BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiKoluman Otomotiv Mali ve İdari İşler Müdürü Önder Bilir: “Dövize endeksli kredi, riskli ancak daha az maliyetli bir yöntem”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 16.06.2017 11:35:00

Ülkemizde yaşanan ekonomik iniş ve çıkışlar şüphesiz ödeme vadelerinin uzamasına sebep oldu.

Finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli kriterin nakit akış kontrolü olduğunu düşünüyoruz. Nakit akış sistematiğini doğru kurup, minimum esnekliğe sabitlemek, özellikle otomotiv sanayi sektörü için olmazsa olmaz bir araç. Destekleyici unsur olarak kredi kullanımı ise zaruri. Alacaklardaki riskleri azaltmak ya da ihalelere girebilmek için ise teminat mektupları, her firmanın zaman zaman başvurduğu bir finansal enstrüman.
Türkiye’de finans kuruluşları aktif ve yenilikçi. Özellikle yaşanan krizlerden de ders almışçasına sağlamcı ve riski minimize etme eğiliminde. Bu tutumları finans sektörü için ayakları yere basan bir strateji olmakla birlikte, özel sektör açısından vakit, dolayısıyla nakit kaybına yol açabiliyor. Kredi kullanımları öncesi talep edilen detaylı analiz ve bilgilerin temini ve bu bilgilerin değerlendirilmesi süreçleri uzatabiliyor. Bu konuda finans kuruluşları daha efektif ve hızlı sistemler geliştirmeliler.
İşletmelerin finansman ihtiyacına karşılık dövize endeksli krediyi tercih etmeleri riskli ancak daha az maliyetli bir yöntem. Bu riski kompanse edebilen firmaların dövize endeksli kredi kullanmalarını mantıklı buluyoruz. Ancak yakın  zamanda yaşadığımız döviz kuru artışları, firmaları Türk Lirası cinsinden kredi kullanımına da yönlendirebilmekte.
Geçtiğimiz yıl yaşanan ve etkileri hala devam eden ani kur artışları tüm sektörü, özellikle de ihracat tutarı düşük firmaları olumsuz yönde etkiledi.  Döviz cinsinden satılan ürünlerde ciddi kur farkı getirileri oluşmasına karşın, kredi ve tedarikler cephesinde ise kur farkı zararları oluştu. Kurdaki zıplamaya hazırlıksız yakalanan firmaların önümüzdeki dönemde kur riskini azaltacak enstrümanlara yöneleceğini düşünüyoruz. Biz de Koluman Otomotiv olarak, bu riske karşı önlem almayı ve özellikle forward işlemleri ile başlangıç yapmayı  planlıyoruz. Müşteri ve tedarikçilerimizin finansal durumlarını yakından takip ediyor, teminat araçlarını kullanarak olası riskleri önleme yoluna gidiyoruz. Önümüzdeki süreçte alacakları sigortalama yoluna da gidebiliriz ancak şu an için ajandamızda yer almıyor.
Tartışmasız tüm şirketler kâr etmek için var olur. Ancak kâr-zarar dengesi, öngörülebilir ve kontrol edilebilir bir etmendir. Nakit akış ise çok daha dinamik, kırılgan ve kontrolü zor bir planlamadır. Kısa vadede şirketleri zararın değil, nakit akış krizlerinin batırdığını da düşünürsek, şirketlerin nakit akış politikalarının, şirketin ve sektörün gerçekleriyle örtüşen bir şekilde tasarlanması, esnekliğe olabildiğince kapalı olması ve adeta bir şirket kültürü halini alıp şirket içi ve dışı paydaşları tarafından benimsenmesi hayati önem taşımaktadır.

Şahin Motor Yatakları Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Aysu: “Ülkemizde yenileme pazarı büyük bir role sahip”
25.05.2018
Alternate Text
Jantsa Yurtiçi Satış Müdürü Erdal Eleman: “Ürünlerimizdeki katma değeri yükseltmeliyiz”
25.05.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol: “Sektörün değer zinciri, teknolojik değişime uyum sağlamalı”
25.05.2018
Alternate Text
Frost & Sullivan Mubarak Moosa: Yenilikçi bakım çözümleri tasarlayarak yeni iş modellerine odaklanmak
25.05.2018
Alternate Text
Karland Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Orgun Keskin: “Bilgi ve teknolojiye yatırım yapanlar bir adım önde olacaklar”
25.05.2018
Alternate Text
Sismak Yönetim Kurulu Başkanı Özge Özen Kural: “Hedef; marka olmak, bilinir ve ulaşılabilir hale gelmek”
25.05.2018
Alternate Text
Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Başkanı Rıza Şahin: “İnovasyon temelli itici güçler iş modellerini belirliyor”
25.05.2018
Alternate Text
Mapa Makina Yurt İçi Pazarlama Müdürü Hüseyin Muratoğlu: “Nitelikli iş gücü ve Ar-Ge küresel rekabette fark yaratıyor”
25.05.2018
Alternate Text
Nexus Automotive CEO’su Gael Escribe: “Değişime öncülük etmelisiniz”
25.05.2018
Alternate Text
Wolk Aftersales Kıdemli Danışmanı Zoran Nikolic: “Gelecek nesiller için sürdürülebilir bir pazar yaratmalıdır”
25.05.2018
Alternate Text
TT Çelikyay Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Ağaoğlu: “Dönüşüm derken kendimizi mi kandırıyoruz”
25.05.2018
Alternate Text
Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk: “Araç teknolojisinin gelişimi, yenileme pazarını etkiliyor”
25.05.2018
Alternate Text
Ditaş Yurtiçi Satış Müdürü Mustafa Ertürk: “Sürdürülebilir üretimi destekleyecek politikalar geliştirilmelidir”
25.05.2018
Alternate Text
Temot International Autoparts GmbH Başkanı ve CEO'su Fotios Katsardis: “Pazarda E-ticaret kendini geliştiriyor”
25.05.2018
Alternate Text
Schaeffler Automotive Aftermarket Ülke Direktörü Abdullah Yavuz: “Tedarik sanayini destekleyecek her adım yenileme pazarını geliştirir”
25.05.2018
Alternate Text
LMC Automotive, Global Satış Tahminleri Direktörü Jonathon Poskitt: “Artan mobilite talepleri yeni iş fırsatlarını ortaya çıkartabilir”
25.05.2018
Alternate Text
Otomotiv Sadece Otomotiv Değildir
25.05.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz