BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiCadem İcra Kurulu Üyesi Samih Yedievli: “Şirketler için markalaşma; üretim, satış gibi temel süreçlerden birisidir”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 13.12.2017 07:54:00

Otomotiv, demiryolu, inşaat, tarım makineleri, havacılık, uzay ve savunma sanayi sektörlerinde ürün geliştirme, tasarım, mühendislik hizmetleri ve inovatif çözümler sunan Cadem, günümüzde “markanın” bütünsel bir güven algısı olduğuna inanıyor.

Bütünsel bir güven algısının  gerekliliklerini (iletişim, vizyon, kurumsal değerler, kreativite) yerine getirdiğimizde ise ideale vardığımızı düşünüyoruz. Ama ideal kavramının da samimiyet, zeka, inovasyon ve kreativite ile sürekli geliştirilmesi gerektiğini de biliyoruz. Dolayısıyla şirketler için markalaşma süreci, üretim, satış gibi temel süreçlerden birisidir.
1990’ların başlarında küresel rekabetin etkilerini ele alan iş kitaplarının sayısı hızla arttı. Avrupa, ABD ve Uzakdoğu’nun birbirleri ile yarış halinde olduğu yazıldı; kazanan ve kaybeden şirketlerin listeleri yapılmaya başlandı. Zamanla kitaplarda yazılanlar gerçeğe dönüştü. İş dünyası açısından 21. Yüzyılın en dramatik anlarından birisi Nokia’nın satışının duyurulduğu toplantıydı. Toplantıda Nokia’nın CEO’su “hata yapmadık ama şirketimizi satmak zorunda kalıyoruz” diyordu. Sosyal medyada bu toplantının kısa bir videosu çok paylaşıldı. Hata yapmadık ama…
Küresel rekabette hata yapmamak yetmiyor, rakiplerinizden daha iyisi olmak için sürekli gelişmek durumundasınız. Nokia yüzde altmıştan daha fazla bir pazar payına sahipken geride kaldı. Şu anda nerede olduğunuzun bir önemi yok, gelecekte nerede olacaksınız.
Bir Afrika atasözü derki: “Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır, en hızlı arslandan daha hızlı koşması gerektiğini yoksa öleceğini bilir. Afrika’da her sabah bir arslan uyanır, en yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini yoksa aç kalacağını bilir.”
Sürekli gelişim ihtiyacı, ana sanayi ile birlikte çalışan tedarikçiler ve o tedarikçiler ile çalışan tedarikçiler için de geçerlidir. Ana sanayi yeni bir araç projesine başlarken tedarikçilerinden de bir takım oluşturur. Bu takımla rekabette bir adım öne geçmeyi sağlayacak performansı sergilemek zorundadır. Onun için bu performansı göstereceğine inandığı tedarikçileri seçer. Seçilen tedarikçiler de kendi tedarikçilerinden bir takım oluşturur. Bu takım da performansına inanılan tedarikçilerden oluşur. Otomotiv sanayinde tedarikçiler için performansına inanılır olmak tercih sebebidir.
Tedarikçi için “marka” olmak, ana sanayinin ihtiyaç duyduğu performansı sergileme sözüdür. Ana sanayi için “marka tedarikçi” beklediği performansı alacağına güvendiği tedarikçidir. Güven, geçmiş performans kadar geleceğe ilişkin işaretlerle de inşa edilmelidir. Diğer bir değişle ana sanayi performans sözünü markalaştırmayı başarmış tedarikçilere güvenir.
Tedarikçinin performans sözü, tasarım ve ürün geliştirme kabiliyetine, üretim sürecini yönetim yetkinliğine, yönetim kalitesine ve en önemlisi yetenekli insan kaynağına bağlıdır. Bu nedenle tedarikçiler, insan kaynaklarının gelişimine, yönetim kalitesinin sürekli iyileştirilmesine, inovasyon ve kreativite ikliminin oluşmasına yatırım yapmalılar.
Dijitalleşme, artırılmış ve sanal gerçeklik, simülasyon, büyük veri (big data) yönetimi, nesnelerin interneti, robotlar gibi teknolojik gelişmeler, şirket içinde inovasyon ve kreative için uygun iklimi oluşturuyorlar. Gelecekte “marka” olmaya devam edecek tedarikçiler “inovasyon ve kreativite iklimine” bugün sahip olanlar olacak.
Yazımıza 1990’lar ve Nokia ile başlamıştık, 1990’ların bu yana iletişimdeki değişimi hatırlatarak sözlerimizi tamamlayalım. 1990’ların başında SMS, Cep Telefonu, e-mail, PDF, sosyal medya iş hayatında yoktu. Bugün birçok haberleşmemizi WhatsApp ile yapıyoruz. Önemli dokümanlarımızın birçoğunu PDF olarak iletiyoruz. Bilgisayarımızı cebimizde taşıyoruz, hemen hemen her işimizi akıllı telefonlarla yapabiliyoruz. Toplantılarımızın birçoğunu SKYPE’a ile yapıyoruz. Rapor yazmak yerine powerpoint sunumları hazırlıyoruz…
Özetle, yarın “hata yapmadık ama” dememek için “inovasyon ve kreativite iklimini” oluşturmaya, dijitalleşmeye yatırım yapmaya böylece “markamızı” yükseltmeye çalışıyoruz. Cadem olarak biliyoruz ki müşterilerimizin marka değerine yapacağımız katkı, markamızın değerini yükseltecektir.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz