BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiBirinci Otomotiv Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yakup Birinci: “Gelişen pazarlarda yer almayı stratejik olarak önemli görüyoruz”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 6.02.2018 10:13:00

Balkanlardaki planımız yeni fabrika yatırımı yönünde olmasına rağmen, Almanya’da 100 yıla yakındır faaliyette olan bir firmayı satın alarak ilerlemeyi düşünüyoruz. Bizim şu an için odaklandığımız firmalar 30’dan az çalışanı olan, yıllık 5 Milyon Euro’dan az ciro yapan üreticiler.

Ürettiği ürünlerin yaklaşık yüzde 60’ını ihraç eden bir firma olarak, yurt dışı yatırımları daima gündemimizdeydi. İlk başlarda Balkanlara odaklanmış olsak da, şu an için Avrupa dövme parça üretiminin yüzde 50’lik payını elinde tutan Alman firmalarla görüşmeler yürütmekteyiz. Bu kararımızın temel sebeplerinden biri, pazarın daha az belirsizlik içermesi; bir diğeri ise müşterilerimize olan yakınlığıdır.  
Her ne kadar Almanya’daki saatlik işçilik maliyetleri çok yüksek olsa da, bir gerçek var ki, verimliliği hesaba kattığınız zaman, yani Almanya’daki çalışanların başka ülkelerdeki çalışanlarla haftalık üretimini kıyasladığınızda, maliyet farkı hızlıca kapanıyor. Diğer bir gerçek de, özellikle Balkanlardaki refah düzeyi arttıkça 5-10 yıllık bir dönemde, verimlilik aynı düzeyde artamazsa bu durum maliyetlere olumsuz yansıyabilecektir.
Yine Balkanlardaki planımız yeni fabrika yatırımı yönünde olmasına rağmen, Almanya’da 100 yıla yakındır faaliyette olan bir firmayı satın alarak ilerlemeyi düşünüyoruz. Bizim şu an için odaklandığımız firmalar 30’dan az çalışanı olan, yıllık 5 Milyon Euro’dan az ciro yapan üreticiler. Bu bağlamda Kuzey Ren Westfalya’da bir firma ile görüşmelerde oldukça ilerledik. Bu bölgenin yabancı yatırımcılara sunduğu teşvikleri de değerlendirmekteyiz. Gerçekleştirmeyi planladığımız bu yatırımla, hem Almanya’da da mühendislik hizmeti vermeye başlayacağız, hem de son dönemde müşterilerimizden gelen depo talebini karşılayabileceğiz. Şu an için 5 yıl içerisinde neredeyse ciroyu ikiye katlayabilecek bir proje mevcut. Almanya’daki varlığımızın, Türkiye’deki fabrikamıza da yeni fırsatlar yaratacağı şüphesiz.
Bu yatırımı gerçekleştirdikten sonra, ilerleyen dönemde, Hindistan ve Amerika’da satın alma veya birleşmelerle, bu pazarlardaki varlığımızı arttırmayı stratejik olarak önemli görüyoruz.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz