BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiSismak Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Özge Özen Kural: “Yakın takip, düzenli nakit akışı için olmazsa olmaz kural”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 16.06.2017 15:18:00

Ödeme vadeleri uzadı, nakitte sıkıntılar sürüyor. Önümüzdeki yılları şimdiden kestirebilmek güç.

Sismak olarak biz, daha çok nakit akış dengemizi tutarak finans açığımızı en aza indirmeye çalışıyoruz. Nakit akışını dengede tutmak şu günlerde ustalık haline geldi. Alım satım vadelerinde oluşan arayı kapatmak ve nakdi dengelemek çok kolay olmuyor. Tahsilat ve ödeme için kullanılan birçok argüman var; çek sıkça başvurulan yöntemlerden biri. Nakitte kalmak ve vadesinde ödeme yapmak tercihimiz olsa da, mevcut durumda çoğunluktaki işletmeler gibi oluşan açığı uygun maliyetli kredi kullanmak suretiyle kapatıyoruz. Finansman araçlarını kullanırken, kendi firmam açısından çok fazla sorun yaşamamakla birlikte,  genel sorunun kredilerde teminatlandırma şekilleri olduğunu düşünüyorum. Yüksek maliyetleri de göz ardı etmemek gerekiyor.
Yakın takip, düzenli nakit akışı için olmazsa olmaz kural. Bunun için işletme içi oyuncuların sürece destek vermesi çok önemli. Zamanında alınmayan bilgi değerini yitiriyor, özellikle finansal konularda. Zamanında karar almak, önlem almak ve çözüm geliştirmek için firma içi süreçlerin iyi çalışması gerekiyor. Kârlılık işletmelerin var oluş amacı ama nakit akıştaki düzeni sağlayamamak çok büyük tehlike. Hepimiz yüksek kârlılıktaki işletmelerin nakit akışlarındaki düzensizlik nedeniyle battıklarını biliyoruz.
Firmaların finansman ihtiyacını ne şekilde karşılayacağı, firmanın çalışma şekli ile doğrudan bağlantılı, ihracatçı bir firma iseniz riski gözlemleyerek döviz de kullanmanız mümkün. Fakat ihracat yapma kapasiteniz yurt içi işlemlerinize oranla çok düşük ise TL karşılamak mantıklı olur.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz