BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiFarplas CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu: “Stratejik oyuncu olmak istiyorsanız küresel adımlar atmak zorundasınız”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 6.02.2018 10:17:00

Küresel boyuta ulaşmadıkça, tedarik sanayi olarak platform projelerine talip olmak mümkün olmuyor. Rakibiniz tüm platforma fiyat verirken siz sadece lokal fiyat verdiğinizde, rekabet şansı azalıyor ve küresel oyuncu tercih sebebi oluyor.

Biz Farplas olarak öncelikle tasarım tarafında küreselleşmeyi tercih ettik. Kore, Seul’de bir proje ofisi kurduk, şimdi büyütüyoruz. Paris’te proje dönemlerinde var olan ofisi,  tam zamanlı hale getiriyoruz. İngiltere, Dunton’da residence engineering olarak faaliyetimiz sürüyor. Şimdi ise planımız 3 ayrı coğrafyada  Asya, Kuzey Afrika ve Orta Avrupa’da üretim tesisleri kurmak. Sırasıyla Tayland, İran, Fas ve Slovenya hedef ülkelerimiz. Buradaki yatırımlar greenfield, JV ya da satın alma şeklinde iş planı ve fizibiliteye uygun olacak şekilde planlanacaktır.
Küresel boyuta ulaşmadıkça, tedarik sanayi olarak platform işlerine talip olmak mümkün olmuyor. Rakibiniz tüm platforma fiyat verirken siz sadece lokal fiyat verdiğinizde, rekabet şansı azalıyor ve küresel oyuncu tercih sebebi oluyor. Müşteri her ülkede ayrı bir tedarikçiyle uğraşmak istemiyor, tek kaynakla işini bitirmek istiyor. Üretim öncesi konsept çalışmasını ve tasarımı vereceği tedarikçiyi mutlaka yanında merkezde istiyor. Eğer stratejik oyuncu olmak, dev rakiplerinizle aynı ringde çarpışmak istiyorsanız, küresel adımları atmak zorundasınız. Ayrıca bulunduğunuz ülkenin belirli bir üretim kapasitesi var, eğer lokal firma iseniz sizin de büyüme limitinizi belirleyen kendi ülkenizdeki limitler oluyor. Bunu aşabilmek için küresel adım atmak yeni fırsatlara potansiyel hazırlamak şart. Bir de en önemlisi ana sanayi, ona küresel olarak hizmet edemeyecek firmaya fazla yatırım yapmak istemiyor.
Farplas’ın temel yapı taşlarından biri sürekli yenilik ve yeni alanlara yatırım yapmaktır. İnovasyon çalışmalarımızı yapılandırırken, özünde olan bu kültür ve değerlerden hareket ettik. Bu açıdan baktığımızda, geçmişten itibaren sıralayabileceğimiz birçok yenilik örneği ve organizasyonel gelişimi sağlayan itici güçleri görmek mümkün. Bu yenilikçi kapasite ile aldığımız iş sonuçlarında, ciromuz son 5 yılda 2,5 kat büyümüş ve İSO 500 sıralamasında istikrarlı bir artış ile 490. sıradan 216. sıraya yükselmiştir. Sektör büyüme ortalamasının neredeyse iki katı bir büyüme ivmesi yakalanmıştır. 8 ülkede 14 ayrı merkez ile tasarım faaliyeti yürüten şirketimizin Ar-Ge harcamalarının ciroya oranı yüzde 3 civarındadır.
Stratejilerimizi öncelikle “yenilik ile büyüme” üzerine kurguladık.  Bu nedenle, inovasyon stratejilerimiz aynı zamanda şirketimizin temel iş stratejileri ile birebir örtüşmektedir. Bu stratejilerimiz, düzenli olarak gözden geçirilmekte, tüm yönetim kademelerinin katılımı ile yıllık hedeflere indirgenmekte, projelerimiz ile de hayata geçirilmektedir.
Öncelikli inovasyon çalışma alanlarımız: Operasyonel mükemmeliyet sağlama amaçlı dijital üretim dönüşümünü gerçekleştirmek, Ürünlerde katma değerli ürünleri geliştirmek ve üretmek, Değişen otomotiv sektöründe, dijitalleşmenin getirdiği bağlantılı araçlar ve yeni iş modelleri üzerine yatırımlar yapmak olarak sıralanabilir.
İlk olarak, yaygın terminolojisi ile Endüstri 4.0 üzerinde çalışmaktayız.  Bilgi İşlem ekibimize bu alanda yeni yetenekleri katarak ve somut projeler ile üretimde dijitalleşmeyi sağlama yolunda ilerliyoruz.
Katma değerli ürünler, bizim alanımızda, hem birçok operasyonu içeren üretimleri, hem de OEM ve nihai müşteriyi memnun edecek ağırlık hafifletme gibi çalışmaları içermektedir.
Son olarak, bağlantılı araç teknolojilerine yatırım yapmakta olan FPlus Ventures adını verdiğimiz, bir “corporate venture” yapılanması oluşturduk. Bu şirketimiz aynı zamanda, bu alanda çalışmalarını yürüten bir iç girişim kolumuza da destek vermektedir.
Bu programlar kapsamında birçok farklı paydaş ile işbirlikleri yürütmekteyiz: Malzeme ve ekipman tedarikçileri, yurt içi ve dışındaki üniversiteler ile enstitüler, kümelenme çalışmaları, ana sanayi firmaları; bizim inovasyon ekosistemimiz içinde anahtar rol alan grupları oluşturmaktadır.  İletişimi sağlamak için; hem kişisel ilişkileri etkin tutmayı, hem de fuar, Ar-Ge merkezleri zirvesi gibi oluşumlarda yer almayı tercih ediyoruz.  
İnovasyon yolculuğunda bir diğer dönüm noktamız, kurumsal inovasyon sisteminin kurulması amacıyla daha sonra TİM’in liderliğinde İnosuit olarak sunulan modelin, Sabancı Üniversitesi’nden uzmanlar ile şirket içinde uygulanmaya geçirilmesi oldu.
Bu sistemin bir parçası olarak, organizasyonumuzda da bir İnovasyon Direktörlüğü kurduk.  Bu direktörlük, hem şirket dışından işbirliği fırsatlarının değerlendirmesinde, hem şirket içi fikirlerin yönetiminde, hem de inovasyon projelerinin yönetiminde görev üstlenmiş durumda.
İnovalig ile ülkemizde yenilik alanındaki çalışmalarda şirketlerimizin bilincinin arttığına tanık olmaktayız. Uygulanan modelin tüm boyutları içermesi nedeniyle sadece yapılan projeler değil, bundan sonraki sürdürülebilir yenilik kapasitesinin geliştirilmesine de etkisi çoktur.  Bizim gibi, uzun yıllardır yenilik ile büyümeyi kendine hedef seçmiş bir şirket için de eksiklerini tamamlama amaçlı destek olmuştur.  
Inovalig – İnovasyon Liderleri Yarış- ması’nda “İnovasyon Stratejisi” dalında bizi birinciliğe layık gören TİM’e ve ödülü takdim eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a gönülden teşekkür ediyoruz.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz