BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiTT Çelikyay Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Ağaoğlu: “Dönüşüm derken kendimizi mi kandırıyoruz”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 25.05.2018 09:30:00

Yenileme pazarındaki şirketlerin orta ve uzun vadeli stratejilerini kurma aşamasında gerek iç pazarda gerekse global pazarlarda pozisyonlama yaparken, son tüketiciye en yakın zincirin içinde nasıl olabileceklerine ve mümkünse hizmet noktası zincirleri nasıl kurup geliştirebileceklerine odaklanmaları gerekiyor.

Yenileme pazarının son 20 yıllık serüvenine Çin den yapılan kalitesiz ithalatlar, blok muafiyeti yasası, muadil parça kavramının oturması gibi önemli dönemeçleri zor da olsa aşarak belli bir noktaya gelişine şahitlik ettim. Bundan sonraki süreçte özellikle otonom araçlar ile birlikte daha fazla katma değeri yüksek parça üretimi ve bunun know how’ına nasıl ulaşılacağı ve araç yazılımlarının muadili olup olmayacağı gibi şu an pek gündemimizde olmayan soruların konuşulacağını düşünüyorum.
Endüstri 4.0 sürecine entegre olmuş yenileme pazarı üreticilerinin tüm rakipleri ile başta kalite olmak üzere her alanda rekabet edebilir olduğu görüşündeyim. Buradaki en önemli unsurlar sektörün problemi olan kârsızlık ve sürdürülebilir iş modelleri kurma endişelerinin bertaraf edilmesidir. Markalaşma ve doğru iş modellerini oluşturmaya odaklanmanın alınacak en önemli aksiyon olacağını söylemek yanlış olmaz sanırım.
Doğru iş modeli kurgusu için, tüm oyuncuların öncelikle satış organizasyonuna odaklandığı ve e-commerce iş modelleri geliştirerek rakiplerine karşı avantaj sağlamaya çalıştığını görüyoruz. Bugünün şartlarında doğru bir hamle olmasına karşın yeterli olmadığını düşünüyorum zira bir süre sonra bu alanda da deniz bitecek ve karlılık arayışı devam edecektir. Burada konuyu doğru finans altyapısı ve geleceğin ihtiyaçlarına uygun tedarik zinciri süreçleri ile desteklenen bir model ile kurgulamak hayati önem taşımaktadır. Günümüzde satış organizasyonuna çok güvenip finans ve tedarik zinciri tarafında kar fırsatlarını kaçıran çok firma olduğuna şahitlik etmekteyiz.  
Yenileme pazarındaki şirketlerin orta ve uzun vadeli stratejilerini kurma aşamasında gerek iç pazarda gerekse global pazarlarda pozisyonlama yaparken, son tüketiciye en yakın zincirin içinde nasıl olabileceklerine ve mümkünse hizmet noktası zincirleri nasıl kurup geliştirebileceklerine odaklanmaları gerektiği görüşündeyim. Avrupa ve Amerika’da başlamış olan bu süreç sektörün bugünkü koşullarla orta vadede geleceği son nokta olarak görülebilir.
Son olarak burada bizlerin gündeme almadığımız venture capital pazarından birkaç cümle ile bahsetmek isterim. Bu pazar geometrik olarak büyümektedir bizlerinde bu pazarı yakından takip ederek özellikle teknoloji üreten yeni şirketlere ve genç girişimcilere yatırım yapıyor olmamız önem arz etmektedir. Bu şekilde şirketlerimize, sektörün gelecekte daha karlı olması beklenen dijital kısmında da var olma şansı tanımış oluruz.
 

Şahin Motor Yatakları Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Aysu: “Ülkemizde yenileme pazarı büyük bir role sahip”
25.05.2018
Alternate Text
Jantsa Yurtiçi Satış Müdürü Erdal Eleman: “Ürünlerimizdeki katma değeri yükseltmeliyiz”
25.05.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol: “Sektörün değer zinciri, teknolojik değişime uyum sağlamalı”
25.05.2018
Alternate Text
Frost & Sullivan Mubarak Moosa: Yenilikçi bakım çözümleri tasarlayarak yeni iş modellerine odaklanmak
25.05.2018
Alternate Text
Karland Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Orgun Keskin: “Bilgi ve teknolojiye yatırım yapanlar bir adım önde olacaklar”
25.05.2018
Alternate Text
Sismak Yönetim Kurulu Başkanı Özge Özen Kural: “Hedef; marka olmak, bilinir ve ulaşılabilir hale gelmek”
25.05.2018
Alternate Text
Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Başkanı Rıza Şahin: “İnovasyon temelli itici güçler iş modellerini belirliyor”
25.05.2018
Alternate Text
Mapa Makina Yurt İçi Pazarlama Müdürü Hüseyin Muratoğlu: “Nitelikli iş gücü ve Ar-Ge küresel rekabette fark yaratıyor”
25.05.2018
Alternate Text
Nexus Automotive CEO’su Gael Escribe: “Değişime öncülük etmelisiniz”
25.05.2018
Alternate Text
Wolk Aftersales Kıdemli Danışmanı Zoran Nikolic: “Gelecek nesiller için sürdürülebilir bir pazar yaratmalıdır”
25.05.2018
Alternate Text
TT Çelikyay Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Ağaoğlu: “Dönüşüm derken kendimizi mi kandırıyoruz”
25.05.2018
Alternate Text
Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk: “Araç teknolojisinin gelişimi, yenileme pazarını etkiliyor”
25.05.2018
Alternate Text
Ditaş Yurtiçi Satış Müdürü Mustafa Ertürk: “Sürdürülebilir üretimi destekleyecek politikalar geliştirilmelidir”
25.05.2018
Alternate Text
Temot International Autoparts GmbH Başkanı ve CEO'su Fotios Katsardis: “Pazarda E-ticaret kendini geliştiriyor”
25.05.2018
Alternate Text
Schaeffler Automotive Aftermarket Ülke Direktörü Abdullah Yavuz: “Tedarik sanayini destekleyecek her adım yenileme pazarını geliştirir”
25.05.2018
Alternate Text
LMC Automotive, Global Satış Tahminleri Direktörü Jonathon Poskitt: “Artan mobilite talepleri yeni iş fırsatlarını ortaya çıkartabilir”
25.05.2018
Alternate Text
Otomotiv Sadece Otomotiv Değildir
25.05.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz