BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiFST Genel Müdürü Erdi Ceyhan: “İşçilik maliyetlerindeki rekabetçi avantajlar yatırım nedenimiz oldu”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 5.04.2018 12:36:00

Türkiye’ye yatırım nedeni işçilik maliyetlerindeki rekabetçilik avantajı ve Freudenberg’in diğer grup şirketleri Vibracoustic, Klüber ve Eagle Burgmann’ın başarılı faaliyetleridir. Yatırım aşamasında inşaat sürecinin hızı ve kalitesi grubumuzu oldukça memnun etmiştir.

Freudenberg Sealing Technologies’in ülkemize yatırımı, 2003 yılında ilk olarak ortaklık hisse  yatırımı, daha sonra 2014 yılında ihracata dönük üretim yatırımı şeklinde olarak gerçekleşti. 2015 yılında yurtdışından öz sermaye transferi ile arsa ve bina yatırımı yapıldı. 2016 yılı Haziran ayında Bursa Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi açılışı yapılan üretim tesisimizin bina ve arsa yatırımı 10 Milyon Euro olarak gerçekleşti. Ülkemize, toplam 12 bin 800 metrekare arsa üzerinde 10 bin metrekare kapalı alan ile çevreye duyarlı modern bir tesis kazandırıldı. İş güvenliği önlemleri, Bursa’da ilk ve tek üretim alanının tamamının klimatize ortama sahip olduğu tesisimizde, 400 çalışan ile istihdam sağlanıyor. FST’nin Avrupa’daki müşterilerinin ihtiyaç duyduğu, rulman kapağı, kombi ve dönel mil keçeleri ve enkoder halka üretimi yeni tesiste üretiliyor.
Türkiye’ye yatırım nedeni işçilik maliyetlerindeki rekabetçilik avantajı ve Freudenberg’in diğer grup şirketleri Vibracoustic, Klüber ve Eagle Burgmann’ın başarılı faaliyetleridir. Yatırım aşamasında inşaat sürecinin hızı ve kalitesi grubumuzu oldukça memnun etmiştir. Ayrıca vergi teşvikleri, yatırım finansmanın sağlanması aşamasında avantaj sağlamıştır. Yatırım aşamasında en fazla sıkıntı yaşadığımız husus, arsa seçimi ve arsa maliyetlerinin yüksekliği idi. Bursa organize bölgesinde yeterli arsa olmaması ve çok yüksek fiyatlardan dolayı mevcut tesisimizin 20 kilometre uzağında Hasanağa Organize Bölgesi tercih edildi. Mevcut sanayi bölgemizde en büyük sıkıntımız yol, itfaiye gibi altyapısal eksiklikler.
Yatırımın yapıldığı dönemde, yatırım kararının alındığı dönemden sonra maalesef dış politik ilişkilerde olumsuz gelişmeler yaşanmıştır. Bu olumsuz gelişmelere rağmen grubumuz, Türkiye ve Türkiye’nin jeopolitik pozisyonu ve iç dinamiklerine güvenmektedir.
Türkiye’de genel anlamda işsizlik problemi olmamasına karşın, özellikle Bursa’da yetkin eleman bulmamız çok kolay olmamıştır. Özellikle teknik eleman yetiştirilmesi konusunda eğitim sisteminde, özel çalışmalar yapılması ihtiyacı bulunmaktadır. İnsan kaynağı, ülkelerin gelişimi sürecinde en önemli kaynaktır. Geleceğin ekonomisinde yer alabilecek nitelik, donanım ve ehliyette, gelecekteki trendleri takip eden ve yenilikçiliğe önem veren nesiller yetiştirme zorunluluğumuz bulunmaktadır.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz