BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiŞahin Motor Yatakları Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Aysu: “Ülkemizde yenileme pazarı büyük bir role sahip”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 25.05.2018 10:20:00

Gelişen dünyanın teknolojileri OEM’ler tarafından yürütülmekte ve OES’lerle bu bilgiler paylaşılmakta ancak aynı durumun yenileme pazarı için geçerli olduğunu söylemek çok zor.

Yenileme pazarı araç teknolojilerinin gelişiminden nasıl etkileniyor?
Doğrudan bir etkilenme yenileme pazarında beklemiyoruz. Yenileme pazarında bulunan araçların sayılarına ve adetlerine bakıldığında bu geçişin başta belki OEM’leri etkilediğini göreceğiz. 2.el piyasasından araç alıp satan insanlar ülkemizde ciddi oranda fazladır ve bu durumdaki araçlar yenileme pazarı sayesinde canlı tutulmaktadır. Yeni üretilmiş araçların yenileme pazarına gelmesi yaklaşık 4-5 seneyi bulmaktadır. Ülkemizin bulunduğu ekonomik tabloya baktığımızda da yakın süreçte yeni teknoloji araçlar yüzünden yenileme pazarının daralacağını söylemek çok zor olacaktır.
Gelecekte yeni teknolojiler yenileme pazarında kullanılan malzemelerin geliştirilmesine yol açacaktır. Tedarikçiler açısından bu göz önünde bulundurulmalıdır. Bizim alanımızda etkileri motorun iç tasarımından gelen farklılıklarla kendini gösterecek, özellikle yeni nesil turbo dizel ve hibrid motorlar çok özel kaplamalı malzemeler gerektirecek. Şahin Motor Yatakları olarak bu teknolojilere hazır ürünleri üretebilecek Ar-Ge ve yatırımlarımızı tamamlamış bulunmaktayız.
Ülkemizde yenileme pazarının durumu
Gelişen dünyanın teknolojileri OEM’ler tarafından yürütülmekte ve OES’lerle bu bilgiler paylaşılmakta ancak aynı durumun yenileme pazarı için geçerli olduğunu söylemek çok zor. Sürekli değişen motorlara hangi malzemenin, hangi parçanın uygun olduğunu yenileme pazarı kullanıcıları bilememekte. Ülkemizde yenileme pazarının rolü büyük ancak bilgi ve teknik donanım geriden gelmektedir.
Yenileme pazarının zorlukları
En zorlayıcı kısmı Avrupa’lı OEM’lerin desteğini alan markalar ile mücadele etmek. Sonuçta OEM’lerin referansları ile ürettikleri malları ciddi adetlerde ve OES anlaşmaları ile piyasaya sunmaktalar. Orijinal ürünü kullanmayı tercih edenleri farklı markalara yönlendirmek bu noktada güçleşiyor. Kendi açımızdan Türkiye ve dünya pazarında eksiklik gördüğümüz noktalara yeni seri ürünler geliştirdik. Amacımız dünyada ve Türkiye’de orijinal parçacılar kadar kaliteli ama maliyet açısından daha uygun ürünlerle pazarda adımızı duyurmak.
Fiyat kalite dengesine müşterilerin daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Yapılan bütün motor yenileme işlerinin özenli ve işçilikten kaçmadan yapılması gerekmektedir. Maliyet düşürmek için yapılan eksik veya yanlış uygulamalar en kaliteli parçalar kullanılsa bile motor sisteminin sağlıklı çalışmamasına sebebiyet veriyor. Biz bu gibi noktalarda kullanıcılarımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Firmamız yeni nesil motorlarla ilgili başlattığı bir çalışma ile yenileme pazarı ile teknik bilgi paylaşmaktadır. Bunun için gezici araç ile motor arızalarının olası sebeplerini, kullanılması gereken malzemeleri ve yapılması gereken uygun işlemleri teknik detayları ile ustalarımıza aktarmaya onları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ekipman ve dükkanları ile ilgili bilgi alıp onlara istekleri doğrultusunda önerilerde ve bilgilendirmelerde bulunuyoruz. Eğitimlerimize katılanlara eğitim sertifikası veriyoruz.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz