BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiHattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Hattat: “Havacılık ve savunma sanayisinde ileriye dönük ciddi yatırımlar yapıyoruz”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 7.03.2017 17:56:00
Bu yıl Ocak ayı ihracat sonuçları firmanızda yapılan etkinlik ile açıklandı.

Bu yıl Ocak ayı ihracat sonuçları firmanızda yapılan etkinlik ile açıklandı. Etkinlikte yaptığınız konuşmada, “180 milyon dolarlık ihracat yaptığımız halde, ihracatımız tek bir kalemde gösterilemediği için, kalemler bazında yapılan ihracat rakamlarında pek bir varlık gösteremiyoruz” dediniz. Bu durumu pozitife çevirmek için neler önerirsiniz?

Bu söylem ile maksadım, bizim gibi geniş ürün yelpazesinde çalışan otomotiv tedarik sanayi firmalarının ortak derdini dile getirerek, ürün tanımlarının GTİP’ler ile kısıtlanmasına dikkat çekmekti. Bugün traktör üzerine montajı yapılan bir hidrolik komponent, makine aksamı;  aynı traktörün başka bir sisteminde montajı yapılan hidrolik komponent, otomotiv parçası; bir diğeri ise iklimlendirme parçası tanımına girmek zorunda bırakılıyor. Bu hem operasyonel olarak zaman ve maliyet demek hem de TİM, TAYSAD gibi parçası olduğumuz organizasyonların yayınladığı sınıflandırmalı rakamlar ve verilerin doğruluğunda soru işareti oluşmasına sebep olmak demektir.

Hema Endüstri, 2027’de kendini nasıl konumlandırıyor? 2027’ye nasıl hazırlanıyorsunuz? Strateji ve hedeflerinizden kısaca söz edebilir misiniz?
Öncelikle grubumuz, mevcut olan 600 milyon dolarlık cirosunu 2023’de bir milyar dolara çıkararak; Cumhuriyetimizin 100. yılı ve kuruluşumuzun 50. yılına yakışan bir noktaya ulaşmayı hedeflemektedir. 
 
Stratejimiz başta otomotiv, tarım ve iş makineleri sektöründe ürün ve müşteri çeşitliliğini artırmak, ulaşamadığımız sektör oyuncularına çözüm tedarikçisi olabilmektir. Geliştirmekte olduğumuz havacılık, savunma sanayi ve demiryollarında ciddi büyüme beklentilerimiz bulunmakta olup içinde bulunduğumuz yıl boyunca atılımlarımızı sürdürmeyi planlıyoruz.
 
Küresel gelişmeler ışığında, otomotiv sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Otomotiv sektörü ve tedarik sanayi nasıl bir değişim gösterecek?
 
Beklentimiz başta ABD odaklı sektörel gelişmeler ışığında küresel varlığımızı artırmak ve geçtiğimiz sene hayata geçen Hindistan yatırımımıza ek olarak doğacak fırsatlarda birkaç bölgede daha yatırımız fırsatlarını değerlendirmek yönündedir.
 
Şirketinizin gelecekte var olabilmek için Tasarım, Tedarik ve Teknoloji konusunda yaptığı çalışmalardan kısaca söz edebilir misiniz?
 
2009’dan bu yana tescil edilmiş olan ArGe Merkezimiz sayesinde bugün imal ve ihraç ettiğimiz ürünlerin çoğunluğu co-design kabiliyetimiz sayesinde hayata geçti. Bu kabiliyetimizi geliştirmek maksadıyla hem yurtiçinde üniversiteler ile hem TÜBİTAK ile yoğun işbirliği yapmaktayız. Yurtdışından çok farklı mühendislik şirketleri ile ortak çalışmalar sürdürmek sureti ile vizyonumuzu genişletiyoruz ve sektörümüzün diğer oyuncularının gelişmelerini yakın takip etme fırsatı buluyoruz.n
 
Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz