BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiExact Systems Genel Müdürü Hakan Öcal: “En büyük sıkıntımızı yasal prosedürler oluşturuyor”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 5.04.2018 10:28:00

Otomotiv ve beyaz eşya sektöründe, kalite kontrol hizmeti, insan kaynakları tedariği iş kolunda faal olan Exact Systems, yüzde 100 yabancı sermayeli. Sermayemiz 382 bin TL ve 500 kişiye istihdam sağlıyoruz.

Ülkemize yapılan yatırım, bugüne kadar yatırımlarımız beklentilerimizi karşıladı ve şu an pazarda bilinen ve sürekli bir marka olmayı başardık. Satış ve kârlılık hedeflerine her zaman ulaştık. En büyük sıkıntıları yasal prosedürlerin oluşturduğunu düşünüyorum. Vergi, SGK, İŞKUR ve Adliye alanlarında uzun süren prosedürler ve yatırımcıyı anlamayan kuralların sayısı oldukça fazla. Örneğin şu an vergi denetlemesinden geçiyoruz ve vergi denetçisi bize neden yurtdışına fatura kestiğimizi, şirkette neden bu kadar çok kişi olduğunu, neden 7 tane ofisimiz olduğunu soruyor; şaşırıp kalıyoruz. Yaptığımız iş özünde zor bir iş; kalite kontrol... Ama bu iş kolu ile ilgili bir NACE kodu bile yok. Yabancı sermaye olduğumuz için hiç bir banka kredi vermiyor. Hep teminat istiyor. Araç bile kiralamıyorlar. 4 yıl önce bir müşterimizi mahkemeye verdik, dava hala devam ediyor. Teşviklere gelince neredeyse sıfır. Özetle işin yasal tarafında kaplumbağa hızı ve verimliliği söz konusu. Kolaylık yaşadığımız pek bir alan yok açıkçası. Bir işçi bile sizi şikayet ettiğinde Genel Müdür’ün İŞKUR’a gidip bilgi vermesi bekleniyor.
Türkiye’yi yatırımcı olan Polonya seçmedi aslında. Markanın Türkiye’ye gelmesine ben öncülük ettim. Onlara cazip gelen şeyler ise, genç nüfus, düşük işçilik maliyetleri, iş potansiyelinin yüksek olması. Ancak son seçimde oluşan siyasi belirsizlikler, darbe girişimi, Suriye sınırında savaş durumu akıllarında hep soru işareti.
Biz 2012’de faaliyete başladığımızda bizim paramız Polonya parasının iki katı idi. Şu an Polonya’nın parası bizim 2 katımız oldu. Paramızın sürekli değer kaybediyor olması olumusz bir durum yaratıyor. Türkiye’nin tek elden yönetildiği düşüncesi var. Ekonomik olarak güven pek yok aslında. Şu an Türkiye patronlar için bir cazibe merkezi değil aslında. Başka yatırımlar da düşünüyorlardı ama artık düşünmüyorlar.
Yaptığımız işle ilgili olarak insan kaynaklarımız yeterli seviyede. İstediğimiz personelleri bulabiliyoruz. Bununla birlikte, öğrencilerin çalışması için de yasal düzenleme olmalı. Öğrenci işe aldığınızda bursu kesiliyor ve öğrenciler çalışamıyorlar.
Genel bir bakış açısıyla Türkiye çoğu alanda patronların gözünde soru işareti.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz