Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiROTA 70 yaşında

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 21.09.2020 06:50:00

ROTA markası ile direksiyon, süspansiyon ve hidrolik parçalar üreten NSK Group, 70'nci yılını kutluyor.

NSK Group 18 m2 bir atölye olarak 1950 yılında Nurettin Kazangil tarafından kuruldu. Bugün 70nci yılını kutlayan şirket otomotiv sektörünün ilk 100 ihracatçı firmasından biri ve üretiminin %85’ini ihraç ediyor. Tüm dünyada yaklaşık 250 iş ortağı bulunan ROTA, ürettiği ürünleri 100’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Bursa’da 3 fabrikası bulunan şirketin, İstanbul, Sao Paulo ve New Jersey’de satış ve pazarlama ofisleri bulunuyor. Şirket bugün 3. nesil aile üyeleri ve uzun yıllardır şirkette çalışan profesyonel yöneticiler tarafından yönetiliyor.


Kuruluş yılları
Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz sanayici Nurettin Kazangil tarafından bozuk bir ikinci el torna tezgahının tamir ettirilmesi ile ilk atölye kuruldu. 1950 yılında açılan bu atölye ve tezgah NSK Group ’un ilk temel taşı oldu. Burada ilk olarak çeşitli tarım ekipmanlarının tamiri ve üretimi yapılmaya başlandı. 1968 yılında ise bugün dövme fabrikasının yerleşkesinde ilk fabrika binası inşa edildi. Şirket; kriko ve ilave dingil gibi çeşitli ekipmanlar üreterek 1982 yılına kadar geldi.


Direksiyon ve süspansiyon parçaları üretimi
Şirket 1982 yılı itibari ile şuan üretimine devam ettiği direksiyon ve süspansiyon parçalarını üretmeye başladı. 1995 yılında ilk ihracatını Yunanistan’a yaptıktan sonra ihracat ile büyüme modelini benimsedi. Satış ve pazarlama faaliyetlerini 1998 yılında İstanbul’da kurulan ofis üzerinden yapmaya başladı. NSK Group, bu tarih itibari ile fuarlar ve seyahatler ile yaptığı işi global ölçeğe taşımış oldu. Üretim alanında ana sanayi ile çalışmalar başladı ve otomotiv kalite yönetim sistemleri üretim altyapısına entegre edildi. 2013 yılında ise şuan ana fabrikası olan direksiyon ve süspansiyon parçaları fabrikasına taşınarak en büyük yatırımını hayata geçirdi.


İhracat yaptığı ülke sayısı 100’e ulaştı
2014 yılına gelindiğinde şirketin ihracat yaptığı ülke sayısı 100’e ulaştı. İlk yurtdışı yatırımını da bu yıl hayata geçirerek Brezilya’da satış ofisi ve depo organizasyonunu hayata geçirdi. 2016 yılında yaptığı işin gerekliliği olarak kauçuk metal parçalarının üretimine yeni bir tesis kurarak başladı. Şu anda şirket, kauçuk metal üretim tesisi, sıcak metal dövme fabrikası ve direksiyon ve süspansiyon parçaları fabrikası (ana yerleşke) ile üretim faaliyetlerini 3 lokasyonda gerçekleştiriyor. 2019 yılında ise direksiyon ve süspansiyon parçaları fabrikası, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylı Tasarım Merkezi oldu. Şirket ROTA markası ile; ticari araçlar, zirai traktörler, iş makinaları ve özel araçlar için rot, rotbaşı, rotil, komple rot, rot mili, V kol, bugi kolu tamir takımı ve hidrolik orta kol üretmektedir. Şuan şirketin üretimini yaptığı ürünlerin OEM referans sayısı 10.800’e ulaştı.

E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz