BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiAktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol: “Sektörün değer zinciri, teknolojik değişime uyum sağlamalı”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 25.05.2018 10:15:00

Türkiye yenileme pazarının 2020’de 6,5 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Halihazırda ülkemizin ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisi, aynı zamanda 1,9 milyon adetlik üretim kapasitesiyle de Avrupa’nın en önemli üretim merkezlerinin başında geliyor.

Günümüzde otomotiv sanayii, bir bütün olarak hızla artan birleşme ve rekabet baskısıyla karşı karşıyadır. Otomotiv yenileme pazarı da otomotiv sanayinin sürekliliği açısından büyük öneme sahiptir. Nitekim araç sektöründe yaşanan gelişmeler, yenileme pazarını da çok yakından ilgilendirmektedir. Öyle ki araçların ortaya çıkmasını sağlayan parçaların büyük bir kısmı, otomotiv tedarik sanayi firmaları tarafından üretilip geliştiriliyor. Bu yüzden de Ar-Ge ve inovasyona dayalı yeni teknolojilerin sektöre entegrasyonu ve araç teknolojilerinin gelişimi, pazarın akıbetini de etkileyen unsurların başında geliyor. Hal böyle olunca, sektördeki teknolojik gelişmeler araç teknolojilerinin geleceğini de çok yakından ilgilendiriyor.
Pazarın gelişimi için yapılması gereken konuların başında, yenileme pazarının durumunu ve büyüklüğünü net şekilde kavrayabileceğimiz bağımsız araştırmaların yapılması gerekliliği geliyor.  Ayrıca sektörün tüm değer zincirinin, teknolojik değişime adaptasyon konusunda yeterli yetkinliğe sahip olması gerekmektedir. Bunun için de eğitim faaliyetleri büyük önem taşıyor.
Bununla birlikte, Türkiye yenileme pazarının 2020’de 6,5 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Halihazırda ülkemizin ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisi, aynı zamanda 1,9 milyon adetlik üretim kapasitesiyle de Avrupa’nın en önemli üretim merkezlerinin başında geliyor.
Otomotiv tedarik sanayinin mevcut üretim kapasitesi, taşıt araçları imalat sektörünün yüzde 80 kapasite kullanımında çalışması ve ülkemizde üretilen araçlarda yüzde 60 yerli parça kullanımının sağlanması durumunda, yılda yaklaşık 9 milyar dolar seviyesinde üretim değeri yaratabilecek potansiyeldedir. Uluslararası standartlarda üretim kapasitesi bulunan otomotiv tedarik sanayii; toplam 150 bin kişiye doğrudan, yaklaşık 750 bin kişiye de dolaylı olarak istihdam imkânı sağlamaktadır.
Yanı sıra; bugüne baktığımızda, araçlardaki yaklaşık yüzde 30-40 seviyesinde olan elektronik aksam kullanımının, yakın gelecekte yüzde 50’nin üzerinde olması bekleniyor. Özellikle hareketlilik, bağlanabilirlik, mobilite, yapay zekâ, otonom sürüş gibi çeşitli parametreler, sektörün geleceğini çok yakından ilgilendiriyor.
Bundan dolayı pazarın sürdürülebilirliği açısından, Türk otomotiv tedarik sanayinin küresel piyasalardaki varlığını koruyabilmesi için yeni teknolojilere öncelik vermesi ve otonom araç teknolojisine göre dönüşüm sürecini gerçekleştirmesi şarttır.
Çünkü sektör büyümeye ve gelişmeye devam edecek. Bunun için de teknolojiye yatırım yapan ve bu dönüşümü en etkin şekilde gerçekleştirebilen firmaların, küresel rekabette öne çıkacağını söylememiz mümkün.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz