Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiRözmaş Metal Finans Uzmanı Hafize Kayrak: “Şirketlerin başarısında sağlıklı nakit akışın büyük yeri var”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 19.06.2017 10:58:00

İşletmeler nakit akışının düzenliliğini sağlayabilmek adına, doğru ve zamanında veri temini ile güncellemelerini yaparak, önlemlerini buna bağlı en kısa sürede almalı ve riskini minimize etmelidir.

Hedeflediğimiz amaçlar doğrultusunda faaliyetlerimizi sürdürürken, finansman ihtiyacımızı ağırlıklı olarak  tahsilatlarımızdan karşılamaktayız, zaman zaman ise kısa dönemli finansman ihtiyacımız doğmakta ve buna bağlı krediler kullanılmaktadır. İhtiyaç duyulan kredilerin, firmaların tahsilatlarındaki döviz cinsine göre yapılması gerektiği kanaatindeyim, bu durumda firma kurdan etkilenmeyecektir. İşletmeler nakit akışının düzenliliğini sağlayabilmek adına, doğru ve zamanında veri temini ile güncellemelerini yaparak, önlemlerini buna bağlı en kısa sürede almalı ve riskini minimize etmelidir. Kârlılık, eşittir nakit bakış açısı olsa da, kârlılığı tek başına takip etmek yeterli olmayacaktır. Sağlıklı  bir nakit akışın şirketlerin başarısında büyük yeri vardır. Nakit akıştaki düzen, sağlıklı veri ciddi anlamda şirketin önünü açmakta, riskleri görmesini sağlamakta ve önlemler için uyarmaktadır. Bu da şirketi geleceğe götürecek bir süreçtir. Son zamanlarda ödeme vadelerinin uzatıldığını ve bu durumun devam edeceğini düşünüyorum. Vadelerin uzaması sektörleri çok etkilemeyecektir. Bu süre gelen bir süreçtir. Ana sanayi, Tier1-Tier 2 ya da aftermarket pazarında da vadeler birbirine bağlı olduğu için vadelerde farklılık yaşanmamaktadır. Diğer sektörlere kıyasla otomotiv sektörünün vadeleri daha iyi olmakla birlikte zamanında ödeme yapıyor olmaları önemlidir.

E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz