Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiBorusan Mannesmann Otomotiv ve Beyaz Eşya Segmentinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kağan Arı: “İddialı olduğumuz pazarlarda yerelleşmek, stratejimizin bir parçası”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 6.02.2018 10:48:00

Herhangi bir pazara ihracat ya da yatırım yapsanız da en önemli konulardan biri tartışmasız dağıtım kanalıdır. Müşteriye kolay ulaşabilmek, nabzını iyi tutabilmek için güçlü bir kanalınızın olması şart. Bu da çok uzun süreli bir deneyim yolculuğu gerektiriyor.

Borusan Grubu’nun ilk sanayi girişimi olarak, 1958 yılında İstanbul Halkalı’da küçük bir atölyede 27 çalışanı ve 7 bin ton üretim kapasitesi ile kurulan şirketimiz, bugün Türkiye’nin ve Avrupa’nın lider çelik boru üreticilerinden biri olarak 3 kıtada 6 tesis ile üretim faaliyetlerine devam etmektedir. İlk ihracatımızı gerçekleştirdiğimiz 1960’lı yıllardan bu yana yurtdışı pazarlardaki ağırlığımızı artırmaktayız. Halen 35’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz ve ciromuzun yüzde 70’i yurtdışı müşterilerimizden geliyor.
Yurtdışında potansiyel gördüğümüz ve iddialı olduğumuz pazarlarda yerelleşmek, bir başka deyişle yerel üretici olmak, Borusan Mannesmann’ı Türkiye’nin global oyuncusu yapma stratejimizin bir parçasıdır. Bir pazarın yerel üreticisi olmak; teknoloji, insan kaynakları ve müşteriye daha kolay ulaşmak gibi olanaklardan yararlanmayı getirirken, günümüzde devletlerin kendi şirketlerini korumak için uyguladıkları ticari engellemeleri de aşma olanağı sağlamaktadır.  
Bu yaklaşımımızı ilk olarak 2001 yılında İtalya’daki Structo Vobarno Boru Fabrikası’nı satın alarak hayata geçirdik. Bu fabrikamızda toplam 90 çalışanımız ile otomotiv sektörüne yönelik özel borular üretiyoruz. Bugün Avrupa otomotiv boruları üretiminde 5. büyük oyuncu olmamızda Vobarno fabrikamızın önemli bir payı bulunuyor. 75 milyon ABD doları yatırımla; Gemlik’te kuracağımız yeni tesisimizin ve Halkalı tesisimizde sağlayacağımız kapasite artışının bizi bu ürün gamında Avrupa pazarında üçüncülüğe taşıyacağını düşünüyoruz.
2014 yılında ise bizim için çok önemli bir pazar olan ABD’de bir adım attık. 150 milyon ABD doları yatırımla Houston’da sıfırdan kurduğumuz tesisimiz üretime geçti. Yıllık 300 bin ton kapasiteye sahip olan Houston fabrikamızda 300 çalışanımız ile petrol ve doğal gaz çıkarımında kullanılan kuyu ve sondaj boruları üretiyoruz. ABD’deki şirketimiz Borusan Mannesmann Pipe US fabrikamızla, American Metal Market tarafından verilen “Çelik Mükemmellik Ödülleri” kapsamında 2014 yılında “Yılın Teknoloji Tedarikçisi” ödülünü,  2015 ve 2017 yıllarında ise iki kez “Yılın Boru Üreticisi” ödülünü kazandı.
Dış pazarlarda yaptığımız her bir yatırım bizim için önemli bir bilgi birikimi sağladı. Bir pazara Türkiye’de üretim yapıp ihracat yapmakla, o pazarda yerli üretici olarak satış yapmak arasında çok ciddi bir fark bulunmakta. Zira, sadece bir bina içindeki makina ekipman vasıtasıyla üretim yapmak yerel üretici olmanın çok küçük ve göreceli olarak en kolay yapılabilen kısmı. Öncelikle, yatırım yaptığınız yere özgü olan iş yapma kültürüne uyum sağlayabilmeniz gerekmekte. İhtiyaç duyduğunuz insan kaynağını temin edebilmek, bu insan kaynağı ile yönetsel ve sendikal ilişkileri kurabilmek, yerel idari otoriteler ile ilişkileri sağlamak, yatırım sonrasında ana şirketiniz ile raporlama yapısından tutun da bilişim alt yapısına kadar birçok iş sürecinizin entegrasyonunu sağlayabilmek gibi birçok kritik konu ile karşılaşmaktasınız. Tüm bu yatırım ve yatırım sonrası süreçlerinizde görev alabilecek deneyimli insan kaynağınızın hazırda bulunması bu açıdan çok önemli. Ayrıca yatırım sonrasında piyasa koşullarından da kaynaklanabilecek birçok zorluk karşısında ani kararlar alıp yatırımdan desteklerini çekmemeleri ve pazarda sürekli olduklarını tüm paydaşlara gösterebilmeleri de önemli. Örneğin, Amerika yatırımını ilk yaptığımız dönemde petrol fiyatlarında beklenmeyen çok büyük düşüşler yaşadık. O dönemde birçok büyük rakibimiz fabrikasını kapattı, pazardan çıktı. Tüm zorluklara rağmen biz sabrettik müşterilerimizin yanında kaldık, onları zor zamanlarında destekledik. Bu sayede şu anda da hedeflediğimiz Pazar payına tahmin ettiğimizden daha önce ulaştık. Dolayısıyla yatırım safhasında sabit kıymet yatırımı için ayırdığınız finansal kaynaklara ek olarak pazar penetrasyonunu sağlamak üzere de kaynak ayırmanız ve bunun için finansal gücünüzün yeterli olması da önemli bir unsurdur.
Herhangi bir pazara ihracat ya da yatırım yapsanız da en önemli konulardan biri tartışmasız dağıtım kanalıdır. Müşteriye kolay ulaşabilmek, nabzını iyi tutabilmek için güçlü bir kanalınızın olması şart. Bu da çok uzun süreli bir deneyim yolculuğu gerektiriyor. Zaman içinde faaliyet gösterdiğiniz pazarlarda strateji değiştirebilme esnekliğine ulaşmak çok önemli, ancak o zaman o bölgede gerçekten yerelleşmişsiniz demektir.
Borusan Mannesmann çelik boru sektöründe Türkiye’nin küresel markasıdır ve yurtdışındaki yatırımlarını geliştirmeye, gerekli gördüğünde yeni yatırımlar yapmaya devam edecektir.

İK Süreçlerini Dijitalleştiriyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Genç Yetenekleri Şirketimize Kazandırmayı Hedefliyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Biz Bir Aileyiz
14.10.2019
Alternate Text
Çalışanlarımızın Becerilerini Doğru Analiz Ediyoruz
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekler, Şirket Performansımızı İleriye Taşıyor
14.10.2019
Alternate Text
Yalın Uygulamalar Eşliğinde Kültür Değişimine Karar Verdik
14.10.2019
Alternate Text
Her Çalışanın Bir Potansiyel Olduğuna İnanan Kurum Kültürü Oluşturmak
14.10.2019
Alternate Text
Yeteneklere Yeni Alanlar Açıp Süreçlerde Özgür Bırakmalı
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekler; İnovasyon, Güç, Kalite, Başarı ve Güven İstiyor
14.10.2019
Alternate Text
Yeteneği Bulmak mı, Elde Tutmak mı?
14.10.2019
Alternate Text
Performans Odaklılıktan Gelecek Odaklılığa Evrilmek
14.10.2019
Alternate Text
Endüstri 4.0, İş Yapma Biçimlerimizi Değiştirdi
14.10.2019
Alternate Text
Çalışanlarımız, Bizim İçin Bir Kaynaktan Öte Kıymettir
14.10.2019
Alternate Text
Yetenekli Çalışan Evet, Peki Ya Tutundurma?
14.10.2019
Alternate Text
İşgücünün Geleceğinde Yetenekli Çalışanların Yeri
14.10.2019
Alternate Text
Teknoloji Daha Yaratıcı İşlerle Uğraşmaya Zaman Kazandırıyor
14.10.2019
Alternate Text
Birimizin Gücü Hepimizin Gücünden Fazla Değildir
14.10.2019
Alternate Text
Y Kuşağı Çalışan Sayımız Her Geçen Yıl Artıyor
14.10.2019
Alternate Text
İnsana Yatırım, Geleceğe Yatırımdır
14.10.2019
Alternate Text
Eğitim ve Kariyer Planları Oluşturuyoruz
11.10.2019
Alternate Text
Geleceğin İşgücüne Hazır Olmak
11.10.2019
Alternate Text
Deneyim Döngüsünün Gücüne İnanıyoruz
11.10.2019
Alternate Text
Etkin İşe Alım Stratejisi Doğru Yeteneği Çeker
11.10.2019
Alternate Text
İş Gücü Stratejileri ve Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
Kalite ve Nitelikli İstihdam Temel Sorunlarımızdan Biri
11.10.2019
Alternate Text
Orta ve Küçük İşletmelerde Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
Yetenek Yönetimi
11.10.2019
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz