BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiTT Çelikyay Mali ve İdari İşler Müdürü Bülent İşaret: “Müşterilerimizin finansal gücü en az firmamız kadar önemlidir”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 16.06.2017 15:15:00
Yatırım dönemlerinde uzun vadeli kredilere yöneliyoruz. Yüzde 50 ihracat yapan ve ağırlıklı olarak EURO bölgesine satışlarımız olduğundan, uzun vadeli kredilerde TL ve Euro cinsinden uygun maliyetli kredi araştırmaları yapıyoruz. 

Şirketlerin sürekliliğini devam ettirmesinde karlılık ve maliyet analizlerinin, satışlarının teminat altına alınmasının, özellikle dış kaynaklı finansman ihtiyaçlarının doğru ve etkin seçimi günümüz rekabet ortamında daha da önem kazanmıştır.
Firma olarak; herhangi bir yatırım sürecimiz yoksa mümkün olduğunca dış kaynaklara yönelmeyip ödeme – tahsilat arasında bir denge sağlayarak, ortaklara borçlanarak ve son aşamada çok kısa vadeli kredilerle döngüyü sağlıyoruz. Kredilere yönelmeden önce alacak – borç durumu, devir hızı gibi kriterlere bakıp kredi miktarını ve süresini belirlemek çok önemlidir. Örneğin firmanın, bir ay içinde kapatabileceği bir ihtiyacını bir yıllık krediyle karşılaması hata olduğu gibi, büyük bir yatırım yapıp kısa vadede ödeyemeyeceği bir tutarı kısa vadeli borçlanması da işletmeye sıkıntı yaratacaktır. Bu sebeple borçlanılacak tutarı, işletmenin gelir-gider-alacak-borç durumuna göre belirlemek, borçlanma vadesini planlamak çok önemlidir. Yanlış planlama işletmeye kısa vadede büyük sıkıntı yaratabileceği gibi, uzun vadeli yanlış planlama ise maliyetleri artırır. Özellikle ihracatçı firmalara,  kısa vadeli ihtiyaçları birkaç ayı kapsıyorsa, Eximbank kredilerini tavsiye ediyorum. Maliyet açısından uygundur, 6 aylık ve ya 1 yıllık kullanımlar mevcuttur. 1 yıllık kullanımlarda ilk ödeme 6 ay sonra diğer ödeme sonraki 6 ayda olmak üzere 2 taksit şeklinde ödenmektedir. Fakat bu kredilerde biraz sıra beklemek gerekiyor. Bazen 2-3 ay beklediğimiz oluyor. İlk kullanım erken düşüp sonraki kullanımların geç düştüğü durumlarda yaşanıyor. Burada kredi kullanım hızı biraz daha iyileştirilebilse, ihracatçı firmalar da bu durumdan olumlu etkilenecektir diye düşünüyorum.
Yatırım dönemlerinde uzun vadeli kredilere yöneliyoruz. Yüzde 50 ihracat yapan ve ağırlıklı olarak Euro bölgesine satışlarımız olduğundan, uzun vadeli kredilerde TL ve Euro cinsinden uygun maliyetli kredi araştırmaları yapıyoruz. İhracatı olmayan firmalara uzun vadeli döviz kredileri tavsiye etmiyorum.
Zamansız, dövizlerdeki yüksek artışlara denk gelip kapanan çok örnek var. İhracatı olmayan firmalara sadece dış kaynaklı finansman ihtiyaçlarında değil, tedarikçilerine olan borçlanmalarında da mümkün olduğunca TL üzerinden borçlanmaya gayret etmelerini öneririm. Bu mümkün değilse; dövizin aşırı oynak olduğu ve işletmeye sıkıntı yaratma ihtimali olan dönemlerde bankalardan forward işlemi yaparak en azından bilinilir bir maliyete katlanmalarını öneririm. En azından ürünü satarken de bu maliyetini bilir ve satış fiyatına ekler.
Buraya kadar anlattıklarımız bizimle ilgili idi, ya müşterilerimiz. Onların durumu, finansal gücü? En az firmamız kadar önemlidir. Alacaklarımızı garanti altına almak için teminat mektubu ve ya gayrimenkul ipoteği seçeneklerine yöneliyoruz. Burada da bir takım sıkıntılar mevcut maalesef. Büyük firmalar bu işlemlere girmiyor. Teminat vermiyor, açık hesap vadeli çalışıyorsunuz. Küçük firmalarda ise limit sorunu var. Yıl içinde ki ticari döngüsü ve ya yıl içinde ki borçlandığı en yüksek nokta kadar bankada limiti olmuyor maalesef. Bu ölçek de teminat mektubu sunamadığı gibi, bu büyüklükte gayrimenkul ipoteği de sunamıyor. Bu konuda en iyi çözüm alacak sigortası fakat burada da şöyle bir handikap var. Alacağınızın tümüne sigorta yapılıyor. Bu da yüksek bir maliyet getiriyor. Örneğin yurtiçinde 2 müşterinize sigorta talep edeceksiniz, tüm yurtiçi alacağınıza sigorta talep ediliyor.
Tüm bu konuları özetlersek, işletme de nakit yönetimi kârlılıktan çok daha önemlidir. Çok kârlı çalışıp yanlış nakit yönetimi ile çok çok fazlasını kaybedebilirsiniz…

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz