BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiPwC Türkiye Yönetim Danışmanlığı Hizmetleri Direktörü Tolga Baloğlu: “Tedarikçiler sermaye yapılarını güçlendirmelidir”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 16.06.2017 11:36:00

Firmalar kur riskine dikkat etmeli. Uygun maliyetli kredi bulduklarında alarak işletme sermayesini geniş tutmalılar.

Kapsamlı çözümler sunuyoruz
İşletmelerin finansman ihtiyaçları için uçtan uca, kapsamlı çözümler sağlıyoruz. Öncelikle ihtiyacı belirledikten sonra, uygun ürün, finansal kurum, teminat yapısı, maliyet gibi kredi şartlarını belirliyoruz. Sonrasında kurumlarla müzakereleri gerçekleştiriyoruz. Finansman bitene kadar süreci destekliyoruz. Bu çalışmaları lokal ve global ofislerimizle gerçekleştiriyoruz. Proje finansmanı, Satınalma finansmanı, Exim finansmanı, ve hedging işlemleri konularında uzmanlıklarımız mevcut.
Tedarikçiler uzun vadeli kredi kullanmalılar
Firmalar kur riskine dikkat etmeli. Uygun maliyetli kredi bulduklarında alarak işletme sermayesini geniş tutmalılar. Sermaye yapısını güçlendirmeliler. Mümkün olduğu kadar uzun vadeli kredi kullanmalılar. Borçlanma ürünlerini çeşitlendirmeli ve alternatif finansman ürünlerini değerlendirmeliler. Hem kur hem faiz hedging’i yapmalılar.
Kur riski taşımamak için öneriler
Öncelikle gelir-giderlerin döviz cinsinden detaylı analizini gerçekleştirmeliler. Detaylı analize dayalı, günlük, haftalık, aylık ve yıllık bazda iş planları yapmalıdırlar. İş planlarını global standartlarda, detaylı, düzenli ve düzgün bir şekilde yapıp, gerçekleşmeleri düzenli olarak takip etmelidirler. Yapılan iş planına bağlı olarak kur riskini belirleyip, forward, opsiyonlar gibi uygun ürünlerle yönetmelidirler. Riski nakit akışına göre mümkün olduğu mertebede hedge etmelidirler. Riskin tamamını hedge etmek yerine risk maliyet hesabı yaparak optimum seviyede bir hedging stratejisi belirlemelidirler.
Finansman ihtiyacı TL mi yoksa döviz üzerinden mi karşılanmalı?
Nakit akışına maliyet risklerine göre karar vermek durumundadırlar. Uzun vadeli TL cinsinden kredi mümkün olmadığından, uzun vadeli ihtiyaçlarını dolar ya da euro cinsinden almak durumundalar. Kısa vadeli ihtiyaçlar ise nakit akışına göre belirlenmelidir.
Türkiye cazibesini koruyor
Kısa vadede Trump etkisi, FED etkisi, global ekonomik yavaşlama gibi bazı riskler mevcut. Ancak orta ve uzun vadede genç ve iyi eğitimli nüfusu, ve jeopolitik avantajları ile Türkiye cazibesini koruyup ve avantajlı bir konumda olabilir.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz