BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiNorm Civata Finansman Müdürü Serkan Erel: “Hazırlanmada başarısız olursanız, başarısız olmaya hazırlanın”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 18.06.2017 11:24:00
Ortalama ödeme sürelerini uzatmak için öncelikle tüm maliyetsiz ya da düşük maliyetli kaynakların kullanımı esastır. Avrupa‘da faizlerin çok düşük olması, bu açıdan bir fırsat.
Grubumuzun finans stratejisi çerçevesinde, 2014 yılından bu yana başlayan politik riskler, Türkiye’nin büyüme ve istihdam potansiyelinin kullanılamadığına
olan inancımız ve bunun doğurduğu olumsuz sonuçlar, reform süreçlerinin sekteye uğraması, finansal olmayan kesimin döviz açığı, bankaların açık döviz
pozisyonları, yüksek borçlanma maliyetleri, dış ticaret açığımız ve maalesef turizm de de yaşanan olumsuz gelişmeleri öngörerek önceden pozisyon almak için
hep arayış içerisinde olduk. 
 
Üretim şirketleri için tabi ki en önemli kriter kâr etmek, bu kârı yatırıma dönüştürmek ve ivmelenerek büyümek olabilir ama finansal zorluk çeken kurumların
nerede hata yaptığı incelendiğinde nakit akımı göz ardı ettikleri, tahsilat ödeme dengesine gerekli önemi vermedikleri, borçlanmada öz kaynak/dış kaynak dengelerinde kontrolsüz davrandıkları görülebilmektedir. Bu çerçevede kurumların risk analizini çıkarmaları, tüm riskleri nasıl hedge (korunma) edebileceklerine dair strateji geliştirmeleri olmazsa olmazlarıdır.
 
Ortalama ödeme sürelerini uzatmak için öncelikle tüm maliyetsiz ya da düşük maliyetli kaynakların kullanımı esastır. Avrupa‘da faizlerin çok düşük olması, bu açıdan bir fırsat. Avrupa’daki bankalar da Türk bankalarına kredi açmak için birbirleriyle yarışıyorlar. Buradaki fırsatları bankaların da daha iyi anlatıyor olmasını
bekleriz. Türkiye’de en önemli ödeme araçlarından birisi çekin kullanım hacmi nispeten azalıyor olsa da, Findeks kare kodlu çek uygulamaları ve bankalar tarafından teminatlı çekin geliştirilmesi kambiyo senetlerinin itibarını geri kazandıracaktır.
 
Vadelerin uzamasını da dolaylı olarak engelleyeceği düşüncesindeyiz. Kurumlar açık pozisyonlarını tespit etmeli, doğal olarak hedge edebilecekleri döviz gelirleri kadar kısım için dış borçlanma yapmaları en makulüdür. Üzerinde bir borçlanma gerekliliği var ise yatırım ise vadeye uyumlu olmasına, yatırımın geri dönüşlerine göre de nakit akımlarına bakarak gerekirse vadelere opsiyon ve forward bağlayarak döviz risklerini hedge etmeleri, işlemleri parçalayıp küçülterek riski de küçültmeleri en optimum risk yönetimidir. Volatilitenin (dalgalanmanın) çok yüksek olduğu dönemlerde Türk Lirası kullanılması, ya da döviz kullanıldıysa en azından bir kısmının TL’ye Swaplanması en uygun çözümlerdir. VİOP’un derinleşmesi, para piyasalarındaki işlem hacimlerinin artması da opsiyon prim maliyetlerini aşağıya çekecektir. Bu doğrultuda kurum olarak tüm türev işlemlerini nakit akımlarımıza uygun şekilde kullanıyoruz.
 
Maalesef çoğu sektörde olduğu gibi hırdavat, inşaat malzemeleri, otomotiv yan sanayiinde yurtiçinde ödeme vadeleri çok uzadı. Bu konuya alternatif ihracat
potansiyelinin gerçekleştirilmesi için hepimiz el birliği ile çalışmalıyız. Yurtiçi satışları tabi ki göz ardı edecek değiliz ancak mikro veya küçük ölçekteki bütün
KOBİ’lerde ciddi likidite sıkıntısı mevcut, bunların bertaraf edilmesi paralelinde bankaların Doğrudan Tahsilat Sistemlerinin kullanılması, riskli olduğu düşünülen
alacakların factoring çerçevesinde sigortalanması, müşteri istihbaratlarının zamanında ve sağlıklı yapılması yeni riskler açılmaması için esastır.
 
Alacakların sigortalanması konusunda Türkiye’de faaliyet gösteren daha fazla firma olması ve rekabetin artması bu ürünün gelişmesine yardımcı olacaktır.
Uluslararası düzeyde 3-4 kurum çevresinde dönen bu üründe piyasa koşullarını belirleyen taraflar sigorta kurumları olduğundan, yüksek primler, tüm cironun sigortalanması, tahsilat zorlukları gibi nedenlerle ürünü tercih edilemez hale getiriyor. Buradaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.
 
Kısacası maruz kaldığınız riskleri tespit etmez, çözümleri için çaba göstermez, kervan yolda düzelir mantığı ile tüm parasal faaliyetlerinizi zamana bırakırsanız
her türlü koşula hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Ülkemizde yaşanan geçmiş krizlerden bu kadar tecrübe kazanmışken bu kazanımları iyi değerlendirmek bizlerin
elindedir.

 

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz