BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiBodycote Güney Doğu Avrupa Başkan Yardımcısı Barış Telseren: “Sektörün gelişimi yeni yatırımlar için uygun zemini sağlamakta”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 5.04.2018 10:38:00

Bodycote’un Türkiye’ye yatırımının en büyük sebebi, Avrupa’daki otomotiv imalatçılarının 2000 yılından itibaren Türkiye’ye yaptıkları yatırımlar ve yerli imalatçıların Avrupa otomotiv sektörüne olan ihracatlarındaki artış sonucu oluşan kaliteli ve yüksek teknoloji gerektiren ısıl işlem ihtiyacıdır.

23 ülkede 180 tesisi ile küresel ölçekte dünyanın en büyük “ısıl işlem” hizmet tedarikçisi olan Bodycote, Türkiye’nin lider ısıl işlem firması olan Istaş ile 2006 yılında ortaklık kurarak, Türkiye’de hızlı bir yatırım sürecine girdi. Günümüzde yüzde 80 Bodycote, yüzde 20 Istaş ortaklığı ile devam eden işbirliği; İzmir, Bursa ve Gebze’de bulunan fabrikalarımızda yapılan teknoloji yenileme, kapasite arttırma, insan kaynağı ve sistem yatırımları ile büyüyerek devam ediyor. Türkiye’deki toplam istihdam sayısı 105 kişi olup, son 5 yıl içindeki teknoloji yatırımları 10 milyon Euro’ya ulaştı.  
Bodycote’un Türkiye’ye yatırımının en büyük sebebi, Avrupa’daki otomotiv imalatçılarının 2000 yılından itibaren Türkiye’ye yaptıkları yatırımlar ve yerli imalatçıların Avrupa otomotiv sektörüne olan ihracatlarındaki artış sonucu oluşan kaliteli ve yüksek teknoloji gerektiren ısıl işlem ihtiyacıdır. Bu çerçevede, Türkiye’de gerek OEM araç üreticilerinin ve gerekse tedarik sanayicilerinin sürekli yatırımları ve büyümesi, Bodycote’un yatırımlarının artarak devam etmesini sağlamıştır.  
Türkiye ekonomisi son yıllarda büyüme trendi içinde olup, en büyük katkı otomotiv sektöründen gelmektedir. Toplam ihracatın yüzde 20’sinin otomotivden geldiğini ve üretimde son 5 yılda 1 milyon adetten 1,7 milyon adede ulaşan performansı ile yeni yatırımlar için uygun zemini sağlamaktadır. Çeşitli sektörel teşvikler (vergisel, bölgesel vb.),  bilhassa enerji tüketimine yönelik yapılacak cazip uygulamalar yeni yatırımları kolaylaştıracaktır. Öte yandan, yıllık bazda gerçekleşen yüksek enflasyon, döviz kurlarındaki değişimler, işçilik ücretlerindeki artışlar ve enerji fiyatları operasyonel maliyetlere olumsuz etki etmekte, Avrupa otomotiv sanayinden pay kapmaya çalışan diğer Doğu Avrupa ülkeleriyle rekabet edebilme gücümüzü ciddi oranda düşürmektedir.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz