BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiFarplas CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu: “Stratejik oyuncu olmak istiyorsanız küresel adımlar atmak zorundasınız”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 6.02.2018 10:17:00

Küresel boyuta ulaşmadıkça, tedarik sanayi olarak platform projelerine talip olmak mümkün olmuyor. Rakibiniz tüm platforma fiyat verirken siz sadece lokal fiyat verdiğinizde, rekabet şansı azalıyor ve küresel oyuncu tercih sebebi oluyor.

Biz Farplas olarak öncelikle tasarım tarafında küreselleşmeyi tercih ettik. Kore, Seul’de bir proje ofisi kurduk, şimdi büyütüyoruz. Paris’te proje dönemlerinde var olan ofisi,  tam zamanlı hale getiriyoruz. İngiltere, Dunton’da residence engineering olarak faaliyetimiz sürüyor. Şimdi ise planımız 3 ayrı coğrafyada  Asya, Kuzey Afrika ve Orta Avrupa’da üretim tesisleri kurmak. Sırasıyla Tayland, İran, Fas ve Slovenya hedef ülkelerimiz. Buradaki yatırımlar greenfield, JV ya da satın alma şeklinde iş planı ve fizibiliteye uygun olacak şekilde planlanacaktır.
Küresel boyuta ulaşmadıkça, tedarik sanayi olarak platform işlerine talip olmak mümkün olmuyor. Rakibiniz tüm platforma fiyat verirken siz sadece lokal fiyat verdiğinizde, rekabet şansı azalıyor ve küresel oyuncu tercih sebebi oluyor. Müşteri her ülkede ayrı bir tedarikçiyle uğraşmak istemiyor, tek kaynakla işini bitirmek istiyor. Üretim öncesi konsept çalışmasını ve tasarımı vereceği tedarikçiyi mutlaka yanında merkezde istiyor. Eğer stratejik oyuncu olmak, dev rakiplerinizle aynı ringde çarpışmak istiyorsanız, küresel adımları atmak zorundasınız. Ayrıca bulunduğunuz ülkenin belirli bir üretim kapasitesi var, eğer lokal firma iseniz sizin de büyüme limitinizi belirleyen kendi ülkenizdeki limitler oluyor. Bunu aşabilmek için küresel adım atmak yeni fırsatlara potansiyel hazırlamak şart. Bir de en önemlisi ana sanayi, ona küresel olarak hizmet edemeyecek firmaya fazla yatırım yapmak istemiyor.
Farplas’ın temel yapı taşlarından biri sürekli yenilik ve yeni alanlara yatırım yapmaktır. İnovasyon çalışmalarımızı yapılandırırken, özünde olan bu kültür ve değerlerden hareket ettik. Bu açıdan baktığımızda, geçmişten itibaren sıralayabileceğimiz birçok yenilik örneği ve organizasyonel gelişimi sağlayan itici güçleri görmek mümkün. Bu yenilikçi kapasite ile aldığımız iş sonuçlarında, ciromuz son 5 yılda 2,5 kat büyümüş ve İSO 500 sıralamasında istikrarlı bir artış ile 490. sıradan 216. sıraya yükselmiştir. Sektör büyüme ortalamasının neredeyse iki katı bir büyüme ivmesi yakalanmıştır. 8 ülkede 14 ayrı merkez ile tasarım faaliyeti yürüten şirketimizin Ar-Ge harcamalarının ciroya oranı yüzde 3 civarındadır.
Stratejilerimizi öncelikle “yenilik ile büyüme” üzerine kurguladık.  Bu nedenle, inovasyon stratejilerimiz aynı zamanda şirketimizin temel iş stratejileri ile birebir örtüşmektedir. Bu stratejilerimiz, düzenli olarak gözden geçirilmekte, tüm yönetim kademelerinin katılımı ile yıllık hedeflere indirgenmekte, projelerimiz ile de hayata geçirilmektedir.
Öncelikli inovasyon çalışma alanlarımız: Operasyonel mükemmeliyet sağlama amaçlı dijital üretim dönüşümünü gerçekleştirmek, Ürünlerde katma değerli ürünleri geliştirmek ve üretmek, Değişen otomotiv sektöründe, dijitalleşmenin getirdiği bağlantılı araçlar ve yeni iş modelleri üzerine yatırımlar yapmak olarak sıralanabilir.
İlk olarak, yaygın terminolojisi ile Endüstri 4.0 üzerinde çalışmaktayız.  Bilgi İşlem ekibimize bu alanda yeni yetenekleri katarak ve somut projeler ile üretimde dijitalleşmeyi sağlama yolunda ilerliyoruz.
Katma değerli ürünler, bizim alanımızda, hem birçok operasyonu içeren üretimleri, hem de OEM ve nihai müşteriyi memnun edecek ağırlık hafifletme gibi çalışmaları içermektedir.
Son olarak, bağlantılı araç teknolojilerine yatırım yapmakta olan FPlus Ventures adını verdiğimiz, bir “corporate venture” yapılanması oluşturduk. Bu şirketimiz aynı zamanda, bu alanda çalışmalarını yürüten bir iç girişim kolumuza da destek vermektedir.
Bu programlar kapsamında birçok farklı paydaş ile işbirlikleri yürütmekteyiz: Malzeme ve ekipman tedarikçileri, yurt içi ve dışındaki üniversiteler ile enstitüler, kümelenme çalışmaları, ana sanayi firmaları; bizim inovasyon ekosistemimiz içinde anahtar rol alan grupları oluşturmaktadır.  İletişimi sağlamak için; hem kişisel ilişkileri etkin tutmayı, hem de fuar, Ar-Ge merkezleri zirvesi gibi oluşumlarda yer almayı tercih ediyoruz.  
İnovasyon yolculuğunda bir diğer dönüm noktamız, kurumsal inovasyon sisteminin kurulması amacıyla daha sonra TİM’in liderliğinde İnosuit olarak sunulan modelin, Sabancı Üniversitesi’nden uzmanlar ile şirket içinde uygulanmaya geçirilmesi oldu.
Bu sistemin bir parçası olarak, organizasyonumuzda da bir İnovasyon Direktörlüğü kurduk.  Bu direktörlük, hem şirket dışından işbirliği fırsatlarının değerlendirmesinde, hem şirket içi fikirlerin yönetiminde, hem de inovasyon projelerinin yönetiminde görev üstlenmiş durumda.
İnovalig ile ülkemizde yenilik alanındaki çalışmalarda şirketlerimizin bilincinin arttığına tanık olmaktayız. Uygulanan modelin tüm boyutları içermesi nedeniyle sadece yapılan projeler değil, bundan sonraki sürdürülebilir yenilik kapasitesinin geliştirilmesine de etkisi çoktur.  Bizim gibi, uzun yıllardır yenilik ile büyümeyi kendine hedef seçmiş bir şirket için de eksiklerini tamamlama amaçlı destek olmuştur.  
Inovalig – İnovasyon Liderleri Yarış- ması’nda “İnovasyon Stratejisi” dalında bizi birinciliğe layık gören TİM’e ve ödülü takdim eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a gönülden teşekkür ediyoruz.

“Hedefimiz: Çözüm ve Tasarım Ortağı Olmak”
01.11.2018
Alternate Text
SKT Yedek Parça ve Makina Ar-Ge Sorumlusu İsmail Saraç: “Sektörün Bugünü İçin Değil, Yarını İçin Çalışıyoruz”
01.11.2018
Alternate Text
Ecoplas Ar-Ge Müdürü Cem Yaparel: “Ürünler Daha Hafif, Ucuz ve Yüksek Performanslı Olacak”
01.11.2018
Alternate Text
Penta Elektronik A.Ş. Kalite Müdürü Berkay Yılmaz: “Yazılım ve Elektronik Daha Fazla Konfor Sunuyor”
01.11.2018
Alternate Text
İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Deniz Tunçalp: “İnternet Dünyasının Bir Oyuncusu Olarak Konumlanmalı”
01.11.2018
Alternate Text
Global Smart Systems, LLC Genel Müdürü Dr. Osman Altan: “Elektronik Gelecekte Araçların Baskın Bileşeni”
01.11.2018
Alternate Text
Norm Cıvata San. ve Tic. A.Ş. Ar-Ge Yöneticisi Dr. Cenk Kılıçaslan: “Yazılımlar, Sektörü Daha da İleriye Taşıyacak”
01.11.2018
Alternate Text
Al-Kor Grup Genel Müdür Yardımcısı (Ar-Ge) Erol Divanyan: “Ürün Grupları Kendi İçlerinde Evrimleşerek Farklılaşıyor”
01.11.2018
Alternate Text
TT Çelikyay Fabrika Müdürü A. Aydın Kömeç: “Nitelikli İş Gücü Ülkemizin En Büyük Sorunu”
01.11.2018
Alternate Text
Shadow Focus Consultancy Direktörü Andy Rooke: “C-Road Platformu Gibi Gruplar Fırsatlar Sunuyor”
01.11.2018
Alternate Text
Seger Mühendislik Müdürü Tolga Kumral: “Günümüz Araçlarında Güvenliğin Sesiyiz”
01.11.2018
Alternate Text
SERTPLAS A.Ş. Ar-Ge Sorumlusu Barbaros Serter: “Araç Üstü Gömülü Yazılımlara Odaklı Ürünler Geliştiriyoruz”
01.11.2018
Alternate Text
Veldo Teknoloji Genel Müdürü Sedat Güney: “Yeni Teknolojileri Geliştiren de Kullanan da İnsan”
01.11.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik Genel Müdürü Aydın Kuntay: “Yazılım ve Test Cihazı Kabiliyetlerimiz Gelişiyor”
01.11.2018
Alternate Text
AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Dr. Serkan İmpram: “Teknoloji Geliştikçe Yaşam Biçimimiz Değişiyor”
01.11.2018
Alternate Text
Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı, FPlus Ventures Kurucusu, Seri Girişimci & Yatırımcı Ahu Büyükkuşoğlu Serter: “Araçların Fiziksel Yönü Elektronik Sistemlere ve Arayüzlere Dönüşüyor”
01.11.2018
Alternate Text
Gorrud’s Auto Group Satış Danışmanı Berke Sengel: “Yeni Teknolojiler Ulaşımı Daha Kolay Hale Getiriyor”
01.11.2018
Alternate Text
McKinsey & Company Şirket Ortağı Kersten Heineke: “Yazılım, Kazanan ve Kaybedenleri Belirleyecek”
01.11.2018
Alternate Text
Sarıgözoğlu Hidrolik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sarıgözoğlu: “Yeni Teknolojilerin Odağı İnsan”
01.11.2018
Alternate Text
“Sürücüsüz Araçlar Geleceğin En Önemli Konusu”
01.11.2018
Alternate Text
CPS Pressform Genel Müdürü Serkan Alan: “Teknolojiyi İthal Etme Alışkanlığından Vazgeçilmeli”
01.11.2018
Alternate Text
KPMG Türkiye Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli: “Gelecekte Otomotiv İş Modelinin Yakıtı ‘Veri’ Olacak”
01.11.2018
Alternate Text
Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner: “Vizyonumuz; Geleceğe Yatırım Yapmak”
31.10.2018
Alternate Text
Farplas Yönetim Kurulu Üyesi - CEO Ömer Burhanoğlu: “Yenilikçi Akımın Temeli: Otomotiv Endüstrisi”
31.10.2018
Alternate Text
Her Bir Yazılım, Yeni Açılımlar ve Fırsatları Beraberinde Getiriyor
31.10.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz