BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiMMK Metalurji Genel Müdürü Denis Kvasov: “Türkiye, Avrupa’da ekonomisi en çok büyüyen ülke oldu”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 5.04.2018 12:31:00

MMK Grubu, Türkiye iç piyasasındaki yassı sac talebini, ülkenin eşsiz jeopolitik konumunu ve dinamik gelişen genç nüfusunu dikkate alarak yatırım yapma kararı almıştır.

Sıfırdan yapılan en büyük özel sektör yatırımı
MMK Metalurji, uzun süredir Türkiye’ye yassı mamul tedarik eden MMK’nın grup şirketidir. 1932 yılında kurulmuş olan MMK, Rusya’nın lider, dünyanın sayılı demir çelik üreticilerinden biridir.
MMK Metalurji Türkiye’de sıfırdan yapılmış en büyük özel sektör yatırımıdır. Yaklaşık 2.3 milyar dolar harcanarak kurulmuş yatırımımızın 2007 yılında temeli atılmış, 2011 yılında tüm üretim hatları tam faaliyete geçmiştir. Hatay Dörtyol’daki üretim tesislerimizde 2 milyon 500 bin ton sıvı çelik kapasitesine sahip Elektrikli Ark Ocağı mevcuttur. Thin Slab Casting teknolojisi Türkiye’de ilk defa MMK Metalurji’de kullanılmıştır. Böylelikle enerji tasarrufu sağlayan hızlı üretimi gerçekleştirmiş oluyoruz. Bunun yanında Dörtyol tesisimizde  1 milyon 200 bin ton kapasiteli Asitleme Hattı, 750 bin ton kapasiteli Soğuk Haddeleme Hattı bulunmaktadır. Hem Dörtyol hem Dilovası tesislerimizde toplam 900 bin ton kapasiteli Galvanizleme hattı, 400 bin ton kapasiteli Boyama hattı, 680 bin ton kapasiteli Çelik servis merkezlerimiz bulunmaktadır. Aynı zamanda Dörtyol’daki üretim tesisimizde 10 milyon ton kapasiteli, son teknoloji ekipman ile donatılmış, hem kendi ihtiyacını karşılayan hem de üçüncü şahıslara hizmet veren limanımız bulunmaktadır.
Yapı sektörü çelik üretiminde öncü olan firmamız Amerika ve Avrupa ihracatları için yüksek mukavemetli yapı çeliklerini de kapsama almıştır. Bununla birlikte Türkiye’nin en büyük beyaz eşya üreticileri için üretim gerçekleştiriyoruz. Şimdi ise stratejik hedef olarak otomotiv sanayi üretimi seçilmiş olup uluslararası  akredite olan kuruluştan TS ISO 16949 belgesi  alınmıştır. Bu doğrultuda sektörün gereği galvaniz kaplanmış derin çekme, extra derin çekme, HSLA yüksek dayanımlı düşük alaşımlı  çelik kaliteleri ve diğer kalitelerin üretimi için çalışmalar başlatılmıştır.
Proses ve ürün üzerindeki basamaklandırılmış akredite laboratuvarlarımız tarafından süreçlerin uçtan uca izlenebilmesini sağlayan kalite kontrol süreçleri, müşterilerimize tüm ürünler için garanti sunabilmemizi sağlamakta ve böylelikle bizi güvenilir iş ortağı yapmakta. Kurumsal yapımızın sunduğu zamanında tedarik, müşteri şikayetlerine hızlı ve etkin geri dönüş sağlamamız piyasada tercih edilmemizde en önemli sebeplerdir.
Şirketimizde an itibariyle 1.200 kişi çalışmaktadır, yılın ikinci yarısında gerçekleştirmeyi planladığımız faaliyetlerimiz ile kayda değer oranda ek istihdam yaratılacaktır. Yarattığımız istihdam ve kurumsal sosyal sorumluluk projelerimiz ile faaliyet gösterdiğimiz bölgelerin kalkınmasına destek oluyor, değer yaratıyoruz.
Yatırımımız henüz hedeflediğimiz sonuçlara ulaşmadı
Aniden sertleşen piyasa şartlarından dolayı 2012 yılının sonunda çelikhane üretimimizi durdurmak zorunda kaldık. Ancak daha önce de söylediğim gibi bu yılın ikinci yarısında sıcak kompleksimizi yeniden devreye almayı ve hedeflediğimiz göstergelere ulaşmayı planlıyoruz. Yaşadığımız zorluklara rağmen MMK Metalurji 2016 verilerine göre İSO 500 listesinde 58. Sırada yerini almıştır.
Yabancı yatırımcı olmanın en büyük dezavantajı o ülkenin yasalarının ve bürokratik prosedürlerin sıfırdan öğrenmek zorunda kalınmasıdır. Ancak nitelikli uzmanlarımız sayesinde adaptasyon sürecimiz çok kısa sürdü.
MMK Grubu, Türkiye iç piyasasındaki yassı sac talebini, ülkenin eşsiz jeopolitik konumunu ve dinamik gelişen genç nüfusunu dikkate alarak yatırım yapma kararı almıştır. Tam entegre üretim tesisine sahip olması, Türkiye’nin Hatay ve Kocaeli gibi önemli iki lokasyonda bulunması, kendi limanının olması gibi faktörler MMK Metalurji’ye rekabet üstünlüğü sağlamaktadır.
Türkiye’deki hızlı büyümeyi çok olumlu buluyoruz. Türkiye son yıllarda Avrupa’da ekonomisi en çok büyüyen ülke olmuştur. Bu konuma gelmesinde hükümetin attığı adımlar, desteklediği büyük projeler,  Türkiye’nin genç nüfusu ve coğrafik konumu etkendir. Biz bu olumlu gelişmelerin devam edeceğini düşünüyoruz. Türkiye gelişmiş insan gücü ve yıllar içinde geliştirdiği sanayi alt yapısı ile cazibe merkezi olmaya devam edecektir.
Türkiye insan potansiyeli olan bir ülke. Bununla birlikte bölgesel dinamikler belirli pozisyonların tedarik sürecinde zorlayıcı olabiliyor. Örneğin; destek süreçler  için Anadolu’da uygun çalışan bulmak daha fazla zaman alıyor.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz