BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiDoğu Pres Finans Direktörü Tekin Ekinci: “Vadelerin uzaması firmaların yatırım yapma arzusunu azaltıyor”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 19.06.2017 11:12:00

Genel itibarı ile Türkiye’deki bankalar,  yurtdışından sendikasyon ve sermaye benzeri uzun vadeli kredileri alırken, ülke risk primi yüksek olduğundan, döviz cinsi kredi fonlamalarında maliyetler çok yüksek oluyor. Bu da yatırım yapmak isteyen sanayicinin önündeki en büyük engel.

Günlük finansman ihtiyacımızı çok büyük ölçüde nakit akışımız ile sağlıyoruz. Müşterilerimiz sektöründe dünya devi olan kurumsal firmalar olduğundan ödeme vadelerine uyum gösteriyorlar. Tahsilat vadelerine göre de ödemelerimiz ayarlandığında sıkıntı yaşamıyoruz ancak; valörü tutturamadığımız ender durumlarda ise bankalarda tanımlı, düşük faizli kmh limitlerimizi kullanıyoruz. Tahsilatlar sağlandığında tekrar kapatıyoruz. Yatırımlarımız ise çok büyük ölçüde uzun vadeli eşit taksitli, hatta makine tesliminin uzun süre alması durumunda da ödemesiz dönemi de bulunan kredilerle çözüyoruz.
Genel itibarı ile Türkiye’deki bankalar,  yurtdışından sendikasyon ve sermaye benzeri uzun vadeli kredileri alırken, ülke risk primi yüksek olduğundan, döviz cinsi kredi fonlamalarında maliyetler çok yüksek oluyor. Bu da yatırım yapmak isteyen sanayicinin önündeki en büyük engel. Ayrıca son on yıl dikkate alındığında eskisine nazaran faiz spread’lerinin ve dolayısı ile faiz gelirlerinin düşmesi sebebi ile işlemlerden ve hesaplardan alınan komisyon oranlarında normalden çok daha agresif davranıyorlar.
Bir birey veya işletme ne olursa olsun finansman ihtiyacını mutlaka kazandığı döviz cinsi üzerinden yapmalıdır. Yapamıyorsa da hedge işlemleri ile mutlaka açık pozisyonunu kapamalıdır.
Firmamız kur riski almamak için forward işlemleri yapılabilmesine yönelik gerekli altyapımız mevcut. Şirketimize uygun enstrümanları da değerlendiriyoruz, fakat tahsilatlarımız ve ödemelerimiz çok büyük oranda aynı para cinsinden olduğundan forwrad işlemleri yapmıyoruz. Müşterilerimiz dünya çapında faaliyet gösteren firmalar olduğundan alacak endişesi yaşamıyoruz, tedarikçilerimizle de vadeli çalıştığımızdan ötürü finansal bir risk taşımıyoruz. Avans ödemeli işlemlerimizde ise ciddi hukuki bağlayıcılığı olan sözleşmelerle ilerliyoruz. Bu nedenlerle alacaklarımızı da sigortalamıyoruz.
Firmaların nakit akışlarının düzenliliğini sağlamalarında tahsilat ve ödeme günlerinin valör dengesi çok önemli, bunun haricinde ödemelerde sürpriz yaşamamak için bir miktar likitte kalmakta da fayda var. Nakit akışının düzenliliği mi, karlılık mı konusunda ise ben karlılığın aslında daha önemli olduğunu söyleyebilirim. Karlı satıyorsanız otomatik olarak nakit akışı da düzende olacaktır, ama buradaki nüans karlı satabildiğiniz ürünün bedelini de anlaştığınız vadede tahsil edebilmektedir. Tahsilatını yapamadığınız satışı, ne kadar karlı satarsanız satın bedelinin vadesinde şirkete girmesi gerekir. Batak verme riskinizin yanında zamanında yapamadığınız tahsilattaki paranın zaman değerini de hesap etmek gerekir.
Ticarette küreselleşmenin giderek artması ile birlikte rekabetçi piyasa ortamı kâr marjlarını daha da düşürüyor. Hal böyle olunca da  nakit akışını sağlamlaştırmak ve  paranın zaman değerini hesaba katarak, hiç olmazsa vadeden de kâr etmek amacıyla vadeler de uzuyor. Vadelerin uzaması firmaların finansman maliyetlerini artırırken, yatırım yapma iştahlarını da azaltıyor.
Normal piyasa koşullarında yukarıdan aşağıya doğru inildiğinde sermaye birikimiyle ters orantılı olarak vadeler de uzuyor, fakat ekonominin durağanlaştığı durumlarda ana sanayi daha fazla likitte kalabilmek veya sıcak parayı koz olarak kullanıp alım fiyatlarını düşürebilmek için vadelerini açabiliyor. Otomotiv sürekliliği olan daha stabil bir sektör, ödeme vadeleri de inşaat, tekstil, gıda ve mobilya gibi ana sektörlere kıyaslandığında çok daha kısa ve düzenli.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz