Türk Otomotiv Sanayicisinin Dergisi“En Büyük Hayalimiz Plastik ve Kompozit Malzemelerden Üretilmiş Bir Araç”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 17.01.2019 10:18:00

“Akıllı” araç üretiminde inovatif plastikler ve kompozit malzemeler otomotiv endüstrisine büyük katkı sağlıyor. Bu malzemelerle otomotiv üreticileri çok daha verimli, az yakıt tüketen, karbon emisyonu düşük, çevreci araçlar geliştirebiliyor. Buradaki sihirli sözcük “hafiflik”. Dolayısıyla plastik ve kompozit sektörünün otomotiv sektörü ile iş birliğinin artması kritik.

 

Yavuz Eroğlu

TOBB Plastik Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi Başkanı
PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı
 

 

Araç teknolojilerindeki değişim,  plastik ve otomotiv sektörünü birbirine her zamankinden fazla bağlıyor
Teknoloji hızla gelişirken tüm sektörlerde önemli dönüşümler gözleniyor. Otomotiv bu dönüşümden en çok etkilenen sektörlerden biri. Günümüzde üretilen araç tasarımlarına yüksek performans, rekabetçi fiyat, tasarım ve güvenliğin yanı sıra dayanıklılık, yakıt verimliliği ve karbon salınımı en aza indirgenmiş çevreci özellikler de ekleniyor. Ağırlığın azaltılmasıyla yüksek performans ve yakıt tasarrufuna karşılık düşük karbon salınımı sağlayan tek malzeme ise “plastik” olarak dikkat çekiyor. Otomotiv sektöründeki değişim otomotiv sektörü ile plastik sektörünü birbirine her zamankinden fazla bağlıyor.  
Türkiye, 15 taşıt üreticisi ile sektörde önemli bir konumda bulunuyor.  Otomotiv Türkiye’nin ihracatından en fazla pay alan sektör olarak da dikkat çekiyor. 2017 yılında 1 milyon 674 bin taşıt üreten sektör firmaları bu üretimin yüzde 79’unu ihraç etti. Plastik sektörü olarak ülkemiz ekonomisi için bu kadar önemli bir konumda bulunan otomotiv sektörüne katma değer sağlamaktan gurur duyuyoruz.
Türkiye otomotiv sektörümüzün üretimde Avrupa’da 6’ncı konumda olmasında yan sanayinin yadsınamaz bir payı var. 900 yan sanayi üretimi yapan firmamız bir yandan ana üreticilere parça yaparken yüzde 60’lık bir ihracat da söz konusu. Ülkemizde üretim yapan global markaların Türkiye fabrikalarındaki üretimin bu kadar öne çıkması ve fark yaratması yan sanayi üretimimizdeki kalite ve hizmet anlayışından kaynaklanmaktadır.
Yaklaşık 130 yıllık bir geçmişe sahip olan otomotiv endüstrisi özellikle sürdürülebilirlik kavramı çerçevesinde hızlı bir değişim yaşıyor. Günümüzde araçlarda, tasarım ve fonksiyonellik gibi birçok özellikteki değişim dikkat çekici boyutlara ulaştı. Artık bir araçtan daha konforlu, güvenli, yakıt tasarruflu, fonksiyonel ve stil sahibi tasarıma sahip, düşük fiyatlı, yüksek performanslı ve çevreci olması bekleniyor. Bu taleplerin tümüne cevap verebilecek araçların üretimi için alternatif malzeme ise plastik. Çok yönlü ve esnek kullanımı sayesinde teknolojik yenilik ve tasarım özgürlüğü sunan plastikler; hafiflik, sağlamlık ve geri dönüşüm özelliği ile günümüz araçlarından beklenen faydaları karşılayabiliyor.
“Akıllı” araç üretiminde inovatif plastikler ve kompozit malzemeler otomotiv endüstrisine büyük katkı sağlıyor. Söz konusu bu malzemelerle otomotiv üreticileri çok daha verimli, az yakıt tüketen, karbon emisyonu düşük, çevreci araçlar geliştirebiliyor. Buradaki sihirli sözcük “hafiflik”. Dolayısıyla plastik ve kompozit sektörünün otomotiv sektörü ile iş birliğinin artması kritik. Bir arabada 100 kilo hafifletme yapmak demek bu aracın yararlı ömrü boyunca 750 litre yakıt tasarruf yapılması demek. Bu rakamın dünyadaki toplam otomotiv sayısı ile çarpılması ile sağladığı tasarruf ve çevresel etkisi bakımından ortaya çok çarpıcı bir tablo çıkıyor.
Günümüzde bir otomotivin yaklaşık yüzde 15’i plastik malzemeden üretiliyor. Plastikler sürekli olarak otomotivlerdeki payını artırıyorlar. Hafiflemiş araçlar çevreci olduğu kadar güvenli bir kullanım imkânı da sağlıyor. Bugün araçlara baktığımızda hava yastıkları, emniyet kemerleri, aracın kabin kısmındaki darbe emici kompozit kısımlar gibi hayati parçaların plastik endüstrisiyle birlikte otomotiv endüstrisinde de kullanıldığı dikkat çekiyor.
Plastik sanayicilerinin en büyük hayallerinden ve üzerinde en çok kafa yorduğu konulardan biri ise yüzde 100 plastik-kompozit malzemelerden üretilmiş bir araç… 1950’lerden bugüne kadar otomotiv sektöründe yaşanan gelişmelere baktığımızda cam, saç ve ahşap malzemenin yerini plastiğin aldığını görüyoruz. Örneğin Hindistan’da Reva Otomotiv firması 830 kg’lık bir araç yaptı. Son derece ekonomik olan bu aracın gövdesi termoform PMMA ABS karışımı plakalardan yapıldı. Yani dış kaportası yüzde 100 plastikten üretildi. Ar-Ge çalışmalarıyla sektörümüzün öncü firmalarından olan BASF, geliştirdiği cam elyaf takviyeli polyemid ile jant yaptı. Daha pek çok örnek yüzde 100 plastik otomotiv hayalimizi destekliyor. Gezegenimizin kaynakları sınırlı ama bu kaynakları verimli kullanacak insan zekâsı ise sınırsız. Durum böyleyken hayalimizi hep birlikte gerçekleştirebileceğimize olan inancımız tam.

İK Süreçlerini Dijitalleştiriyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Genç Yetenekleri Şirketimize Kazandırmayı Hedefliyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Biz Bir Aileyiz
14.10.2019
Alternate Text
Çalışanlarımızın Becerilerini Doğru Analiz Ediyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekler, Şirket Performansımızı İleriye Taşıyor
14.10.2019
Alternate Text
Yalın Uygulamalar Eşliğinde Kültür Değişimine Karar Verdik
14.10.2019
Alternate Text
Her Çalışanın Bir Potansiyel Olduğuna İnanan Kurum Kültürü Oluşturmak
14.10.2019
Alternate Text
Yeteneklere Yeni Alanlar Açıp Süreçlerde Özgür Bırakmalı
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekler; İnovasyon, Güç, Kalite, Başarı ve Güven İstiyor
14.10.2019
Alternate Text
Yeteneği Bulmak mı, Elde Tutmak mı?
14.10.2019
Alternate Text
Performans Odaklılıktan Gelecek Odaklılığa Evrilmek
14.10.2019
Alternate Text
Endüstri 4.0, İş Yapma Biçimlerimizi Değiştirdi
14.10.2019
Alternate Text
Çalışanlarımız, Bizim İçin Bir Kaynaktan Öte Kıymettir
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekli Çalışan Evet, Peki Ya Tutundurma?
14.10.2019
Alternate Text
İşgücünün Geleceğinde Yetenekli Çalışanların Yeri
14.10.2019
Alternate Text
Teknoloji Daha Yaratıcı İşlerle Uğraşmaya Zaman Kazandırıyor
14.10.2019
Alternate Text
Birimizin Gücü Hepimizin Gücünden Fazla Değildir
14.10.2019
Alternate Text
Y Kuşağı Çalışan Sayımız Her Geçen Yıl Artıyor
14.10.2019
Alternate Text
İnsana Yatırım, Geleceğe Yatırımdır
14.10.2019
Alternate Text
Eğitim ve Kariyer Planları Oluşturuyoruz
11.10.2019
Alternate Text
Geleceğin İşgücüne Hazır Olmak
11.10.2019
Alternate Text
Deneyim Döngüsünün Gücüne İnanıyoruz
11.10.2019
Alternate Text
Etkin İşe Alım Stratejisi Doğru Yeteneği Çeker
11.10.2019
Alternate Text
İş Gücü Stratejileri ve Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
Kalite ve Nitelikli İstihdam Temel Sorunlarımızdan Biri
11.10.2019
Alternate Text
Orta ve Küçük İşletmelerde Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz