BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiMaysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk: “Araç teknolojisinin gelişimi, yenileme pazarını etkiliyor”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 25.05.2018 09:20:00

Otomotiv sanayinde elektrikli araçlar, otonom sistemler, akıllı teknolojiler, bağlanabilirlik, mobilite ve yapay zekâ, dijital dönüşüm gibi kavramların ön plana çıkması, sektörün gelişime adaptasyon zorunluluğunu da beraberinde getiriyor.

Türkiye otomotiv sanayi bütünsel olarak hızla gelişmeye devam ederken, otomotiv satış sonrası pazarı da bu büyüme ivmesinin belirleyici unsurlarından biri olarak öne çıkıyor.
Çünkü bir aracın üretimi için pek çok bileşenin bir araya gelmesi gerekiyor. Bu bileşenler de otomotiv sanayinin gelişimini şekillendiriyor.
Nitekim otomotiv sektöründe, dünya ölçeğinde satış sonrası pazara ait ürünlere duyulan ihtiyaç da hızla artmaktadır. Sektörde faaliyet gösteren firmalarımız da kaliteli üretim modeli ve fiyat avantajlarıyla, küresel düzeydeki pazar payını hızla artıyor.
Halihazırda yenileme pazarı, 5 milyar dolarlık iş hacmine sahip olmakla birlikte, 2020 yılında bu pazarın 6,5 milyar dolar seviyesine ulaşması öngörülüyor.
Ülkemizdeki ortalama araç yaşının yüksek olması da zaten satış sonrası pazarının önemini ve büyüklüğünü gitgide artırmaktadır.
Öte yandan, tüm dünya araç teknolojisi geliştikçe, yenileme pazarı da bu gelişim sürecinden doğrudan etkileniyor.
Özellikle otomotiv sanayinde elektrikli araçlar, otonom sistemler, akıllı teknolojiler, bağlanabilirlik, mobilite ve yapay zekâ, dijital dönüşüm gibi kavramların ön plana çıkması, sektörün gelişime adaptasyon zorunluluğunu da beraberinde getiriyor.
Bu noktada gelişen teknoloji karşısında geri kalmamak adına katma değeri yüksek ürünler üretmek, Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapmak sektörün geleceği için olmazsa olmazlar arasındadır.
Öyle ki sektörün gelişiminin hızla devam edeceğini göz önünde bulundurduğumuzda, teknolojiye yatırım yapmayan firmaların küresel rekabette geri planda kalması, hatta yok olma tehlikesi yaşaması olasıdır.
Burada öncelikli unsurlardan biri de dijital dönüşümü en iyi ve etkin şekilde gerçekleştirebilmektedir.
Öte yandan, sektörün odaklanması gereken konuların başında ise pazara olan güvenin artması için kullanıcılara yenileme pazarındaki hizmet kalitesinin OES seviyesine eşdeğer olduğunun en iyi şekilde anlatılması, sektör temsilcilerinin ortak çatı altında bir araya gelebileceği örgütlenme ve nitelikli işgücü geliyor.
Bu konuda TAYSAD, OSS gibi çatı kuruluşların, sektörün gelişimi adına çok önemli bir işlevi olduğuna inanıyorum.
Gelinen noktada, Maysan Mando olarak da know-howı tamamen bize ait olan Ar-Ge odaklı üretim anlayışımızda, sürdürülebilir başarıya odaklanmış durumdayız.  
Özellikle çağın beklentilerine uygunluk, yenilikçi, verimlilik esaslı ve katma değerli ürünler üretme gayretiyle çalışmalarımızı şekillendiriyoruz.
 

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz