Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiGeleceğin Kilit Oyuncuları Arasında Olabiliriz

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 11.06.2024 10:05:00

Birinci markası olarak, ticaret tarifelerinin getirdiği maliyet artışlarından daha az etkilenmek ve rekabetçi kalmak için, tedarik zincirimizi güçlendirmeye  ve verimlilik artırıcı yatırımlara odaklanıyoruz. İnovasyon ve çeviklik yaklaşımlarını iş stratejimizin merkezinde tutuyoruz.

 

Gülnür DAŞ

Birinci Otomotiv
Satış Pazarlama Müdürü
 
Günümüzde küresel otomotiv sektörü, ticaret politikalarının ve elektrikli araç devriminin getirdiği dönüşümle yüzleşmektedir. Türkiye ve Dünya genelindeki otomotiv yan sanayi, bu değişen dinamiklere uyum sağlamak için esneklik ve inovasyon yeteneklerini artırmaya çalışmaktadır. Bu ortamda, değişime hızla uyum sağlayan oyuncular, rekabet avantajını koruyacak ve küresel pazarda liderliğe doğru ilerleyecekler düşüncesindeyim.
 
Çin küresel rekabette inovasyonda belirleyici hale geldi
Çin, yüksek üretim hacmi ve teknolojik yeniliklerle giderek daha belirleyici bir rol üstlenmektedir. Üretim hacmi, elektrikli araçlardaki liderliği ve teknolojik inovasyonlara yaptığı yatırımlarla Çin, otomotiv pazarındaki dinamikleri belirlemeye devam etmektedir. Çin’in dünya otomotiv üretiminde lider konumda olduğunu ve küresel üretimin önemli bir payını oluşturduğunu gözlemlemekteyiz. Otomotiv sektöründeki bu büyüklük, Çin’in küresel pazardaki etkinliğini giderek artırıp dominant bir etkiye dönüşmesini sağlamaktadır.  
 
Ayrıca elektrikli araç üretimi ve satışındaki veriler küresel liderlik rolünü ve elektrikli araç pazarını yönlendiren ülke olduğunu da  göstermektedir  Özellikle batarya ve elektrikli araç teknolojilerinde Çin merkezli şirketler, batarya üretiminin büyük bir çoğunluğunu elinde bulundurmaktadır.  Buna ilaveten, otonom sürüş teknolojilerinde de önemli yatırımlar yapmaktadırlar. Bu, Çin’in küresel otomotiv sektöründe inovasyon anlamında nasıl belirleyici olduğunu göstermektedir. 
Çin, otomotiv ana sanayi yanında tedarik sanayi  ve yedek parça üretiminde de lider bir ülke konumundadır. Küresel tedarik zincirlerinde yaşanan aksamalarda Çin’in rolü, tedarik sanayi üreticileri için ciddi bir etkiye sahip. Çin’in otomotiv bileşenleri ihracatında büyümesi, küresel otomotiv üreticileri için kritik hale gelmektedir.
 
Türkiye, otomotiv sektörü için önemli ticaret ortaklarıyla ilişkilerini sürdürmektedir. Özellikle Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği sayesinde, Türk otomotiv sektörü AB'ye tarifesiz ürün ihraç edebilmekte ve bu sebeple sektörün AB pazarına güçlü bir erişimi bulunmaktadır. Türkiye otomotiv endüstrisi 2023 yılında bir önceki seneye kıyasla yüzde 13 artışla ülke ihracatında yüzde 15.8’lik lider paya sahiptir. Almanya ise Türk otomotiv sektörünün en büyük ihracat pazarı konumundadır. 

 

E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz