Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiEku Fren İK Uzmanı Büşra Dağcı: Kadın İş Yaşamının Vazgeçilmez Temel Taşlarından Birisidir

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 12.04.2019 10:21:00

Birçok kadın, toplumun cinsiyetçi yaklaşımından, kadının toplumdaki rolünden ve ülkemizdeki iş gücü algısının erkek odaklı kaynaklanmasından dolayı birçok sektörde çalışma fırsatı bulamıyor.

Kadınların sorumluluk duyguları, birçok işi bir arada yapabilmeleri, güçlü önsezileri, kolay iletişim kurabilmeleri ve sabırlı davranabilmeleri iş yaşamında geniş çaplı üretkenliği ve düzeni sağlıyor. Ancak birçok kadın, toplumun cinsiyetçi yaklaşımından, kadının toplumdaki rolünden ve ülkemizdeki iş gücü algısının erkek odaklı kaynaklanmasından dolayı birçok sektörde çalışma fırsatı bulamıyor. Araştırmalara göre gerek sosyal çevre gerek ekonomik nedenler gerekse cinsiyetten kaynaklanan birçok sebepten dolayı kadınlar daha çok sağlık, eğitim, tekstil gibi kadınlara uygun olduğu düşünülen sektörlerde ve işlerde çalışmak zorunda kalıyor. Ancak bir kadın erkek egemenliğinin fazla olduğu sanayi sektöründe de yer alabilmeli işverenler bu konuda gerekli çalışmaları yapabilmelidir.

E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz