BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiKarel Kalıp Müşteri Hizmetleri Müdürü Murat Bayvaş: “Gelişen İran pazarındaki iş hacmimizi büyütüyoruz”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 6.02.2018 11:43:00

Yatırım yapılmak istenen ülkedeki farklı koşullara adaptasyon en önemli zorluklardan birisidir. İran gibi yabancı yatırımcıları çekme gereksiniminde olan bir ülkenin yatırım teşvikleri ise bu ülkede yatırım yapmayı cazip hale getirmekte.

Gelişen pazarları değerlendirme stratejimiz çerçevesinde Karel Kalıp  olarak İran otomotiv endüstrisinde, bu ülkeye uygulanmakta olan ambargoların askıya alınmasının ardından, Fransa ağırlıklı OEM’lerin ve Tier1 şirketlerin yatırım kararları ile birlikte bizlerde bu gelişen pazarda küçük ölçekteki iş hacmimizi büyütme kararı aldık.
Bu karar ile birlikte yaptığımız çalışmalar sonucunda İran otomotiv endüstrisine hem kalıp üretimi hem de parça tedarikçisi olarak hizmet vermekte olan sektörün en önemli oyuncularından olan bir firma ile ön anlaşmalarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Bu firma ile başlayan iş ilişkimizin ilk ortak projesi olarak ise 2019 başından itibaren İran’da üretimine başlanacak olan Peugeot 301 projesinin tampon ve ızgara grubu parçalarının kalıpları an itibari ile kısmen Türkiye’de, kısmen İran’da Karel Kalıp süpervizyonu ile üretilmektedir.
Kısa vadede ise bu iş ortaklığının, İran’da yerleşik bir orta – büyük boy plastik enjeksiyon kalıp imalatını kendi başına üstlenebilecek kapasitede bir üretim tesisinin tezgah ve insan kaynağı ile birlikte hayata geçirilmesi ile geliştirilmesi ve bu pazardaki kalıp üretim ve bakım hizmet payımızın her yıl artırılması hedeflenmektedir. Kalıp sektöründe farklı ülkelerde iş yapmak, iç pazar otomotiv projelerinin zamanlamaları nedeniyle oluşan kapasite dalgalanmalarını azaltmaktadır.Her farklı ülkenin kendine has iş yapma kültürü, kendi prosedürleri, kanun ve uygulamaları bulunmakta. Yatırım yapılmak istenen ülkedeki farklı koşullara adaptasyon en önemli zorluklardan birisidir. İran gibi yabancı yatırımcıları çekme gereksiniminde olan bir ülkenin yatırım teşvikleri ise bu ülkede yatırım yapmayı cazip hale getirmekte.
Bununla birlikte, yurt dışında yatırım yapmak isteyen firmalara pazarın, oyuncuların, fırsat ve tehditlerin, ülkeye has uygulamaların olabildiğince iyi değerlendirildikten sonra fizibilite çalışmalarının tamamlanarak yatırım kararı almalarını öneririz.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz