BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiŞahin Motor Yatakları Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Aysu: “Ülkemizde yenileme pazarı büyük bir role sahip”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 25.05.2018 10:20:00

Gelişen dünyanın teknolojileri OEM’ler tarafından yürütülmekte ve OES’lerle bu bilgiler paylaşılmakta ancak aynı durumun yenileme pazarı için geçerli olduğunu söylemek çok zor.

Yenileme pazarı araç teknolojilerinin gelişiminden nasıl etkileniyor?
Doğrudan bir etkilenme yenileme pazarında beklemiyoruz. Yenileme pazarında bulunan araçların sayılarına ve adetlerine bakıldığında bu geçişin başta belki OEM’leri etkilediğini göreceğiz. 2.el piyasasından araç alıp satan insanlar ülkemizde ciddi oranda fazladır ve bu durumdaki araçlar yenileme pazarı sayesinde canlı tutulmaktadır. Yeni üretilmiş araçların yenileme pazarına gelmesi yaklaşık 4-5 seneyi bulmaktadır. Ülkemizin bulunduğu ekonomik tabloya baktığımızda da yakın süreçte yeni teknoloji araçlar yüzünden yenileme pazarının daralacağını söylemek çok zor olacaktır.
Gelecekte yeni teknolojiler yenileme pazarında kullanılan malzemelerin geliştirilmesine yol açacaktır. Tedarikçiler açısından bu göz önünde bulundurulmalıdır. Bizim alanımızda etkileri motorun iç tasarımından gelen farklılıklarla kendini gösterecek, özellikle yeni nesil turbo dizel ve hibrid motorlar çok özel kaplamalı malzemeler gerektirecek. Şahin Motor Yatakları olarak bu teknolojilere hazır ürünleri üretebilecek Ar-Ge ve yatırımlarımızı tamamlamış bulunmaktayız.
Ülkemizde yenileme pazarının durumu
Gelişen dünyanın teknolojileri OEM’ler tarafından yürütülmekte ve OES’lerle bu bilgiler paylaşılmakta ancak aynı durumun yenileme pazarı için geçerli olduğunu söylemek çok zor. Sürekli değişen motorlara hangi malzemenin, hangi parçanın uygun olduğunu yenileme pazarı kullanıcıları bilememekte. Ülkemizde yenileme pazarının rolü büyük ancak bilgi ve teknik donanım geriden gelmektedir.
Yenileme pazarının zorlukları
En zorlayıcı kısmı Avrupa’lı OEM’lerin desteğini alan markalar ile mücadele etmek. Sonuçta OEM’lerin referansları ile ürettikleri malları ciddi adetlerde ve OES anlaşmaları ile piyasaya sunmaktalar. Orijinal ürünü kullanmayı tercih edenleri farklı markalara yönlendirmek bu noktada güçleşiyor. Kendi açımızdan Türkiye ve dünya pazarında eksiklik gördüğümüz noktalara yeni seri ürünler geliştirdik. Amacımız dünyada ve Türkiye’de orijinal parçacılar kadar kaliteli ama maliyet açısından daha uygun ürünlerle pazarda adımızı duyurmak.
Fiyat kalite dengesine müşterilerin daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Yapılan bütün motor yenileme işlerinin özenli ve işçilikten kaçmadan yapılması gerekmektedir. Maliyet düşürmek için yapılan eksik veya yanlış uygulamalar en kaliteli parçalar kullanılsa bile motor sisteminin sağlıklı çalışmamasına sebebiyet veriyor. Biz bu gibi noktalarda kullanıcılarımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Firmamız yeni nesil motorlarla ilgili başlattığı bir çalışma ile yenileme pazarı ile teknik bilgi paylaşmaktadır. Bunun için gezici araç ile motor arızalarının olası sebeplerini, kullanılması gereken malzemeleri ve yapılması gereken uygun işlemleri teknik detayları ile ustalarımıza aktarmaya onları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ekipman ve dükkanları ile ilgili bilgi alıp onlara istekleri doğrultusunda önerilerde ve bilgilendirmelerde bulunuyoruz. Eğitimlerimize katılanlara eğitim sertifikası veriyoruz.

Şahin Motor Yatakları Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Aysu: “Ülkemizde yenileme pazarı büyük bir role sahip”
25.05.2018
Alternate Text
Jantsa Yurtiçi Satış Müdürü Erdal Eleman: “Ürünlerimizdeki katma değeri yükseltmeliyiz”
25.05.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol: “Sektörün değer zinciri, teknolojik değişime uyum sağlamalı”
25.05.2018
Alternate Text
Frost & Sullivan Mubarak Moosa: Yenilikçi bakım çözümleri tasarlayarak yeni iş modellerine odaklanmak
25.05.2018
Alternate Text
Karland Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Orgun Keskin: “Bilgi ve teknolojiye yatırım yapanlar bir adım önde olacaklar”
25.05.2018
Alternate Text
Sismak Yönetim Kurulu Başkanı Özge Özen Kural: “Hedef; marka olmak, bilinir ve ulaşılabilir hale gelmek”
25.05.2018
Alternate Text
Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Başkanı Rıza Şahin: “İnovasyon temelli itici güçler iş modellerini belirliyor”
25.05.2018
Alternate Text
Mapa Makina Yurt İçi Pazarlama Müdürü Hüseyin Muratoğlu: “Nitelikli iş gücü ve Ar-Ge küresel rekabette fark yaratıyor”
25.05.2018
Alternate Text
Nexus Automotive CEO’su Gael Escribe: “Değişime öncülük etmelisiniz”
25.05.2018
Alternate Text
Wolk Aftersales Kıdemli Danışmanı Zoran Nikolic: “Gelecek nesiller için sürdürülebilir bir pazar yaratmalıdır”
25.05.2018
Alternate Text
TT Çelikyay Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Ağaoğlu: “Dönüşüm derken kendimizi mi kandırıyoruz”
25.05.2018
Alternate Text
Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk: “Araç teknolojisinin gelişimi, yenileme pazarını etkiliyor”
25.05.2018
Alternate Text
Ditaş Yurtiçi Satış Müdürü Mustafa Ertürk: “Sürdürülebilir üretimi destekleyecek politikalar geliştirilmelidir”
25.05.2018
Alternate Text
Temot International Autoparts GmbH Başkanı ve CEO'su Fotios Katsardis: “Pazarda E-ticaret kendini geliştiriyor”
25.05.2018
Alternate Text
Schaeffler Automotive Aftermarket Ülke Direktörü Abdullah Yavuz: “Tedarik sanayini destekleyecek her adım yenileme pazarını geliştirir”
25.05.2018
Alternate Text
LMC Automotive, Global Satış Tahminleri Direktörü Jonathon Poskitt: “Artan mobilite talepleri yeni iş fırsatlarını ortaya çıkartabilir”
25.05.2018
Alternate Text
Otomotiv Sadece Otomotiv Değildir
25.05.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz