BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiHattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Hattat: “Havacılık ve savunma sanayisinde ileriye dönük ciddi yatırımlar yapıyoruz”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 7.03.2017 17:56:00
Bu yıl Ocak ayı ihracat sonuçları firmanızda yapılan etkinlik ile açıklandı.

Bu yıl Ocak ayı ihracat sonuçları firmanızda yapılan etkinlik ile açıklandı. Etkinlikte yaptığınız konuşmada, “180 milyon dolarlık ihracat yaptığımız halde, ihracatımız tek bir kalemde gösterilemediği için, kalemler bazında yapılan ihracat rakamlarında pek bir varlık gösteremiyoruz” dediniz. Bu durumu pozitife çevirmek için neler önerirsiniz?

Bu söylem ile maksadım, bizim gibi geniş ürün yelpazesinde çalışan otomotiv tedarik sanayi firmalarının ortak derdini dile getirerek, ürün tanımlarının GTİP’ler ile kısıtlanmasına dikkat çekmekti. Bugün traktör üzerine montajı yapılan bir hidrolik komponent, makine aksamı;  aynı traktörün başka bir sisteminde montajı yapılan hidrolik komponent, otomotiv parçası; bir diğeri ise iklimlendirme parçası tanımına girmek zorunda bırakılıyor. Bu hem operasyonel olarak zaman ve maliyet demek hem de TİM, TAYSAD gibi parçası olduğumuz organizasyonların yayınladığı sınıflandırmalı rakamlar ve verilerin doğruluğunda soru işareti oluşmasına sebep olmak demektir.

Hema Endüstri, 2027’de kendini nasıl konumlandırıyor? 2027’ye nasıl hazırlanıyorsunuz? Strateji ve hedeflerinizden kısaca söz edebilir misiniz?
Öncelikle grubumuz, mevcut olan 600 milyon dolarlık cirosunu 2023’de bir milyar dolara çıkararak; Cumhuriyetimizin 100. yılı ve kuruluşumuzun 50. yılına yakışan bir noktaya ulaşmayı hedeflemektedir. 
 
Stratejimiz başta otomotiv, tarım ve iş makineleri sektöründe ürün ve müşteri çeşitliliğini artırmak, ulaşamadığımız sektör oyuncularına çözüm tedarikçisi olabilmektir. Geliştirmekte olduğumuz havacılık, savunma sanayi ve demiryollarında ciddi büyüme beklentilerimiz bulunmakta olup içinde bulunduğumuz yıl boyunca atılımlarımızı sürdürmeyi planlıyoruz.
 
Küresel gelişmeler ışığında, otomotiv sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Otomotiv sektörü ve tedarik sanayi nasıl bir değişim gösterecek?
 
Beklentimiz başta ABD odaklı sektörel gelişmeler ışığında küresel varlığımızı artırmak ve geçtiğimiz sene hayata geçen Hindistan yatırımımıza ek olarak doğacak fırsatlarda birkaç bölgede daha yatırımız fırsatlarını değerlendirmek yönündedir.
 
Şirketinizin gelecekte var olabilmek için Tasarım, Tedarik ve Teknoloji konusunda yaptığı çalışmalardan kısaca söz edebilir misiniz?
 
2009’dan bu yana tescil edilmiş olan ArGe Merkezimiz sayesinde bugün imal ve ihraç ettiğimiz ürünlerin çoğunluğu co-design kabiliyetimiz sayesinde hayata geçti. Bu kabiliyetimizi geliştirmek maksadıyla hem yurtiçinde üniversiteler ile hem TÜBİTAK ile yoğun işbirliği yapmaktayız. Yurtdışından çok farklı mühendislik şirketleri ile ortak çalışmalar sürdürmek sureti ile vizyonumuzu genişletiyoruz ve sektörümüzün diğer oyuncularının gelişmelerini yakın takip etme fırsatı buluyoruz.n
 
Şahin Motor Yatakları Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Aysu: “Ülkemizde yenileme pazarı büyük bir role sahip”
25.05.2018
Alternate Text
Jantsa Yurtiçi Satış Müdürü Erdal Eleman: “Ürünlerimizdeki katma değeri yükseltmeliyiz”
25.05.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol: “Sektörün değer zinciri, teknolojik değişime uyum sağlamalı”
25.05.2018
Alternate Text
Frost & Sullivan Mubarak Moosa: Yenilikçi bakım çözümleri tasarlayarak yeni iş modellerine odaklanmak
25.05.2018
Alternate Text
Karland Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Orgun Keskin: “Bilgi ve teknolojiye yatırım yapanlar bir adım önde olacaklar”
25.05.2018
Alternate Text
Sismak Yönetim Kurulu Başkanı Özge Özen Kural: “Hedef; marka olmak, bilinir ve ulaşılabilir hale gelmek”
25.05.2018
Alternate Text
Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Başkanı Rıza Şahin: “İnovasyon temelli itici güçler iş modellerini belirliyor”
25.05.2018
Alternate Text
Mapa Makina Yurt İçi Pazarlama Müdürü Hüseyin Muratoğlu: “Nitelikli iş gücü ve Ar-Ge küresel rekabette fark yaratıyor”
25.05.2018
Alternate Text
Nexus Automotive CEO’su Gael Escribe: “Değişime öncülük etmelisiniz”
25.05.2018
Alternate Text
Wolk Aftersales Kıdemli Danışmanı Zoran Nikolic: “Gelecek nesiller için sürdürülebilir bir pazar yaratmalıdır”
25.05.2018
Alternate Text
TT Çelikyay Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Ağaoğlu: “Dönüşüm derken kendimizi mi kandırıyoruz”
25.05.2018
Alternate Text
Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk: “Araç teknolojisinin gelişimi, yenileme pazarını etkiliyor”
25.05.2018
Alternate Text
Ditaş Yurtiçi Satış Müdürü Mustafa Ertürk: “Sürdürülebilir üretimi destekleyecek politikalar geliştirilmelidir”
25.05.2018
Alternate Text
Temot International Autoparts GmbH Başkanı ve CEO'su Fotios Katsardis: “Pazarda E-ticaret kendini geliştiriyor”
25.05.2018
Alternate Text
Schaeffler Automotive Aftermarket Ülke Direktörü Abdullah Yavuz: “Tedarik sanayini destekleyecek her adım yenileme pazarını geliştirir”
25.05.2018
Alternate Text
LMC Automotive, Global Satış Tahminleri Direktörü Jonathon Poskitt: “Artan mobilite talepleri yeni iş fırsatlarını ortaya çıkartabilir”
25.05.2018
Alternate Text
Otomotiv Sadece Otomotiv Değildir
25.05.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz