BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiPazarlama Stratejileri ve Marka Yönetim Danışmanı, Eğitmen Dr. Zeynep Lembet: Markalaşarak farklılaşmak

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 13.12.2017 11:35:00

Kurumsal marka olmak, rakiplerinizden artık bir değil; birden çok alanda farklı olmanızı zorunlu kılmaktadır. Kurumsallaşmanız ürününüzün ve/veya hizmetinizin marka olabilmesi adına atabileceğiniz en önemli ve ilk koşul adımlardan birisidir

Küresel ticarette, küresel değer zinciri olarak tanımlanan üretim ve satış mekanizmasında marka olmak, zinciri kontrol eden konuma sahip olmayı ifade eder. Marka ile birlikte üründen elde edilen kâr marjının artmasına bağlı olarak, sırasıyla bunu, Ar-Ge çalışmalarındaki artış, ürünlerde yenilik ve rekabette avantaj elde etme süreçleri izlemektedir. Markanın: Ayırt edici ve Farklılaştırma İşlevi vardır. Ayrıca Kalite, Güven Verme ve Garanti İşlevleri de yadsınamaz.
Tüketici nezdinde, markası bilinmeyen ürünler, garanti, kalite ve güvenilirlikten yoksundurlar. Doğal olarak tüketici de almak isteyeceği bir üründe garanti, kalite ve güvenilirlik kriterlerini aramakta ve hatta özellikle tüketici, satın alma kararında marka ürünleri tercih ederek; satın alım kararını kendisi için oldukça kolaylaştırmaktadır.  
Marka olmanın en önemli işlevi ise reklamdır. Marka; bir firma için en güçlü reklam ve tanıtım aracı olarak tanımlanabilir. Zira küreselleşen dünyada, her geçen gün artan halka arz neticesinde, firmaların kendilerini tüketiciye en iyi şekilde ifade etmeleri için yapmaları gereken şey;  tüketici tarafından tercih edilen ve olumlu izlenime sahip olan bir markaya sahip olmaları gerekliliğidir.  Kısaca; marka imajı yüksek bir ürün, her zaman için firmaya yarar sağlar ve ürünün satışa dönmesinde en önemli aktörlerden birisidir.
Peki, ama nasıl?
Marka olmak, bugünden yarına oluşan bir ani durum değişikliği değil; uzun soluklu ve strateji gerektiren bir süreçtir. Bu uzun soluklu süreçte, yıllar boyunca gerek imajınız, gerek ürününüz, gerekse kurumunuz ve hatta paydaş ilişkilerinize dair hiçbir sürecin aksamaması ve tıkır tıkır işlemesi zaruridir.
Bugün, kuvvetli bir marka imajına sahip olmanız sadece ve sadece çok performanslı ürün üretmekten ziyade; müşterilerinize ne kadar dokunabildiğiniz, ürününüz ile ilgili hangi reklam mesajı stratejilerini yürüttüğünüz, mecra olarak nerelerde yer aldığınız, sosyal sorumluluk olarak topluma katkılarınız, kurum içi paydaşlarınıza verdikleriniz, kurum dışı tüm paydaş ilişkileriniz ve onlara ne kadar dokunduğunuz, dijital platformlarda nasıl yer aldığınız, yenidünya düzeni ve dijital dönüşüm içerisinde ne kadar var olduğunuz ve daha pek çok faktöre bağlıdır.  
Kurumsal marka olmak, rakiplerinizden artık bir değil; birden çok alanda farklı olmanızı zorunlu kılmaktadır. Kurumsallaşmanız ürününüzün ve/veya hizmetinizin marka olabilmesi adına atabileceğiniz en önemli ve ilk koşul adımlardan birisidir. Günümüzde çok iyi ürünler üreten pek çok firma kurumsal olmaktan ziyade; “Durumsal” olmalarından dolayı; ürettikleri ürünler kusursuz olsa dahi, fark yaratamamakta ve olumlu marka imajı oluşturamamaktadırlar.
Kısaca; marka olmak, marka yaratmak, markanızı yenidünya düzeninde konumlamak, olumlu marka imajı çizmek ve/veya mevcut marka imajınızı güçlendirmek, marka kimliğinizi sağlam temellere oturtmaktan geçmektedir. Güçlü marka kimliği ise; ancak ve ancak kurumsallaşma süreçlerini tamamlamış ve hatta hatta ilerletmiş ve yenidünya düzenine adapte olmuş kuvvetli firmalar ve kurumlar ile mümkün olabilmektedir.
Unutulmamalıdır ki; “Ürünler üretilir, markalar ise yaratılır” Marka yaratma süreçlerinizde yapacağınız her yatırım, ilerleyen zamanlarda sizde, ürününüzde, kurumunuzda büyük farklar yaratacak ve sizi rakiplerinizden açık ara yukarı taşıyacaktır.

Şahin Motor Yatakları Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Aysu: “Ülkemizde yenileme pazarı büyük bir role sahip”
25.05.2018
Alternate Text
Jantsa Yurtiçi Satış Müdürü Erdal Eleman: “Ürünlerimizdeki katma değeri yükseltmeliyiz”
25.05.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol: “Sektörün değer zinciri, teknolojik değişime uyum sağlamalı”
25.05.2018
Alternate Text
Frost & Sullivan Mubarak Moosa: Yenilikçi bakım çözümleri tasarlayarak yeni iş modellerine odaklanmak
25.05.2018
Alternate Text
Karland Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Orgun Keskin: “Bilgi ve teknolojiye yatırım yapanlar bir adım önde olacaklar”
25.05.2018
Alternate Text
Sismak Yönetim Kurulu Başkanı Özge Özen Kural: “Hedef; marka olmak, bilinir ve ulaşılabilir hale gelmek”
25.05.2018
Alternate Text
Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Başkanı Rıza Şahin: “İnovasyon temelli itici güçler iş modellerini belirliyor”
25.05.2018
Alternate Text
Mapa Makina Yurt İçi Pazarlama Müdürü Hüseyin Muratoğlu: “Nitelikli iş gücü ve Ar-Ge küresel rekabette fark yaratıyor”
25.05.2018
Alternate Text
Nexus Automotive CEO’su Gael Escribe: “Değişime öncülük etmelisiniz”
25.05.2018
Alternate Text
Wolk Aftersales Kıdemli Danışmanı Zoran Nikolic: “Gelecek nesiller için sürdürülebilir bir pazar yaratmalıdır”
25.05.2018
Alternate Text
TT Çelikyay Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Ağaoğlu: “Dönüşüm derken kendimizi mi kandırıyoruz”
25.05.2018
Alternate Text
Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk: “Araç teknolojisinin gelişimi, yenileme pazarını etkiliyor”
25.05.2018
Alternate Text
Ditaş Yurtiçi Satış Müdürü Mustafa Ertürk: “Sürdürülebilir üretimi destekleyecek politikalar geliştirilmelidir”
25.05.2018
Alternate Text
Temot International Autoparts GmbH Başkanı ve CEO'su Fotios Katsardis: “Pazarda E-ticaret kendini geliştiriyor”
25.05.2018
Alternate Text
Schaeffler Automotive Aftermarket Ülke Direktörü Abdullah Yavuz: “Tedarik sanayini destekleyecek her adım yenileme pazarını geliştirir”
25.05.2018
Alternate Text
LMC Automotive, Global Satış Tahminleri Direktörü Jonathon Poskitt: “Artan mobilite talepleri yeni iş fırsatlarını ortaya çıkartabilir”
25.05.2018
Alternate Text
Otomotiv Sadece Otomotiv Değildir
25.05.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz