BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiKoluman Otomotiv Mali ve İdari İşler Müdürü Önder Bilir: “Dövize endeksli kredi, riskli ancak daha az maliyetli bir yöntem”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 16.06.2017 11:35:00

Ülkemizde yaşanan ekonomik iniş ve çıkışlar şüphesiz ödeme vadelerinin uzamasına sebep oldu.

Finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli kriterin nakit akış kontrolü olduğunu düşünüyoruz. Nakit akış sistematiğini doğru kurup, minimum esnekliğe sabitlemek, özellikle otomotiv sanayi sektörü için olmazsa olmaz bir araç. Destekleyici unsur olarak kredi kullanımı ise zaruri. Alacaklardaki riskleri azaltmak ya da ihalelere girebilmek için ise teminat mektupları, her firmanın zaman zaman başvurduğu bir finansal enstrüman.
Türkiye’de finans kuruluşları aktif ve yenilikçi. Özellikle yaşanan krizlerden de ders almışçasına sağlamcı ve riski minimize etme eğiliminde. Bu tutumları finans sektörü için ayakları yere basan bir strateji olmakla birlikte, özel sektör açısından vakit, dolayısıyla nakit kaybına yol açabiliyor. Kredi kullanımları öncesi talep edilen detaylı analiz ve bilgilerin temini ve bu bilgilerin değerlendirilmesi süreçleri uzatabiliyor. Bu konuda finans kuruluşları daha efektif ve hızlı sistemler geliştirmeliler.
İşletmelerin finansman ihtiyacına karşılık dövize endeksli krediyi tercih etmeleri riskli ancak daha az maliyetli bir yöntem. Bu riski kompanse edebilen firmaların dövize endeksli kredi kullanmalarını mantıklı buluyoruz. Ancak yakın  zamanda yaşadığımız döviz kuru artışları, firmaları Türk Lirası cinsinden kredi kullanımına da yönlendirebilmekte.
Geçtiğimiz yıl yaşanan ve etkileri hala devam eden ani kur artışları tüm sektörü, özellikle de ihracat tutarı düşük firmaları olumsuz yönde etkiledi.  Döviz cinsinden satılan ürünlerde ciddi kur farkı getirileri oluşmasına karşın, kredi ve tedarikler cephesinde ise kur farkı zararları oluştu. Kurdaki zıplamaya hazırlıksız yakalanan firmaların önümüzdeki dönemde kur riskini azaltacak enstrümanlara yöneleceğini düşünüyoruz. Biz de Koluman Otomotiv olarak, bu riske karşı önlem almayı ve özellikle forward işlemleri ile başlangıç yapmayı  planlıyoruz. Müşteri ve tedarikçilerimizin finansal durumlarını yakından takip ediyor, teminat araçlarını kullanarak olası riskleri önleme yoluna gidiyoruz. Önümüzdeki süreçte alacakları sigortalama yoluna da gidebiliriz ancak şu an için ajandamızda yer almıyor.
Tartışmasız tüm şirketler kâr etmek için var olur. Ancak kâr-zarar dengesi, öngörülebilir ve kontrol edilebilir bir etmendir. Nakit akış ise çok daha dinamik, kırılgan ve kontrolü zor bir planlamadır. Kısa vadede şirketleri zararın değil, nakit akış krizlerinin batırdığını da düşünürsek, şirketlerin nakit akış politikalarının, şirketin ve sektörün gerçekleriyle örtüşen bir şekilde tasarlanması, esnekliğe olabildiğince kapalı olması ve adeta bir şirket kültürü halini alıp şirket içi ve dışı paydaşları tarafından benimsenmesi hayati önem taşımaktadır.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz