BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiTT Çelikyay Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Ağaoğlu: “Dönüşüm derken kendimizi mi kandırıyoruz”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 25.05.2018 09:30:00

Yenileme pazarındaki şirketlerin orta ve uzun vadeli stratejilerini kurma aşamasında gerek iç pazarda gerekse global pazarlarda pozisyonlama yaparken, son tüketiciye en yakın zincirin içinde nasıl olabileceklerine ve mümkünse hizmet noktası zincirleri nasıl kurup geliştirebileceklerine odaklanmaları gerekiyor.

Yenileme pazarının son 20 yıllık serüvenine Çin den yapılan kalitesiz ithalatlar, blok muafiyeti yasası, muadil parça kavramının oturması gibi önemli dönemeçleri zor da olsa aşarak belli bir noktaya gelişine şahitlik ettim. Bundan sonraki süreçte özellikle otonom araçlar ile birlikte daha fazla katma değeri yüksek parça üretimi ve bunun know how’ına nasıl ulaşılacağı ve araç yazılımlarının muadili olup olmayacağı gibi şu an pek gündemimizde olmayan soruların konuşulacağını düşünüyorum.
Endüstri 4.0 sürecine entegre olmuş yenileme pazarı üreticilerinin tüm rakipleri ile başta kalite olmak üzere her alanda rekabet edebilir olduğu görüşündeyim. Buradaki en önemli unsurlar sektörün problemi olan kârsızlık ve sürdürülebilir iş modelleri kurma endişelerinin bertaraf edilmesidir. Markalaşma ve doğru iş modellerini oluşturmaya odaklanmanın alınacak en önemli aksiyon olacağını söylemek yanlış olmaz sanırım.
Doğru iş modeli kurgusu için, tüm oyuncuların öncelikle satış organizasyonuna odaklandığı ve e-commerce iş modelleri geliştirerek rakiplerine karşı avantaj sağlamaya çalıştığını görüyoruz. Bugünün şartlarında doğru bir hamle olmasına karşın yeterli olmadığını düşünüyorum zira bir süre sonra bu alanda da deniz bitecek ve karlılık arayışı devam edecektir. Burada konuyu doğru finans altyapısı ve geleceğin ihtiyaçlarına uygun tedarik zinciri süreçleri ile desteklenen bir model ile kurgulamak hayati önem taşımaktadır. Günümüzde satış organizasyonuna çok güvenip finans ve tedarik zinciri tarafında kar fırsatlarını kaçıran çok firma olduğuna şahitlik etmekteyiz.  
Yenileme pazarındaki şirketlerin orta ve uzun vadeli stratejilerini kurma aşamasında gerek iç pazarda gerekse global pazarlarda pozisyonlama yaparken, son tüketiciye en yakın zincirin içinde nasıl olabileceklerine ve mümkünse hizmet noktası zincirleri nasıl kurup geliştirebileceklerine odaklanmaları gerektiği görüşündeyim. Avrupa ve Amerika’da başlamış olan bu süreç sektörün bugünkü koşullarla orta vadede geleceği son nokta olarak görülebilir.
Son olarak burada bizlerin gündeme almadığımız venture capital pazarından birkaç cümle ile bahsetmek isterim. Bu pazar geometrik olarak büyümektedir bizlerinde bu pazarı yakından takip ederek özellikle teknoloji üreten yeni şirketlere ve genç girişimcilere yatırım yapıyor olmamız önem arz etmektedir. Bu şekilde şirketlerimize, sektörün gelecekte daha karlı olması beklenen dijital kısmında da var olma şansı tanımış oluruz.
 

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz