BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiPimsa Otomotiv Mali İşler Müdürü Murat Akçakaya: “Etkili alacak ve tahsilat yöntemleri nakit akışını düzenleyebilir”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 19.06.2017 11:04:00

İşletmeler finansman ihtiyaçlarında, satışlarını hangi para cinsi ile yapıyorlarsa kaynaklarını tahsis ederken göz önünde bulundurarak hareket etmelidir. Bizler satışlarımızı yabancı para cinsinden yaptığımız için finansman kaynağını da bu yönde tercih ederek kur riskini minimize etme yolunu tercih ediyoruz.

Pimsa Otomotiv olarak bu alandaki ihtiyaçlarımızı, özkaynaklar yoluyla ya da finans kurumlarına borçlanma yoluyla münhasıran finanse etmeyi tercih ediyoruz. Esasında ihtiyaç duyulan finansmanın(kaynağın) hangi amaçla kullanılacağı belirleyici bir neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Nedenine göre kısa, orta, uzun vadeli olarak değişiklik arz ediyor.
Bölgemiz, ülkemiz ve dünyadaki gelişmeler ışığında işletmelerin acil nakit ihtiyacı olduğu dönemlerde finans kurumlarının para musluklarını kısma adına faizleri yüksek tutmaları firmaları sıkıntıya düşürüyor, yüksek maliyetli kullanma yoluna gitmekten başka çare bırakılmayan işletmeler sancılı bir sarmalda tek başına mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu anlamda finans kurumlarının desteği hissedilmiyor.
Finans kurumları gerek yaptırdığı işlemlerde gerek analizlerde, sorgulamalarında ziyadesiyle bürokratik işlemler ile mükellefleri yormaktalar. Finans kurumlarının kâr marjlarının yüksek olduğu herkesin malumudur. Münhasıran borçlanma maliyetlerinin yüksek olduğu dönemlerde işletmelerin finansman sorunları ile daha yakından ilgilenip çözümcü yaklaşılabilinir.
İşletmeler finansman ihtiyaçlarında, satışlarını hangi para cinsi ile yapıyorlarsa kaynaklarını tahsis ederken göz önünde bulundurarak hareket etmelidir. Bizler satışlarımızı yabancı para cinsinden yaptığımız için finansman kaynağını da bu yönde tercih ederek kur riskini minimize etme yolunu tercih ediyoruz. Forward, swap gibi finansal enstrümanları tercih etmiyoruz.
Nakit akış düzenliğini sağlamak, yapacağınız cirodan veya elde edeceğiniz kârlılıktan daha önemlidir. İşletme bir dönem yapmış olduğu faaliyetin kârı olmadan belirli bir süre faaliyetlerine devam edebilir ancak işletme nakit akışına sahip değil ise borç ve  sorumluluklarını yerine getiremez, itibar kaybına uğrar.
Nakit akışın düzenliğini sağlamak için her şeyden önce bunu rapor edecek düzgün veriye ihtiyaç vardır, akabinde sağlıklı analiz gerekir. Nakit akışların uzun vadeli yapılması alacağınız kararlarda önem arz eder.
Unutulmamalıdır ki, etkili alacak ve tahsilat yöntemleri ile ancak nakit akışınızın seyri düzeyli bir hal alabilir.
Son zamanlarda ödeme vadelerinin uzatılması yönünde müşterilerden gelen taleplerin olduğu bilinmektedir. Bu taleplerin sonraki dönemlere de sirayet edeceğini düşünmekteyim. Vadelerin uzaması işletmelerin nakit akışlarına olumsuz bir şekilde yansıyacaktır. Bunun en büyük nedeni alacak vadesi uzatılan firmanın bunu aynı şekilde tedarikçisine yansıtamaması yüzünden olumsuz etkileri olacaktır.
Alacak devir hızının düşük olması, işletmenin rekabet gücünün azaldığını, güçlü bir alacak tahsilatı yapamadığını, vadeli satış yapılan müşterilerde hassas davranmadığının bir göstergesidir.
Ana sanayi firmaları, Tier1-Tier2 firmalara göre daha uzun vadeli ödeme yapıyor, bunun en büyük nedeninin, Ana sanayinin elinin daha güçlü olmasını olduğunu söyleyebiliriz. Tier1 ise Tier2 firmaları korumak zorunda kalabiliyor, çünkü Tier2 firmaların kaynak bulması daha zor olabiliyor. Diğer sektörlere nazaran Türkiye’de otomotiv sanayisi ödemelerde bir miktar daha düzgün ilerliyor. Piyasada yaşanan çek ve senetlerin dönmesi, ödeme sıkıntıları gibi olumsuzluklar otomotivde, en azından ana sanayi ve tedarikçilerde yaşanmıyor. Vadesi dolduğunda diğer sektörlerde olduğu gibi vade uzatma yöntemleri tercih edilmiyor.  Bu anlamda daha düzgün çalışan bir sistem var.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz