BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin DergisiPazarlama Stratejileri ve Marka Yönetim Danışmanı, Eğitmen Dr. Zeynep Lembet: Markalaşarak farklılaşmak

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 13.12.2017 11:35:00

Kurumsal marka olmak, rakiplerinizden artık bir değil; birden çok alanda farklı olmanızı zorunlu kılmaktadır. Kurumsallaşmanız ürününüzün ve/veya hizmetinizin marka olabilmesi adına atabileceğiniz en önemli ve ilk koşul adımlardan birisidir

Küresel ticarette, küresel değer zinciri olarak tanımlanan üretim ve satış mekanizmasında marka olmak, zinciri kontrol eden konuma sahip olmayı ifade eder. Marka ile birlikte üründen elde edilen kâr marjının artmasına bağlı olarak, sırasıyla bunu, Ar-Ge çalışmalarındaki artış, ürünlerde yenilik ve rekabette avantaj elde etme süreçleri izlemektedir. Markanın: Ayırt edici ve Farklılaştırma İşlevi vardır. Ayrıca Kalite, Güven Verme ve Garanti İşlevleri de yadsınamaz.
Tüketici nezdinde, markası bilinmeyen ürünler, garanti, kalite ve güvenilirlikten yoksundurlar. Doğal olarak tüketici de almak isteyeceği bir üründe garanti, kalite ve güvenilirlik kriterlerini aramakta ve hatta özellikle tüketici, satın alma kararında marka ürünleri tercih ederek; satın alım kararını kendisi için oldukça kolaylaştırmaktadır.  
Marka olmanın en önemli işlevi ise reklamdır. Marka; bir firma için en güçlü reklam ve tanıtım aracı olarak tanımlanabilir. Zira küreselleşen dünyada, her geçen gün artan halka arz neticesinde, firmaların kendilerini tüketiciye en iyi şekilde ifade etmeleri için yapmaları gereken şey;  tüketici tarafından tercih edilen ve olumlu izlenime sahip olan bir markaya sahip olmaları gerekliliğidir.  Kısaca; marka imajı yüksek bir ürün, her zaman için firmaya yarar sağlar ve ürünün satışa dönmesinde en önemli aktörlerden birisidir.
Peki, ama nasıl?
Marka olmak, bugünden yarına oluşan bir ani durum değişikliği değil; uzun soluklu ve strateji gerektiren bir süreçtir. Bu uzun soluklu süreçte, yıllar boyunca gerek imajınız, gerek ürününüz, gerekse kurumunuz ve hatta paydaş ilişkilerinize dair hiçbir sürecin aksamaması ve tıkır tıkır işlemesi zaruridir.
Bugün, kuvvetli bir marka imajına sahip olmanız sadece ve sadece çok performanslı ürün üretmekten ziyade; müşterilerinize ne kadar dokunabildiğiniz, ürününüz ile ilgili hangi reklam mesajı stratejilerini yürüttüğünüz, mecra olarak nerelerde yer aldığınız, sosyal sorumluluk olarak topluma katkılarınız, kurum içi paydaşlarınıza verdikleriniz, kurum dışı tüm paydaş ilişkileriniz ve onlara ne kadar dokunduğunuz, dijital platformlarda nasıl yer aldığınız, yenidünya düzeni ve dijital dönüşüm içerisinde ne kadar var olduğunuz ve daha pek çok faktöre bağlıdır.  
Kurumsal marka olmak, rakiplerinizden artık bir değil; birden çok alanda farklı olmanızı zorunlu kılmaktadır. Kurumsallaşmanız ürününüzün ve/veya hizmetinizin marka olabilmesi adına atabileceğiniz en önemli ve ilk koşul adımlardan birisidir. Günümüzde çok iyi ürünler üreten pek çok firma kurumsal olmaktan ziyade; “Durumsal” olmalarından dolayı; ürettikleri ürünler kusursuz olsa dahi, fark yaratamamakta ve olumlu marka imajı oluşturamamaktadırlar.
Kısaca; marka olmak, marka yaratmak, markanızı yenidünya düzeninde konumlamak, olumlu marka imajı çizmek ve/veya mevcut marka imajınızı güçlendirmek, marka kimliğinizi sağlam temellere oturtmaktan geçmektedir. Güçlü marka kimliği ise; ancak ve ancak kurumsallaşma süreçlerini tamamlamış ve hatta hatta ilerletmiş ve yenidünya düzenine adapte olmuş kuvvetli firmalar ve kurumlar ile mümkün olabilmektedir.
Unutulmamalıdır ki; “Ürünler üretilir, markalar ise yaratılır” Marka yaratma süreçlerinizde yapacağınız her yatırım, ilerleyen zamanlarda sizde, ürününüzde, kurumunuzda büyük farklar yaratacak ve sizi rakiplerinizden açık ara yukarı taşıyacaktır.

Cevher Group COO / Executive Committee Member Oğuz Özmen: “Technological developments are re-shaping the whole automotive industry”
03.09.2018
Alternate Text
Automotive Sector Manager Mehmet Şahintürk: “Technology is one of the most central and significant parts of our business”
27.08.2018
Alternate Text
Altan Hidrolik General Manager Tevfik Altan: “A know how that requires innovative strategies is the most important need of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Board Member, Chief Executive Officer Sami Erol: “The sector has enough potential to create difference in global arena”
27.08.2018
Alternate Text
Dönmez Debriyaj General Manager Ahmet Coşkun: “Branding is vital to sustainable growth”
27.08.2018
Alternate Text
Doruk Automotion General Manager Gönül Kamalı: “Enabling manufacturers to use Digital Automation tools will generate great advantages in competitiveness!..”
27.08.2018
Alternate Text
Cadem Board Member and General Manager Saffet Çakmak: “Turkish automotive sector will keep its leadership in commercial vehicle segment”
27.08.2018
Alternate Text
Opaş Otomotiv Deputy Chairman Nurgül Uras: “The sector quickly adapts global changes”
27.08.2018
Alternate Text
Ditaş Sales Manager Mustafa Ertürk: “The policies supporting sustainable production should be developed”
27.08.2018
Alternate Text
Demisaş General Manager Emre Giray: “We are the biggest automotive production center in the world in terms of suppliers and producers”
27.08.2018
Alternate Text
Elatek Kauçuk A.Ş. General Manager Namık Elibol: “State Incentives support technological developments”
27.08.2018
Alternate Text
Maysan Mando General Manager Anıl Yücetürk: “Automotive has a significant share in achieving Turkey's future objectives”
27.08.2018
Alternate Text
TT Çelikyay A.Ş. Vice Chairman of Board Aslı Kısacık: “R&D and technological developments are at the focus of the sector”
27.08.2018
Alternate Text
TI Automotive General Manager Sezer Sönmez: “A new era, which is productive, quality and sustainable production focused, has started”
27.08.2018
Alternate Text
Turkish Automotive Sector
27.08.2018
Alternate Text
Kordsa CEO Ali Çalışkan: “Turkey is an important part of the automotive's global value chain”
27.08.2018
Alternate Text
BIAS Mühendislik General Manager Aydın Kuntay: “Technological Developments Create New Opportunities”
27.08.2018
Alternate Text
President & CEO, Toyota Motor Manufacturing Turkey Hiroshi Kato: “Environment Friendly Technologies is the most important topic of the industry agenda”
27.08.2018
Alternate Text
Mercedes-Benz Türk President & CEO Süer Sülün: “We are hardworking and passionate about our work since day one”
27.08.2018
Alternate Text
Haydar Yenigün, Ford Otosan General Manager: “Key to Continuity is Designing Innovative and High Valued Solutions”
27.08.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz