuşağı Çalışan Sayımız Her Geçen Yıl Artıyor
14.10.2019
Alternate Text
İnsana Yatırım, Geleceğe Yatırımdır
14.10.2019
Alternate Text
Eğitim ve Kariyer Planları Oluşturuyoruz
11.10.2019
Alternate Text
Geleceğin İşgücüne Hazır Olmak
11.10.2019
Alternate Text
Deneyim Döngüsünün Gücüne İnanıyoruz
11.10.2019
Alternate Text
Etkin İşe Alım Stratejisi Doğru Yeteneği Çeker
11.10.2019
Alternate Text
İş Gücü Stratejileri ve Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
Kalite ve Nitelikli İstihdam Temel Sorunlarımızdan Biri
11.10.2019
Alternate Text
Orta ve Küçük İşletmelerde Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz