BU SAYIDA INFOGRAFİK ARŞİV KÜNYE
Türk Otomotiv Sanayicisinin Dergisi“Enerji tasarruflu rulman geliştirmek gelecekte de en önemli hedefimiz”

Paylaş :
Haber Eklenme Tarihi : 2.11.2017 11:42:00

ORS Genel Müdürü (Teknik) Dr.-Ing. Feridun Özhan

 

ORS Ar-Ge Merkezi Müdürü Dr.-Ing. Hamdullah Merdane

 

Araç tipi ne olursa olsun enerji tasarruflu rulman geliştirmek şimdi olduğu gibi gelecekte de en önemli hedeflerimizden biri olacaktır. Sürtünme direncinin yani enerji kaybının daha az olması nedeni ile rulmanlı yataklar kaymalı yatakların alternatifi olarak daha da önem kazanacaktır.

Çevreci araçlar, içten yanmalı motorlu araçların yerini alacak elektrikli (akülü), yakıt hücreli ve hibrid araçların satışı ve üretimi giderek aratacaktır. Özellikle hibrid araçların yaygınlaşması daha erken olacaktır. Çünkü enerji depolaması (akülerin kapasitesi) henüz yeterli seviyeye gelmemiştir ve hibrid araçlar bu konuda daha avantajlı bir konumdadır. Ancak şehirlerin dışında kırsal bölgelerde içten yanmalı motorlu araçların kullanımı daha devam edecektir. Binek arabasının yanı sıra şehir içinde dağıtım yapan (posta, kargo gibi) ticari araçlarda (kamyon, kamyonet, minibüs, iki ve üç tekerlekli araçlar) da belirtilen tahrik sistemlerinin yaygınlaşması beklenmektedir. Benzer şekilde şehir içi toplu taşımacılık (tramvay, metro) da artmaya devam edecektir.
Araçlar gerek altyapı (trafik yönlendirme sistemleri ve internet gerekse kendi aralarında bilgi alışverişinde bulunacaktır. Bu şekilde trafik sıkışıklıklarına girmeyip seyahat süresi dolayısıyla yakıt tüketimi azalacaktır. Bulunduğu konumu bilen otonom araçlar sürücünün müdahalesi gerekmeden alternatif güzergahlar seçebileceklerdir. Askeri uygulamalarda, askerlerin taşımak zorunda oldukları mühimmat gibi yükleri konumunu bilen araçlar yük taşıma görevini yapabileceklerdir. Diğer taraftan ‘’gören araçlar’’ trafik lambalarının kırmızı ışığını ve/veya önüne çıkan yaya veya engelleri görerek kazaları önleyebilecek, ses ile kumanda edilebilecek araçlar; örneğin, aracın otoparktan çağırılması veya yolda otomatik sürüş moduna müdahale edilerek giderken yön değiştirmesini veya istenilen konumda durmasını sağlayabileceklerdir. Sensörlerin kullanımı yaygınlaşacaktır. Örneğin tekerlek rulmanlarındaki sensörler ile patinajın saptanması bunu dış ortam sıcaklığını ölçerek buzlanmadan kaynaklandığını tahmin ederek bağlantıda olduğu diğer araçlara ve/veya uyarı sistemine uyarı göndermesi mümkün olacaktır. Bir kavşağa gelindiğinde hangi aracın önce geldiğini bulup kavşaktaki diğer araçlar ile iletişim kurup sıra ile yol almak/vermek gibi alternatifler de düşünülebilir. Araçta otomatik alkol testi yaparak (aracı kullananın bir yere üflemesine gerek kalmadan araca binmesini müteakip alkol ölçümü yapılması)  limit aşımı durumunda aracın çalışmaması sağlanabilecektir. Belirtilen uygulamaları gerçekleştirebilecek, kararları verebilecek, iletişimi kurabilecek yazılım geliştirilmesi gerekli olacaktır.
Başta da belirtildiği gibi elektrikli araçlarda yeterli menzil sağlamak için elektrik enerjisi depolaması konusunda akü üreticilerinin geliştirmeler yapacağı beklenmektedir.
Müşterilerimiz olan araç üreticilerinin hibrid, elektrikli, yakıt hücreli (akıllı veya otonom) araçlar üretirken biz tedarik sanayicilerin de bu araçların üretimi için gereken; Enerji depolama sistemleri, Enerji verimli (enerji kayıpları azaltılmış) ürünler, Ağırlığı azaltılmış ürünler (örneğin kompozit malzemeler), Sensörler (akıllı), Otonom araçlar için yazılım  geliştirmemiz gerektiği kanısındayız.
Geleceğin araçlarında dönen parçalarda çok fazla azalma olmayacağından üretmekte olduğumuz rulmanlı yataklar benzer adetlerde kullanılmaya devam edecektir. Ancak araç tipi ne olursa olsun enerji tasarruflu rulman geliştirmek şimdi olduğu gibi gelecekte de en önemli hedeflerimizden biri olacaktır. Hatta sürtünme direncinin dolayısıyla enerji kaybının daha az olması nedeni ile rulmanlı yataklar kaymalı yatakların alternatifi olarak daha da önem kazanacaktır. Bu konu ile sürdürmekte olduğumuz Ar-Ge çalışmalarımız artarak devam edecektir.
Diğer bir geliştirme konusu da özellikle elektrik motorlarının daha yüksek devirlerde çalışması nedeni ile yüksek hızlarda çalışacak ürünlerin geliştirilmesine devam edilecektir.
Çevreci araçların gelişimiyle sensör kullanımının giderek artacağını öngörüyoruz. Sensörlerin uygulama alanları arasında tekerlek rulmanlarının önemi ve elde edilecek bir çok kazanımı bulunuyor. Dolayısıyla ‘’akıllı rulman’’ konusuda önemli Ar-Ge faaliyetlerimiz içinde yer almaktadır.
Enerji tasarrufu sağlamak için aşınmaya daha dayanıklı malzeme, kaplama ve üretim prosesleri geliştirerek aynı yükü daha küçük (dolayısıyla daha hafif) ölçülerdeki rulmanlar geliştirmek de hedeflerimiz arasındadır.

Şahin Motor Yatakları Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Aysu: “Ülkemizde yenileme pazarı büyük bir role sahip”
25.05.2018
Alternate Text
Jantsa Yurtiçi Satış Müdürü Erdal Eleman: “Ürünlerimizdeki katma değeri yükseltmeliyiz”
25.05.2018
Alternate Text
Aktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol: “Sektörün değer zinciri, teknolojik değişime uyum sağlamalı”
25.05.2018
Alternate Text
Frost & Sullivan Mubarak Moosa: Yenilikçi bakım çözümleri tasarlayarak yeni iş modellerine odaklanmak
25.05.2018
Alternate Text
Karland Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Orgun Keskin: “Bilgi ve teknolojiye yatırım yapanlar bir adım önde olacaklar”
25.05.2018
Alternate Text
Sismak Yönetim Kurulu Başkanı Özge Özen Kural: “Hedef; marka olmak, bilinir ve ulaşılabilir hale gelmek”
25.05.2018
Alternate Text
Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Başkanı Rıza Şahin: “İnovasyon temelli itici güçler iş modellerini belirliyor”
25.05.2018
Alternate Text
Mapa Makina Yurt İçi Pazarlama Müdürü Hüseyin Muratoğlu: “Nitelikli iş gücü ve Ar-Ge küresel rekabette fark yaratıyor”
25.05.2018
Alternate Text
Nexus Automotive CEO’su Gael Escribe: “Değişime öncülük etmelisiniz”
25.05.2018
Alternate Text
Wolk Aftersales Kıdemli Danışmanı Zoran Nikolic: “Gelecek nesiller için sürdürülebilir bir pazar yaratmalıdır”
25.05.2018
Alternate Text
TT Çelikyay Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Ağaoğlu: “Dönüşüm derken kendimizi mi kandırıyoruz”
25.05.2018
Alternate Text
Maysan Mando Genel Müdürü Anıl Yücetürk: “Araç teknolojisinin gelişimi, yenileme pazarını etkiliyor”
25.05.2018
Alternate Text
Ditaş Yurtiçi Satış Müdürü Mustafa Ertürk: “Sürdürülebilir üretimi destekleyecek politikalar geliştirilmelidir”
25.05.2018
Alternate Text
Temot International Autoparts GmbH Başkanı ve CEO'su Fotios Katsardis: “Pazarda E-ticaret kendini geliştiriyor”
25.05.2018
Alternate Text
Schaeffler Automotive Aftermarket Ülke Direktörü Abdullah Yavuz: “Tedarik sanayini destekleyecek her adım yenileme pazarını geliştirir”
25.05.2018
Alternate Text
LMC Automotive, Global Satış Tahminleri Direktörü Jonathon Poskitt: “Artan mobilite talepleri yeni iş fırsatlarını ortaya çıkartabilir”
25.05.2018
Alternate Text
Otomotiv Sadece Otomotiv Değildir
25.05.2018
Alternate Text
E-Posta Olarak Gönder

Başarıyla Gönderildi
İşleminiz başarıyla gerçekleştirildi

Adınız Soyadınız
Haberi Göndermek İstediğiniz E-Posta Adresini Girin
Notunuz